Lamblioza

Lamblioza

Lamblie to groźne pasożyty, które atakują ok. 20% dzieci w Polsce. Warto wiedzieć jak się ich pozbyć, ale przede wszystkim jak nie dopuścić do lambliozy i jak się przed nią zabezpieczyć. Choroba przez długi czas może bowiem nie dawać żadnych objawów, więc może być bardzo groźna.

Lamblie posiadają specjalną przyssawkę oraz wicie, dzięki którym się poruszają. Mogą też bez problemu przyczepić się do błony śluzowej. Przez ich rozmnażanie zmniejsza się powierzchnia chłonna jelita cienkiego. Gdzie można zetknąć się z tym pasożytem? Praktycznie wszędzie, ale najczęściej w miejscach, z których korzysta wiele osób. Może to być więc woda w basenie, piasek w piaskownicy czy publiczna toaleta. Najczęściej chorują dzieci, które mają jeszcze nie do końca wykształcone mechanizmy obronne, ale też przebywają w dużych skupiskach – żłobkach czy przedszkolach, gdzie nie wszystkie dzieci pamiętają o higienie. Według szacunków z lambliozą styka się ok. 20% dzieci.

Przyczyny lambliozy są różne, ale najczęściej choroba pojawia się z powodu braku zachowania zasad higieny. Już u małych dzieci należy pracować nad wyrobieniem nawyku mycia rąk po każdym wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem. Należy też unikać używania wspólnych ręczników, a także nie pozwolić dziecku na wkładanie rąk do buzi.

Dbać trzeba też o czystość w mieszkaniu, a zwłaszcza łazience, którą warto regularnie dezynfekować. Lambliozę przenoszą też muchy, więc nie można zapominać o myciu warzyw i owoców, a także nie pić wody bezpośrednio ze studni czy z nieznanego źródła. Zarazić można się też od zwierząt, a nawet w piaskownicy, w której także one mogły przebywać.

Po zachorowaniu nie zawsze jednak objawy lambliozy są jednoznaczne. Choroba może przez długi czas nawet nie dać żadnych objawów, ale najczęściej pojawia się biegunka, z widocznymi w stolcu resztkami jedzenia. Towarzyszą jej gazy i skurcze oraz ból brzucha w prawym podżebrzu i zazwyczaj po spożyciu pokarmu. Nosiciele czują się osłabieni, w skrajnych przypadkach zaczynają nawet chudnąć. U alergików nasilają się też objawy lub pojawiają nowe alergie.

Dlatego jak najszybciej należy zacząć leczenie lambliozy. Najczęściej lekarze dopasowują leczenie do cyklu rozwojowego lamblii, stosując je naprzemiennie z przerwami, dającymi odpocząć wątrobie, która jest bardzo obciążona przez metronidazol, furazolidon, ornidazol, tinidazol czy też atebrynę. Dopiero po skończonej kuracji wykonuje się kolejne badania kału, które daje odpowiedź czy była ona skuteczna.

Bardzo istotna przy tej chorobie jest dieta przy lambliozie. Należy bowiem bezwzględnie zrezygnować z węglowodanów, którymi żywią się lamblię. Absolutnie zabronione są słodycze, ale rozmnażanie i rozwój pasożytów ograniczymy także unikając soków owocowych i napojów, budyni, miodu, dżemów, owoców, sosów gotowych, a nawet białego pieczywa, makaronów i innych wyrobów mącznych wysoko węglowodanowych.

Mając na uwadze wszystkie dolegliwości, najlepiej więc wiedzieć jak nie zarazić się lambliozą. Przede wszystkim trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny osobistej. Myć często ręce – przy każdym powrocie z podwórka, przed posiłkami, po skorzystaniu z łazienki czy zabawie ze zwierzętami. Należy też myć wszystkie owoce i warzywa oraz nie pić wody z nieznanych źródeł. Lepiej też nie chodzić do publicznych toalet, zwłaszcza z dziećmi.

Leczenie naturalne lamblii
4.5 (89.52%) 21 głosów

Lamblia, czyli najpopularniejszy pasożyt ludzki, który bytuje w przewodzie pokarmowym, nawiedza większość dzieci. Z reguły zakażenie może przebiegać bezobjawowo, dlatego większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z przebytej choroby. Aby pokonać lamblie leczenie naturalne jest bardzo wskazane. Medyczne kuracje często...

Czytaj artykuł

Lamblia, czyli jednokomórkowy pierwotniak niewidoczny dla nas gołym okiem, to najpopularniejszy pasożyt ludzkiego przewodu pokarmowego. Z reguły zakażenie nim przebiega bezobjawowo: możemy nie zdawać sobie sprawy, że w dzieciństwie przechodziliśmy lambliozę. U większości ustępuje ona samoistnie, a organizm nabywa odporność...

Czytaj artykuł

Zakażenia pasożytnicze dużo częściej pojawiają się u dzieci, niż u dorosłych. Wpływ na to ma przede wszystkim częste przebywanie dzieci w dużych skupiskach ludzkich. Oprócz tego, dzieci nie zawsze są świadome przestrzegania podstaw higieny – nie mają oporów przed zjedzeniem...

Czytaj artykuł

Choć zakażenie pasożytami może w równym stopniu dotyczyć dorosłych, jak i dzieci, to lamblioza u dzieci jest stosunkowo trudna do zdiagnozowania ze względu na objawy. Ze względu na miejsce występowania pasożytów, choroba kojarzona jest głównie z miejscami zabaw przedszkolaków –...

Czytaj artykuł

Lamblie to dość powszechnie występujące pasożyty, które zwykle atakują dzieci. Ze względu na możliwość zarażenia, lamblioza kojarzona jest głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym, które najczęściej na ten rodzaj pasożytów chorują. Zdarza się jednak, że lamblie występują także u dorosłych....

Czytaj artykuł

Lamblioza – to słowo spędza sen z powiek niejednej matce. To pasożytnicza choroba, wywoływana przez pierwotniaki z gatunku Giardia Intestinalis. Najczęściej jej ofiarami padają dzieci, ale zdarza się, że zapadają na nią też dorośli.

Czytaj artykuł

Leczenie lambliozy może odbywać się na kilka różnych sposobów. Może ono obejmować leczenie farmakologiczne, ale też domowe sposoby. Aby szybko pozbyć się pasożytów z organizmu, warto także zadbać o odpowiednią higienę osobistą.

Czytaj artykuł

Lamblioza jest wyjątkowo trudna do zdiagnozowania. Wynika to z tego, że często przebiega zupełnie bez żadnych widocznych objawów. Objawy te mogą się pojawić jednak przy ostrym zakażeniu wywołanym przez pierwotniak lamblii. Jak objawia się lamblioza?

Czytaj artykuł

Lamblioza to pasożytnicza choroba o charakterze zakaźnym, która jest wywoływana przez pierwotniaki Lamblia intestinalis. Po przedostaniu się do organizmu pasożyt żyje w jelicie cienkim. Skąd się jednak tam bierze?

Czytaj artykuł

Lamblioza to pasożytnicza choroba wywoływana przez pierwotniaki. Atakują głównie jelito cienkie w okolicy dwunastnicy, zagnieżdżając się w nim i tam żerując. Zwykle chorują na nie dzieci. Choroba często przebiega bezobjawowo lub objawy są na tyle niezauważalne, że potrafi rozwijać się...

Czytaj artykuł

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.