Czym zajmuje się gastroenterolog?

Autor: admin Dodaj komentarz

Gastroenterologia, to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami układu pokarmowego (trzustki, wątroby, gruczołów trawiennych, odbytu, jelit oraz narządów przełyku). Obecnie w Polsce lekarze gastroenterolodzy zajmują się również poradnictwem w zakresie hepatologii.

Z wizytą do gastroenterologa z pewnością może udać się każda osoba uskarżająca się na przewlekłe bóle brzucha, zaparcia czy wymioty. Gastroenterolog, jak każdy inny lekarz specjalista, będzie od nas wymagał skierowania.

Jedną z najczęstszych dolegliwości dotykających społeczeństwo jest zgaga. Często bywa ona lekceważona lub leczona za pomaocą ogólnodostępnych środków, które na dłuższą metę nie przyczyniają się do wyleczenia schorzenia, a jedynie niwelują jego skutki. Należy pamiętać o tym, aby w wypadku dokuczającej nam zgagi niezwłocznie udać się do lekarza gastroenterologa, gdyż nieleczona może ona doprowadzić do zapalenia przełyku, a nawet jego trwałego uszkodzenia. W skrajnych przypadkach nieleczona zgaga doprowadzić może do tzw. „przełyku Baretta”. Nazwa ta oznacza stan, w którym w dolnej części przełyku dochodzi do zastąpienia nabłonka odpowiedniego dla przełyku, tym który wyściela nasz żołądek, Oznacza to cofnięcie się granicy pomiędzy przełykiem a żołądkiem. Należy zwrócić uwagę na to , że „przełyk Baretta” jest stanem przedrakowym, zatem w przypadku dokuczającej nam przewlekle zgagi, gastroenterolog niezwłocznie powinien zająć się leczeniem.

Kolejnym częstym schorzeniem, w diagnozie którego pomoże nam lekarz gastroenterolog, jest choroba nowotworowa układu pokarmowego. Ze względu na to, że może ona rozwijać się latami nie dając o sobie znać, wielu ludzi dowiaduje się o niej wtedy, gdy jest już za późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Regularne wizyty oraz badania okresowe wykonywane w gabinecie gastroenterologa z pewnością przyczynią się do wykrycia wszystkich nieprawidłowości naszego układu pokarmowego. Aby przeprowadzić rozpoznanie, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu np. kolonoskopii. Podczas tego badania będzie on mógł pobrać wycinki z błony śluzowej jelita, aby później poddać je badaniom w celu wykrycia choroby nowotworowej. Podczas kolonoskopii możliwe jest również wycinanie polipów, które mogą wypełniać ściany naszego żołądka (szczególnie, jeśli cierpimy na chorobę refluksową). Gastroenterolog może również zlecić wykonanie badania USG jamy brzusznej, czy też gastroskopię,

Do gastroenterologa powinniśmy zgłosić się również wtedy, gdy podejrzewamy zarażenie pasożytem przewodu pokarmowego, lub gdy cierpimy na zespół jelita drażliwego.
Warto dodać, że lekarze gastroenterolodzy świadczą swoje usługi zarówno prywatnie, jak i za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia. Badania bardziej skomplikowane oraz inwazyjne (takie jak gastroskopia czy kolonoskopia), to wydatek od dwustu do trzystu złotych. Wizyta podczas której wykonane zostanie badanie USG jamy brzusznej, to koszt około stu złotych. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług gastroenterologa za pośrednictwem NFZ to musimy się liczyć z tym, że okres oczekiwania wynosić może kilka miesięcy.

Czym zajmuje się gastroenterolog?
3.3 (65.26%) 19 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.