Zgaga po alkoholu jest bardzo powszechnym schorzeniem w dzisiejszych czasach. Występuje nie tylko w przypadku nadużywania takiej używki, może dopaść również przy wypiciu niewielkich ilości trunków.
Czytaj artykułZgaga
Zgaga – czym jest i jak z nią walczyć
Zgaga to jedna z bardziej uciążliwych i jednocześnie najczęściej występujących dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Prawie wszystkie dorosłe osoby cierpiały na nią przynajmniej raz w życiu. Bardzo często jest także lekceważona i traktowana jako mało groźna przypadłość. Tymczasem może okazać się objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Zgaga pojawia się zazwyczaj po obfitym posiłku i daje o sobie znać silnaym pieczeniem w przełyku. Towarzyszą jej również inne nieprzyjemne objawy, takie jak nudności, ospałość oraz uczucie przejedzenia.
Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest poznanie najważniejszych przyczyn, odpowiadających za powstawanie zgagi. Najczęstszym powodem pojawiania się tej dolegliwości jest niewłaściwy tryb życia, przede wszystkim nieodpowiednia dieta. Podstawowym błędem, który powoduje nieprzyjemne pieczenie w przełyku, jest jedzenie zbyt obfitych posiłków. Znaczenie ma także rodzaj jedzenia. Prawdopodobieństwo pojawienia się zgagi może być znacznie zwiększone przez używanie dużej ilości przypraw, czekoladę i inne słodycze, napoje zawierające kofeinę oraz alkohol, ponieważ stymulują wydzielanie kwasu solnego, a także owoce cytrusowe, które zakwaszają żołądek. Kolejne czynniki sprzyjające tej chorobie to używki, takie jak papierosy, stresujący tryb życia, nadwaga oraz otyłość.
Leczenie zgagi to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i odstawienie niekorzystnych używek. Do usunięcia problemu można wykorzystać także środku farmakologiczne. W aptece można znaleźć różne leki dostępne bez recepty, których działanie polega przede wszystkim na blokowaniu produkcji kwasu solnego. Skuteczne są również domowe sposoby leczenia zgagi. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości poleca się między innymi wypicie szklanki mleka. Przynosi to jednak jedynie tymczasowa ulgę. Bardziej skuteczne jest stosowanie różnych naparów ziołowych.
Zgaga jest również problemem, który bardzo często pojawia się u kobiet w ciąży. Zmiany hormonalne oraz rosnące dziecko, uciskające na żołądek, zwiększają prawdopodobieństwo przedostawania się treści żołądkowej do przełyku. W przypadku kobiety w ciąży, leczenie zgagi jest utrudnione i zaleca się stosowanie głównie domowych sposobów, takich jak unikanie ostrych i kwaśnych potraw oraz systematyczne jedzenie małych posiłków. Na szczęście w takiej sytuacji nie jest to groźna dolegliwość i zazwyczaj przechodzi samoczynnie po urodzeniu dziecka wraz z innymi negatywnymi objawami ciąży.
W przypadku bardzo silnej i częstej zgagi należy zwrócić się do lekarza i wykonać wszystkie konieczne badania, ponieważ może być ona objawem poważnej choroby układu pokarmowego. Zgaga jest bardzo często spotykaną chorobą cywilizacyjną, wynikająca z niezdrowego stylu życia oraz silnego stresu, dlatego wiele osób ją lekceważy, uważając za uciążliwy, ale niezbyt groźny problem. Tymczasem jest ona zawsze oznaką niewłaściwej diety oraz problemów z prawidłowym działaniem układu pokarmowego, dlatego należy jej skutecznie przeciwdziałać.
Najczęściej pojawia się po obfitym posiłku i dokucza nam przez nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Ale objawy zgagi to również ospałość, nudności i uczucie przejedzenia. Jej częste pojawianie się może świadczyć o przewlekłej chorobie układu pokarmowego.
Czytaj artykułJeśli nie jesteś w ciąży , nie masz przewlekłych chorób układu pokarmowego, a zdarza się, że męczy Cię zgaga, to znaczy, że przyczyną jest niezdrowy tryb życia, a najprawdopodobniej nieprawidłowe odżywianie.
Czytaj artykułWiele kobiet martwi się, że podczas ciąży zaczęło mieć zgagi. Czy stało się tak z powodu niewłaściwego sposobu odżywiania i dziecko „daje znać”, że coś jest nie tak? Spokojnie, w zdecydowanej większości przypadków to całkiem normalna reakcja.
Czytaj artykułMożna leczyć zgagę farmakologicznie, łykać tabletki i faszerować się chemią, albo spróbować domowych sposobów, które często są nie mniej skuteczne. Zdradzamy pomysły na zdrową profilaktykę.
Czytaj artykułNie masz czasu lub ochoty na sporządzanie ziołowych wywarów? A może nie wierzysz, że odpowiednie pozycje ciała lub dieta pomogą? Możesz leczyć zgagę farmakologicznie. W aptekach jest wiele skutecznych leków dostępnych bez recepty.
Czytaj artykuł