Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to dość ciężka, przewlekła i bardzo nieprzyjemna choroba. Jak pokazują statystyki, tylko w Polsce jest diagnozowana u około 700-800 pacjentów rocznie. Jak wyglądają objawy tego schorzenia? Czy wrzody jelita można skutecznie wyleczyć?
Czytaj artykułWrzody
Wrzody układu pokarmowego
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest dość powszechnie występującą przypadłością, Zapada na nią od 5 do 10 % dorosłych w danej populacji. Dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.
Najczystszymi przyczyny występowania wrzodów są niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz złośliwa i podstępna bakteria Helicobacter pylori. Głównym objawem, towarzyszącym wrzodom jest ból w nadbrzuszu, ale bywają przypadki, kiedy dolegliwości bólowe są słabe, albo nie ma ich wcale. Bywają też pacjenci, którzy mają całkowicie niecharakterystyczne objawy tej choroby. Badaniem, które ostatecznie może określić umiejscowienie wrzodów i ich wielkość, jest gastroskopia.
Do głównych przyczyn występowania choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka zalicza się przede wszystkim zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Statystyki głoszą, że odpowiada ona za 92% przypadków wrzodów dwunastnicy i około 70% wrzodów żołądka. W Polsce jej nosicielami jest większość dorosłych osób i ok. 1/3 dzieci. Najczęściej bakteria umiejscawia się w części przedodźwiernikowej żołądka.
Drugą dość ważną i powszechną przyczyną są wrodzone skłonności do występowania wrzodów + po prostu niektórzy ludzie wydzielają więcej kwasu solnego, niż inni. Co ciekawe częściej to zjawisko jest obserwowane u osób posiadających grupę krwi zero, niż u osób posiadających pozostałe grupy krwi.
Kolejna przyczyna to palenie papierosów. Substancje zawarte w papierosowym dymie mogą mieć bezpośredni wpływ na pojawienie się wrzodów, poza tym u miłośników małego dymka wrzody o wiele gorzej się goją i częściej dochodzi do nawrotów choroby.
Następnym czynnikiem, powodującym wrzody, mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne. Chorobę powodują dlatego, że działają miejscowo i na cały organizm. Uszkadzają komórki nabłonka żołądka. Najbardziej niebezpieczne dla śluzówki naszego żołądka są piroksykam, indometacyna i ketoprofen. Dość bezpieczne jest zażywnie ibuprofenu.
Wrzody układu pokarmowego mogą mieć bardzo wiele objawów, między innymi wspominany ból brzucha, ale i nudności, wymioty, zgagę, czkawkę, kwaśne lub gorzkie odbijanie, brak apetytu, naprzemienne biegunki i zaparcia. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym.
Podstawą leczenia wrzodów układu pokarmowego jest badanie na obecność Helicobacter Pylori. Jeśli takowe istnieje, trzeba niezwłocznie unicestwić intruza. Proces leczenia przyśpieszy odpowiednia dieta, zaprzestanie palenia papierosów oraz unikanie lekarstw mogących powodować chorobę wrzodową.
Osoby z tym schorzeniem powinny stanowczo unikać spożywania kawy, herbaty, cebuli, potraw smażonych i ciężkostrawnych, Niewskazane są bardzo ostre przyprawy.
Wrzody są chorobą dość powszechnie występującą i stosunkowo łatwą do opanowania. Jednak część ludzi ignoruje nasilające się objawy, licząc że „to samo jakoś przejdzie”. Niestety tak się nie zdarza. Nieleczona choroba wrzodowa może skutkować groźnymi dla zdrowia powikłaniami, w tym operacją chirurgiczną. Nie warto z jej powodu ryzykować zdrowia czy życia.
Choroba wrzodowa żołądka jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Nawet co dziesiąty Polak cierpi z tego powodu i to zazwyczaj ludzie młodzi oraz w średnim wieku, przeważnie też mężczyźni. Wrzody żołądka mogą dawać rozmaite objawy, ale czasami choroba...
Czytaj artykułChoroba wrzodowa dwunastnicy może pojawić się praktycznie w każdym wieku, a charakteryzuje się ubytkiem w dwunastnicy błony śluzowej, podśluzowej oraz blaszki mięśniowej. Wrzody dwunastnicy wymagają leczenia, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, które mogą zagrażać życiu człowieka. Dlaczego pojawiają się...
Czytaj artykułWrzody żołądka są dość częstą przypadłością, dotykającą głównie osoby, które żyją i odżywiają się w sposób niewłaściwy. Jak powinno przebiegać leczenie wrzodów żołądka? Odpowiadając na to pytanie, nie sposób nie wspomnieć o ich przyczynach oraz sposobach zapobiegania.
Czytaj artykułNie tylko bakteria Helicobacter pylori jest przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, z którymi zmaga się co dziesiąty człowiek. Wpływ na rozwój wrzodów ma też stres, palenie papierosów oraz niewłaściwa dieta.
Czytaj artykułNie tylko przejmujący ból, ale również wymioty, nudności oraz zmęczenie, a w skrajnych i nieleczonych przypadkach nawet bardzo niebezpieczny wewnętrzny krwotok – to najczęstsze objawy wrzodów żołądka lub dwunastnicy.
Czytaj artykułDietę stosuje się zwłaszcza w czasie kuracji, która ma wpłynąć na pozbycie się bakterii Helicobacter pylori. Trwa to około dwóch tygodni, ale właściwe nawyki żywieniowe warto wykształcić sobie na dłużej.
Czytaj artykułWokół choroby wrzodowej narosło wiele mitów. Często ciężko na pierwszy rzut oka rozróżnić prawdę od fałszu, bo informacje się przeplatają. Sprawdźmy co z często powtarzanych informacji na temat wrzodów jest prawdą, a co nie.
Czytaj artykułZabieg ten wykonywany jest najczęściej przy znieczuleniu przełyku. Mimo tego jest bardzo nieprzyjemny, więc zdarza się też, że stosuje się krótkie znieczulenie ogólne. To praktycznie jedyny sposób, by bez wątpienia zdiagnozować chorobę wrzodową.
Czytaj artykułW niektórych krajach jej nosicielami jest nawet 100% populacji, w Polsce ok. 20% osób do 40 lat i ok. 50% 60-latków. Helicobacter pylori wywołuje wrzody żołądka i dwunastnicy, ale można przez całe życie być tylko nosicielem bakterii i nigdy nie...
Czytaj artykuł