Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Stan zapalny wyrostka robaczkowego to schorzenie, którego nie można lekceważyć. Bywa jednak i tak, że brakuje typowych objawów i samodzielne rozpoznanie choroby staje się trudniejsze.
Czym objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego?
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego często zależą od jego położenia. Wszyscy zazwyczaj mniej więcej wiedzą, gdzie znajduje się wyrostek, jednak bywa, że jest on umiejscowiony na przykład za pęcherzem moczowym. W przypadku kobiet w ciąży, może być znowu przesunięty bardziej ku górze, a także dawać pewne objawy, mimo braku zapalenia. Nie można ich jednak lekceważyć, ponieważ w przypadku perforacji wyrostka na skutek zapalenia, możliwa jest nawet utrata ciąży. Błędne objawy mogą wynikać oczywiście z ucisku dziecka na narządy wewnętrzne kobiety. Wiele z nich przemieszcza się w tym czasie ku górze, zmieniając również wtedy położenie wyrostka. Przy nietypowym położeniu może dojść do pomyłek, jeśli chodzi o umiejscowienie stanu zapalnego. Czasem można go pomylić na przykład z zapaleniem woreczka żółciowego. To dość niebezpieczne, ponieważ wydłuża czas postawienia prawidłowej diagnozy.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Zwykle zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszy silny ból w podbrzuszu. W przypadku tak zwanego zapalenia przewlekłego, mniej nasilone objawy mogą objawiać się przez wiele miesięcy, zanim dojdzie do ostrego stanu. Zwykle jednak to mocne lub nasilające się bóle po prawej stronie podbrzusza, wskazują na ostre zapalenie wyrostka. Warto dodać, że dolegliwości bólowe, zanim w pełni się rozwiną, nasilają się w takim przypadku przy poruszaniu się czy kasłaniu. Do tego mogą dołączyć typowe objawy, takie jak niewielka gorączka, czy brak łaknienia. Takie dolegliwości towarzyszą zwykle pierwszej i drugiej fazie stanu zapalnego.
W przypadku trzeciej fazy, gdy ropa wypełnia wyrostek w bardzo dużym stopniu, ból może się zmniejszyć. Jednak powróci w czwartej i piątej fazie, gdzie następuje perforacja, a następnie wylanie się treści wyrostka do jamy brzusznej. To oczywiście powoduje wiele komplikacji, dlatego tak ważne jest szybkie przewiezienie pacjenta do szpitala. W innym przypadku pacjentowi grozi między innymi zapalenie otrzewnej oraz ogólne zakażenia, wynikające z kontaktu narządów z treścią pokarmową.
Zapalenie wyrostka robaczkowego może dotyczyć osób w każdym wieku, choć przyjmuje się, że najczęściej to schorzenie dotyka dzieci i dorosłych w wieku produkcyjnym. Nie ma wielkich różnic w przebiegu faz zapalenia wyrostka robaczkowego u obu tych grup. Przyjmuje się jedynie, że u dzieci schorzenie przebiega ostrzej. Ponadto bardzo małe dzieci nie mogą powiedzieć, gdzie je boli, co utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Jednym z typowych objawów jest jednak uginanie nóżek. Pozycja na lewym boku z podkurczonymi nogami (pozycja embrionalna) łagodzi nieco ból w przypadku zapalenia i pozwala wytrzymać bez środków przeciwbólowych do przyjazdu karetki. Oczywiście dotyczy to przypadku, gdy wyrostek robaczkowy jest umiejscowiony typowo.
2 komentarzy
Rycho:
Tak naprawdę objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są tak samo niejednorodne i niewiadome, że mogą być pomylone z każdą inną chorobą. Ze świecą szukać lekarza, który postawi od razu dobrą diagnozę i nie będzie nas odsyłał od Annasza do Kajfasza. Bo najczęściej biegamy po gabinetach, na każdą wizytę czekając nie wiadomo ile, a potem okazuje się, że i tak trzeba zrobić badania w szpitalu i dopiero po nich okazuje się jaka choroba nam towarzyszy.
potwierdzam:
U mnie przez tydzień trzech!!!! lekarzy nie rozpoznało zapalenia wyrostka robaczkowego. Zrobili mi chyba z 5 różnych badań, pobrali wymazy z gardła, podejrzewali anginę, grypę, półpaśca i nie wiadomo jakie jeszcze choroby. A skończyło się na tym, że dopiero w szpitalu znaleźli się prawdziwi fachowcy, którzy potrafili postawić dobrą diagnozę i zacząć mnie leczyć. Ale okazało się, że pojawiają się już pierwsze powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego i w szpitalu musiałem zostać na 8 dni. Takie konowały.