Zespół jelita drażliwego – jak to leczyć?
Chorobę można leczyć głównie za pomocą leków działających objawowo, bo przyczyny mogą być tak różne, że trudno wdrożyć jedną skuteczną farmakoterapię w każdym przypadku.
Z reguły podaje się leki rozkurczowe oraz te, które normalizują pracę przewodu pokarmowego, poprzez przeciwdziałanie biegunkom lub przeczyszczeniom. W niektórych przypadkach zalecane są nawet leki uspokajające, a nawet przeciwlękowe. Najważniejsze jest jednak to, by żadnych farmaceutyków nie zażywać bez zalecenia lekarza.
Jak walczyć z zespołem nadwrażliwego jelita
Najlepiej zacząć od prowadzenia dziennika, w którym przez co najmniej dwa tygodnie będziemy zapisywać sobie wszystkie zjedzone potrawy i wypite napoje. Dzięki temu łatwiej będzie wyeliminować z jadłospisu potrawy, które najbardziej oddziałują na Twój żołądek i jelita. Warto też zacząć przyzwyczajać się do większej liczby, ale mniejszych posiłków. Zbyt obfite porcje znacznie zwiększają dolegliwości.
Odstawić należy także używki: kawę, alkohol, ale też wszystkie gazowane napoje. Lepiej również unikać ostrych przypraw, a nawet tłustych potraw – ich jedzenie wpływa również na wyższy poziom cholesterolu.
Niektórzy specjaliści polecają także picie dużych ilości wody, nawet dwóch litrów dziennie, ale to błędne założenie, bo dwa litry powinny zawierać się nie tylko w formie płynnej, ale też we wszystkich pokarmach, które spożywamy w ciągu dnia – także np. w owocach. Faktem jest jednak, że picie wody do posiłku przyspiesza proces trawienia. Oczywiście powinna to być woda niegazowana.
Zaleca się również rezygnację z wędlin na rzecz chudego mięsa oraz przede wszystkim ryb. Podczas biegunki powinno się również unikać mleka oraz przygotowanych na jego bazie produktów i potraw. Można natomiast pozwolić sobie na jedzenie makaronów, białego ryżu i pieczywa. Potrawy gotowane powinny być na parze, albo pieczone w folii lub pieczone bez tłuszczu. Można też jeść owoce i warzywa: banany, cytrusy, ziemniaki, pomidory i ogórki. Na zaparcia najlepsze są za to produkty bogate w błonnik, jak kapusta, fasola, szparagi oraz owoce i warzywa.