Domowe sposoby na zaparcia
Przede wszystkim należy zmienić dietę, ale też styl życia. Często nie zdajemy sobie sprawę z przyzwyczajeń, które sprawiają, że odczuwamy te dolegliwości. Więcej ruchu i odpowiednia dieta mogą sprawić, że żadne środki farmakologiczne nie będą potrzebne.
Wielu dietetyków powtarza, że najważniejsze jest śniadanie. W tym przypadku jest podobnie, ale myśleć trzeba już przed nim. Najlepiej zacząć bowiem dzień od wypicia szklanki wody. Koniecznie niegazowanej, a najlepiej z łyżeczką miody i sokiem z cytryny. O odpowiednim nawadnianiu organizmu pamiętać musisz zresztą przez cały dzień. Minimum stanowić powinno 6 szklanek, a najlepiej, aby większość z nich była czystą wodą. Wskazane są również soki, zwłaszcza świeżo wyciskane z owoców, zawierające odrobiny miąższu, w których jest błonnik, naturalnie działający antyzaparciowo.
Także w śniadaniu powinna być spora porcja błonnika. Jak to zrobić? Bardzo łatwo: czarną kawę lub herbatę zamień na zbożówkę, mleko lub właśnie sok. Bardziej ambitni mogą zmiksować dwie marchewki z jabłkiem, sokiem z połówki cytryny i połową szklanki wody. Oczywiście jasne pieczywo zastępujemy ciemnym, chlebem razowym i pałnoziarnistym.
Ważny jest również ruch. Idealnie byłoby gdyby dało się pospacerować po śniadaniu. To pobudza pracę jelit i pomaga w wypróżnieniu. Jeśli pracujesz na siedząco i spędzasz całe dnie przy biurku, co najmniej co godzinę wstań i zrób parę kroków. Warto też napinać i rozluźniać mięśnie odbytu, co zapobiega powstawaniu hemoroidów. Niewiele osób wie, że wpływ na ich powstawanie ma też zbyt długie przesiadywanie w toalecie, więc zabierz z niej magazyny o samochodach czy urządzaniu kuchni i oczywiście nie zabieraj smartfona.
W ciągu dnia lepiej odpuścić sobie słodkie przekąski. Czekolada wzmaga zaparcia, a czas odkryć na nowo smak orzechów, kiwi, suszonych śliwek i morel. Migdały, orzechy czy marchew nie tylko są zdrowe, ale dostarczają błonnika.
Jeśli masz już dość picia wody, możesz wprowadzić pewne ubarwienie do jadłospisu. Polecić można soki warzywne, zwłaszcza z buraków oraz herbatki owocowe. Skutecznie zneutralizują one zapierające działanie niektórych potraw, których w naszej diecie nie brakuje. Banany, biały ryż, kakao, czekolada czy gotowana marchew to tylko niektóre przykłady. Dlatego tak ważne są owoce, które w przewodzie pokarmowym absorbują wodę, dzięki czemu poprawia się konsystencja zawartości jelit.
Nie bez znaczenia jest również ilość posiłków. Podobnie jak przy innych kłopotach zdrowotnych, eksperci polecają jadanie 5-6 razy dziennie, ale mniejszych porcji. Nie należy też przesadzać ze słodyczami, ale też słodzeniem – kawy, herbaty czy napojów. Cukier przyczynia się bowiem do wzdęć, będących wynikiem fermentacji w jelitach. Przy zaparciu mogą one być szczególnie nieprzyjemne. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać najbardziej dla nas odpowiednie sposoby na zaparcia.
14 komentarzy
Maras:
U mnie zawsze najlepiej pomaga spacer. Pochodzić, nawet po domu i po kilkunastu minutach kłopot mija – chyba, że to coś poważniejszego, ale u mnie się nie zdarzyło.
Wieśka:
Na zaparcia ruch jest bardzo dobry i picie wody,herbatki ziołowej.
