Zespół jelita drażliwego

Objawy zespołu nadwrażliwego jelita nie pojawiają się w nocy, albo gdy jesteśmy na urlopie. Za to w stresujących sytuacjach możemy być niemal pewni powracających bólów brzucha, wzdęć, biegunek i innych kłopotów gastrycznych. Ich przyczyną są częstsze i mocniejsze skurcze jelit.

Jelitom szkodzi nie tylko niewłaściwa dieta, ale również brak czasu na odpoczynek, także psychiczny. Ciągły stres, skupienie na pracy, napięcie i pośpiech to kłopoty dla jelit. Powodują one bowiem częstsze skurcze, które są również znacznie mocniejsze, niż zwykle. Efekty tego to nie tylko bóle brzucha, ale również wzdęcia, biegunka, zaparcia i nudności. Właśnie te dolegliwości towarzyszą zespołowi jelita drażliwego (ang. IBS – irritable bowel syndrome).
Dolegliwość jest powszechna, ale wciąż nie udało się ustalić jakie konkretnie przyczyny ją powodują. Pewne jest to, że objawy przede wszystkim pojawiają się w stresujących sytuacjach, albo tuż po nich. Nie występują natomiast podczas beztroskich weekendów, urlopów czy w nocy, kiedy z reguły jesteśmy najbardziej zrelaksowani.

Zespół nadwrażliwego jelita pojawia się również wtedy, gdy jemy szybko i dużo. Spożywane w pośpiechu posiłki sprawiają, że w jelitach szybko pojawia się bardzo duża ilość pokarmu, co spowalnia ich przyswajanie i proces trawienia. Pokarm, którego nie udało się strawić, trafia więc do jelita grubego, gdzie zachodzi proces fermentacji. Powoduje ona wydzielanie dużej ilości gazów, których efektem są wzdęcia i bóle brzucha. Możliwe są również biegunki. Z reguły najpierw pojawia się spory ból w dolnej części brzucha, zwłaszcza tuż po obfitym posiłku. Ukojenie – choć tylko częściowe – przynosi wypróżnienie.

W niektórych przypadkach zdarzają się kurczowe bóle jelit oraz zaparcia, w innych następują wzdęcia i bóle brzucha. Najbardziej dokuczliwa jest jednak forma naprzemienna, kiedy biegunki pojawiają się po okresach zaparć.

Według obecnego stanu wiedzy najbardziej skuteczna jest zmiana sposobu odżywiania. Na początek należy jednak wykluczyć czy nie jest to nietolerancja laktozy (cukru mlekowego). By to sprawdzić, należy na trzy tygodnie odstawić mleko oraz wszystkie inne produkty powstałe na jego bazie. Niewielką ilość laktozy ma nawet jogurt naturalny, kefir i biały twaróg. Dolegliwości powinny szybko minąć, jeśli ich przyczyną jest rzeczywiście nietolerancja laktozy.

Podczas kłopotów gastrycznych generalnie należy stosować dietę lekkostrawną, ale przy zespole nadwrażliwego jelita powinno się modyfikować ją w zależności od występujących objawów. Zupełnie inaczej postępować należy bowiem w przypadku biegunki, zaparć oraz wzdęć.

Czytaj artykuł

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.