Refluks

Uciążliwy refluks

Jeśli często odczuwasz nieprzyjemne uczucie zwracania treści żołądka do przełyku, czyli tłumacząc na język laików – czujesz, jak spożyty pokarm wraca do przełyku, wraz z bardzo nieprzyjemnymi kwasami żołądkowymi, a uczuciu temu towarzyszy zgaga, to najprawdopodobniej cierpisz na refluks.

Choroba refluksowa żołądka często jest wynikiem innych zaburzeń, a także czynników, które bardzo często towarzyszą refluksowi. Są to m.in. zaburzenia opróżniania żołądka, otyłość, nieprawidłowa czynność dolnego zwieracza przełyku oraz … ciąża. Refluks w ciąży jest z resztą zmorą uprzykrzającą życie olbrzymiej liczbie kobiet, czasami trwający przez prawie cały jej okres.

Refluks pojawia się, gdy odpowiedzialny za prawidłowe przechodzenie pokarmu do żołądka mięsień, czyli dolny zwieracz przełyku, kurczy się w sposób nieprawidłowy lub jest niewydolny. Wówczas w wyniku takich nieprawidłowości, następuje powrót kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Choroba ta może być następstwem kilku innych dolegliwości. Od cukrzycy, przez twardzinę, chorobę alkoholową, po zaburzenia hormonalne. Może być nie tylko następstwem samej choroby, a różnego rodzaju leków, które pacjent musi spożywać. Mowa tu przede wszystkim o lekach, które stosują pacjenci chorujący na chorobę niedokrwienną serca, choroby płuc, czy na nadciśnienie tętnicze, a także osoby stosujące doustne środki antykoncepcyjne.

Refluks, to sprawa naturalna u noworodków i niemowląt. Nie powinien on być niepokojący, bowiem jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego, a także ilości spożywanego pokarmu. Przypadek ten ma nawet swoją odrębną nazwę – ulewanie – i przechodzi samoistnie wraz z rozwojem i dojrzewaniem układu pokarmowego. O ile jednak ulewanie nie ustąpi do około pierwszego roku życia, wówczas dolegliwość wymaga konsultacji lekarskiej.

Refluks to dziś choroba cywilizacyjna. Występuje u bardzo dużej grupy osób, bo dotyka ona około 5-10% populacji w krajach wysoko rozwiniętych – dotyczy osób, które borykają się z tym problemem raz dziennie. Skala ta zwiększa się do 20%, gdy mowa o ludziach, którzy cierpią na tę przypadłość przynajmniej raz w tygodniu.

Po czym poznać refluks? Pieczenie za mostkiem, nieprzyjemne, piekące uczucie w ustach (zgaga), puste odbijania, a także wzdęcia – to najczęstsze objawy refluksu. Pojawieniu się ich sprzyja głównie pozycja na wznak, zwłaszcza jeśli położymy się po spożyciu solidnego posiłku.

Jeżeli refluksowi towarzyszą utrata masy ciała, zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, czy też krwawienia z przełyku, wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może być to bowiem objaw poważnej choroby.

Jak uniknąć refluksu?

Prowadzić zdrowy tryb życia, zmienić sposób odżywiania. Jeść mało, a często, unikać pokarmów nasilających refluks. Z diety należy wykluczyć posiłki tłuste, gazowane napoje, potrawy mocno przyprawione, czekoladę, kawę, a nawet cytrusy. Alkohol i papierosy oczywiście należą do towarów bezwzględnie zakazanych. Należy też zadbać o sylwetkę, pozbywając się zbędnych kilogramów.

Warto wspomóc się w walce z refluksem preparatami z apteki, bogatymi w glin, wapń i magnez. Jeśli jednak objawy nie będą ustępować, należy preparaty odstawić, a z dolegliwością udać się do lekarza.

Refluks żółciowy, moczowy i krtaniowo gardłowy
3.6 (72%) 5 głosów

Czy ulewanie, czyli refluks u niemowlaka, jest groźne? To jedna z tych przypadłości, które dotykają praktycznie każdego niemowlaka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Pojawia się ono po karmieniu, kiedy rodzice pionizują dziecko, aby mogło wydalić nadmiar połkniętego powietrza.

Czytaj artykuł

Refluks można leczyć farmakologicznie, ale też chirurgicznie – wykonując laparoskopię, gastroplikację lub wykorzystując metodę ultradźwiękową aparatem Stretta. Niestety, jest to choroba przewlekła z dużymi skłonnościami do nawrotów – zwłaszcza w przypadku, gdy nie zmienimy szkodliwych nawyków żywieniowych.

Czytaj artykuł

Objawy refluksu można złagodzić, jeśli zmienimy swoje nawyki – zwłaszcza żywieniowe. Dowiedz się co jeść przy refluksie, a czego zdecydowanie trzeba unikać. Prezentujemy też łatwe i pyszne przepisy na niektóre dania.

Czytaj artykuł

Zawsze pojawia się zgaga, ale może też być odbijanie, cofanie pokarmu do przełyku, a także ślinotok, zapalenie dziąseł czy nawet ból ucha. Sprawdź co robić, gdy pojawią się u Ciebie objawy refluksu.

Czytaj artykuł

Niektórym kobietom choroba refluksowa towarzyszy nawet przez całą ciążę. To efekt m.in. ucisku macicy, która naciska na treść żołądkową. Zwłaszcza gdy jemy rzadko, za to obficie. Sporo winy ponoszą też hormony, a zwłaszcza progesteron.

Czytaj artykuł

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.