Goska:
A mnie właśnie żaden ruch nie pomaga, żadna dieta. Mam siedzący tryb pracy, ale staram się raz na jakiś czas wstać i chociaż chwilę pochodzić po biurze. Zaparcia męczą mnie już trzeci tydzień, to jest nie do wytrzymania…
Żaneta:
Jeżeli dieta i ruch Ci nie pomagają, to musisz koniecznie iść do lekarza i się zbadać. Możesz spróbować jeszcze z jakimiś czopkami, działają szybko, są oparte na naturalnych składnikach. Jeżeli i to nie pomoże, to już na pewno wizyta u specjalisty będzie koniecznością.
janeczka:
mi na zaparcia bardzo pomogły czopki które działają w ciągu 15min od aplikacji i co wazne nie trzeba ich trzymać w lodówce
janeczka:
ja postawiłam na czopki które bardzo szybko działają i co ważne mozna je trzymac w torebce nie wymagaja przechowywania w lodówce
borsuk:
E tam, jakby każdy się dobrze odżywiał i trochę się poruszał to nie byłoby problemu z zaparciami. Sami jesteście sobie winni tego że nie jecie dobrze i siedzicie cały czas w domu. I potem pomagają już tylko czopki i inne sztuczne sposoby. Ludzie, kiedys tego nie było i ludzie jakoś radzili sobie i żyli tak samo jak wy. Zmiana nawyków jest trudna ale to jedyny sposób na to, aby wprowadzić trwałą zmianę i zakrywać problemu pod dywan.
EmacE:
zgadzam się w 100 z przedmówca, a to nie stety dopiero początek…. Starość przyciąga o wiele gorsze rzeczy, zabezpieczamy się poprzez dietę i ruch, nie ma lepszych sposobów. Sztuczne sposoby pomogą na chwile,a co potem ? Oby refleksja i zmiana strategii i obu w porę. Ja wypróżniam się raz na 3-4 dni i uważam to za problem, schudłem 38 kg i to pewnie owoce. Nie wiem jak długo będę z tym walczył i co z tym zrobić. W miedzy czasie dopiero dieta warzywno owocowa na której byłem 14 dni, spowodowała wypróżnienia codzienne… Po diecie problem wrócił.
Majka:
Zaparcia to koszmar, którego i ja doświadczyłam. Piłam na czczo wodę, jadłam buraki, jabłka – niby było lepiej ale nie do końca. Piłam też kawę, po której od razu musiałam biec do toalety – ale za to drżały mi ręce i byłam stale podenerwowana. Już miesiąc stosuję Błonnik Witalny (mieszankę babki płesznik i babki jajowatej) i widzę poprawę i to dużą. Fakt, że muszę pić dużo wody – ale to nie problem. Jak chodziłam do toalety raz na 5 dni to teraz chodzę co drugi dzień. A co najważniejsze po 2 tygodniach stosowania hemoroidy mi się wchłonęły. Nigdy nie myślałam, że bez chemicznych specyfików wreszcie pozbędę się zaparć.
Malina:
Czasami na skutek stresu i nieregularnego odżywiania dopadają mnie zaparcia. Nie chcę się męczyć z uczuciem dyskomfortu więc stosuję SPAM – lek sprawdzony i skuteczny. Znam go i mogę przewidzieć kiedy przyjdzie ulga.
Coolka:
Ja jest problem z zaparciami to myślę, że trzeba chwytać się każdej metody I ćwiczenia, i dieta, i wszelakie czopki pomagające już tak bezpośrednio.
Tynka:
U mnie domowe sposoby działały dawno temu, gdy zaparcia nie były bardzo uciążliwe. Gdy stały się uprzykrzające życie i wiązały się z bólem w toalecie, musiałam sięgnąć po suplement colon c z błonnikiem, który od razu mi pomógł, tak więc jeśli szukacie naturalnego, a skutecznego sposobu to warto spróbować.
wlodek:
a mnie pomaga trzy łyzki siemienia lnianego zalac szklanką ciepłei wodyi po trzech godzinach wypic na noc
matka:
mi niestety domowe sposoby nie wystarczą żeby pozbyć się tego przykrego problemu. ale na szczęście wymyślili farmaceuci taki wspaniały lek jak Debutir. Działa dla mnie idealnie i odkąd go stosuję to nie mam zaparć.