Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Za wirusowe zapalenie wątroby typu C odpowiada wirus HCV (Hepatitis C Virus). Odkryty zaledwie w 1989 roku, rokrocznie dotyka coraz większej liczby ludzi. Niemalże charakterystyczną cechą WZW typu C jest brak objawów chorobowych, bądź też występowanie objawów niejednoznacznych, tzw. subiektywnych, do których zaliczyć możemy ogólne osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, słabą odporność, bóle mięśniowo- stawowe, a także mrowienia, swędzenia skóry czy suchość w jamie ustnej.

Jak można zachorować na wirusowe zapalenie wątroby typu C

hepa-pomocZarazić może się każdy, bowiem do zakażenia dochodzi w przypadku kontaktu z krwią osoby zakażonej. W nie tak odległej przeszłości duży odsetek zakażeń miał miejsce w trakcie transfuzji krwi, bowiem do 1992 roku ubiegłego stulecia w Polsce nie badano krwiodawców na obecność HCV. Obecnie jednak ta droga zakażenia ma minimalne znaczenie. Niestety, główną drogę zakażenia stanowi niesterylny sprzęt medyczny. Aż 60% do 90% zakażeń ma miejsce podczas zabiegów medycznych (zabiegi stomatologiczne, dermatologiczne czy operacje) lub kosmetycznych (piercing czy przy wykonywaniu tatuaży). Zagrożenie stanowią więc wszelkie żyletki, igły, cążki, nożyczki czy lampy do utwardzania plomb. Zarazić może także matka – nosicielka wirusa noworodka. Jeżeli chodzi o seks, to WZW typu C nie należy do chorób przenoszonych drogą płciową, aczkolwiek w trakcie kontaktu zawsze może dojść do otarć naskórka czy błony śluzowej i wówczas istnieje ryzyko zakażenia.

Co ważne, należy pamiętać, że w trakcie codziennych kontaktów z osobami zakażonymi nie można zarazić się wirusem HCV, jeżeli osoba zakażona dba o dokładną dezynfekcję i opatrywanie ewentualnych skaleczeń.

Jak sprawdzić czy jestem zakażony wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Jeżeli podejrzewamy, że mogliśmy zostać zarażeni wirusem HCV, bądź odczuwamy którekolwiek ze wskazanych powyżej objawów, należy przeprowadzić badania, tzw. próby wątrobowe. Co ważne, przeciwciała wykrywalne są we krwi już od 4 do 10 tygodni od zakażenia, a jeżeli skorzystamy z badania za pomocą testu RT-PCR już po około dwóch tygodniach. W przypadku dodatniego wyniku, pacjent kierowany jest na dodatkowe badania, w trakcie których potwierdza się wirusowe zapalenie wątroby C, oznacza się genotyp, czyli odmianę zapalenia (a jest ich aż sześć i każdy podlega innemu procesowi leczenia), jego stopień zaawansowania.

Rokowania po wirusowym zapaleniu wątroby typu C

W przypadku WZW typu C rokowania są bardzo dobre, o ile choroba zostanie szybko zdiagnozowana, dlatego tak istotnym wydaje się przede wszystkim własny rozsądek, zachowanie maksimum higieny i ostrożności w codziennym życiu, a także, a może przede wszystkim, nielekceważenie objawów ze strony organizmu.

Medycyna ma dziś potężne możliwości i w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C leczenie, ustalone indywidualnie, oraz systematyczne przyjmowanie leków gwarantuje całkowite wyleczenie do 48 tygodni. Wskazać należy, że nawet w ostrym zakażeniu HCV, eliminację wirusa udaje się uzyskać przez farmakologiczne leczenie u 90% pacjentów. Natomiast po zakończeniu leczenia niezbędnym jest prowadzenie higienicznego trybu życia. Ponadto, nie rzadziej niż raz na pół roku, należy poddawać się badaniom kontrolnym, także pod kątem nowotworu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C
5 (100%) 6 głosów

2 komentarzy

  • Marika:

    Data: Maj 29, 2016 Czas: 16:21

    WZW typu C to masakra, bo jak można ustrzec się przed chorobą, której pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po 10 tygodniach? Fakty są takie, że właściwie nie wiadomo już po takim czasie kiedy doszło do zakażenia, można się tylko domyślić skąd się wzięło wirusowe zapalenie wątroby.

  • Irka:

    Data: Maj 30, 2016 Czas: 13:34

    Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C powinny każdego skłonić do odwiedzenia lekarza. Bo czym innym jest niepoprawna diagnoza, złe rozpoznanie, kłopoty z wyleczeniem itd. a czym innym jest olewanie objawów WZW, co może przecież skończyć się bardzo źle. Dlatego zawsze apeluję do swoich znajomych, że lepiej iść dwa razy do lekarza, żeby usłyszeć, że jest się zdrowym, niż nie iść raz i nie dowiedzieć się, że poważna choroba realnie nam zagraża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.