Promienica to choroba bakteryjna, która może powodować guzowate zmiany. U ludzi występuje niezwykle rzadko i jest zazwyczaj spowodowana przeniesieniem naturalnie występujących bakterii z jamy ustnej w głąb tkanek. Jak leczyć promienicę i czy można uchronić się przed tą chorobą oraz...
Czytaj artykułPromienica
Promienica to obecnie rzadkie schorzenie, spowodowane bakteriami – promieniowcami. Nazwa pochodzi od wyglądu tych drobnoustrojów. Oprócz zewnętrznych źródeł zakażenia, dużą liczbę zachorowań zajmują zachorowania wynikające z występowania promieniowców w jamie ustnej. Schorzenie rzadko objawia się w postaci płucnej lub brzusznej – dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy bakterie zostaną połknięte lub przeniesione w inny sposób, na przykład od zwierząt dzikich lub gospodarskich.
Objawy promienicy
Objawy promienicy pojawiają się bardzo często na powierzchni skóry – są to guzy lub narośle. Tworzą się one w głębi tkanek – tam, gdzie zostały przeniesione bakterie. Najczęściej odbywa się to na skutek urazu. Można to uznać za powikłanie po wyrywaniu zęba lub innego zabiegu dentystycznego.
W przypadku promienicy brzusznej zakażenie jest zwykle głęboko ukryte i na początku bardzo trudno odróżnić je od innych chorób układu pokarmowego. Bóle brzucha, podwyższona temperatura oraz spadek masy ciała to objawy nieswoiste i rzadko są od razu kojarzone z promienicą. Jeśli choroba nie zostanie właściwie leczona, naciek wewnątrz jamy brzusznej może utworzyć przetokę. Zmiany pojawiają się najczęściej w jelitach, ale mogą też tworzyć się w innych miejscach. Jedną z możliwości umiejscowienia się promienicy jest miednica mniejsza – dotyczy to najczęściej kobiet – ponieważ w ich przypadku bakterie mogą zostać przeniesione w skutek urazu antykoncepcyjną wkładką domaciczną.
Leczenie promienicy
Podobnie jak inne zakażenia bakteryjne, promienicę leczy się antybiotykami – najczęściej penicyliną. By jednak właściwe leczenie było możliwe, należy najpierw rozpoznać chorobę. Jeśli w wyniku działania bakterii utworzyła się przetoka na zewnątrz, możliwe jest łatwe pobranie wydzieliny i ustalenie, co powoduje chorobę. W innych przypadkach leczenie promienicy może się opóźnić, choć w celu ustalenia przyczyny choroby lekarz może zdecydować również o biopsji nacieku. Zwykle jest to konieczne, ponieważ powstały guz bardzo przypomina zmianę nowotworową. Samo leczenie jest czasochłonne i może trwać nawet kilkanaście tygodni. Jeśli guz wewnątrz jamy brzusznej jest duży, lekarz może zdecydować o konieczności operacji i wycięcia zmiany. Na szczęście promienica brzuszna występuje obecnie bardzo rzadko. Jeśli zmiany są widoczne, tak jak w przypadku zakażeń w obrębie jamy ustnej i szyi, wtedy diagnoza zazwyczaj stawiana jest szybko.
Zapobieganie promienicy
Na szczęście w większości przypadków przed promienicą można się uchronić. Warto w tym celu utrzymywać jamę ustną we właściwym stanie – chorobie sprzyjają wszelkiego rodzaju schorzenia, takie jak próchnica. Czasami bakteriami promienicy można się również zarazić przypadkowo – wkładając do ust przypadkowe przedmioty. Szczególnie należy wystrzegać się trawy lub innych produktów, na których mogły pozostać bakterie pozostawione przez zwierzęta. To właśnie u zwierząt promienica występuje najczęściej i jeden z jej szczepów może powodować to schorzenie również u człowieka. Ogólne dbanie o higienę zmniejsza więc znacząco możliwość zachorowania na tę chorobę.
Promienica to schorzenie powodowane przez bakterie. Choroba najczęściej występuje u zwierząt, ale czasami pojawia się także u ludzi. Właściwe rozpoznanie tego schorzenia we wczesnej fazie jest bardzo istotne, jednak może się okazać, że wcale nie jest to takie proste. Jak...
Czytaj artykułPromienica, a zwłaszcza jej postać brzuszna, to choroba, którą bardzo trudno jest właściwie zdiagnozować. Tymczasem niewłaściwe leczenie tego schorzenia może być powodem różnych problemów. Jakie powikłania promienicy mogą wystąpić?
Czytaj artykułPromienica to schorzenie, które obecnie jest niezwykle rzadkie. Powoduje ono tworzenie się zmian w formie nacieków, często na ścianach narządów. Jakie są przyczyny promienicy i czy można zapobiegać tej chorobie?
Czytaj artykuł