Przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka

Wiele osób często skarży się na dolegliwości żołądkowe, bóle brzucha, nudności, brak apetytu. To najczęstsze objawy nieżytu żołądka.

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Potocznie nazywane jest nieżytem żołądka lub katarem żołądka. To często występująca dolegliwość, świadcząca o zaburzeniach występujących w błonie śluzowej żołądka. Błona odpowiada za szereg ważnych czynności:

  • reguluje wydzielanie peptyny – enzymu odpowiedzialnego za rozkład białek,
  • reguluje prawidłowe wydzielanie kwasu solnego,
  • odpowiada za produkcję hormonów regulujących proces trawienia,
  • wytwarza śluz chroniący żołądek przed działaniem kwasu solnego.

Zapalenie błony śluzowej może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W obu przypadkach objawy i przyczyny są zupełnie różne.

Przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka

W przypadku stanu ostrego najczęstszą przyczyną jest zatrucie pokarmowe lub infekcja wirusowa. Objawy są dość czytelne. Najczęściej występują wymioty, biegunka, ostre bóle brzucha. Po zastosowaniu diety i powszechnie dostępnych leków bez recepty, objawy ustępują. Ważne jest, by w czasie leczenia dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów.

W przypadku przewlekłego nieżytu żołądka, powody zapalenia błony śluzowej żołądka są zupełnie inne. Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. To ona jest winowajcą ok. 80% zachorowań. Do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie dzieciństwa (przed 10 rokiem życia). Skąd się bierze zapalenie błony śluzowej żołądka w wieku starszym? Bakteria przez wiele lat może pozostawać w stanie uśpienia, nawet do końca życia.

Czasami występują czynniki, które sprzyjają obudzeniu bakterii ze stanu uśpienia. Należą do nich przede wszystkim niewłaściwa dieta, osłabienie odporności organizmu, nadużywanie alkoholu.

Oprócz Helicobacter pylori występują także inne przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka. należą do nich:

  • czynniki immunologiczne,
  • długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

W przypadku stanu ostrego zapalenia błony śluzowej rozpoznanie następuje na podstawie występujących objawów, które są jednoznaczne.

W przypadku przewlekłego zapalenia błony śluzowej, z powodu niejednoznacznych objawów, konieczne są badania diagnostyczne. wstępnie można wykonać testy na obecność Helicobacter pylori. W celu dokładnego zbadania błony niezbędne będzie wykonanie gastroskopii, która pozwoli na ocenę stanu błony śluzowej. Badanie to pozwala również na stwierdzenie nadżerki błony śluzowej i ewentualnie refluksu, który może powodować zarzucanie żółci do żołądka.

Sposoby leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka

Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyn. W przypadku Helicobacter konieczne jest leczenie antybiotykowe i przy pomocy leków obniżających produkcję kwasu solnego (inhibitory pompy protonowej). Te same leki stosuje się w przypadku długotrwałego stosowania leków przeciwzapalnych.

Istotnym elementem leczenia nieżytu żołądka jest odpowiednia dieta pozbawiona ostrych przypraw, kwaśnych owoców i warzyw, które wzmagają produkcję kwasu solnego.

 

Przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka
3.3 (65%) 4 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.