Czym zajmuje się gastrolog?

Autor: admin Dodaj komentarz

Gastrolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka, jelit, odbytu, wątroby i trzustki, a także przewodów żółciowych.

W dzisiejszych czasach wizyty u gastrologa są coraz popularniejsze. Jest to spowodowane pośpiechem, który wpływa na odżywianie się w nieprawidłowy sposób. Zazwyczaj powstałe wskutek tego dolegliwości potrafią być zwalczone przez gastrologa odpowiednio zaaplikowanymi lekami, jednakże zdarza się także, że pozornie niegroźnie wyglądające sygnały ze strony naszego organizmu mogą oznaczać poważniejsze choroby, wymagające hospitalizacji i specjalistycznego leczenia lub też nawet zabiegu chirurgicznego.

Jakie choroby gastryczne i dolegliwości układu pokarmowego diagnozuje gastrolog?

Najpopularniejszymi chorobami i dolegliwościami diagnozowanymi przez gastrologa są:

- Niestrawności (dyspepsja) – Charakteryzuje ją występowanie bólu w nadbrzuszu w sposób ciągły lub cykliczny. Ból ten musi występować co najmniej 4 tygodnie. Dodatkowymi czynnikami są: uczucie pełności, odbijanie się i skłonności do mdłości i zgagi. Niestrawność jest spowodowana zazwyczaj przejedzeniem lub nietolerancją pewnych pokarmów i leczy się ją środkami farmakologicznymi.

- Wrzody żołądka i dwunastnicy oraz choroba wrzodowa – spowodowane przez występujące w żołądku lub dwunastnicy zagłębienia w ich błonie śluzowej. Charakteryzuje je ból, który pojawia się na czczo i znika po spożyciu posiłku, uczucie pełności po posiłku lub palenia i pieczenia w nadbrzuszu. Powodują one poważne konsekwencje w postaci krwawień, niedokrwistości, czy też nawet przerwania ściany żołądka, co zagraża życiu pacjenta. Wrzody leczy się antybiotykami oraz środkami, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego.

- Refluksy żołądkowo-przełykowe – charakteryzuje je zgaga, palenie w klatce piersiowej, a także gorzki smak w ustach. Są wywoływane wskutek cofania się treści żołądkowej do przełyku przez nieprawidłowe działanie mięśnia okrężnego i przepony – zastawek pomiędzy przełykiem, a żołądkiem. Leczenie odbywa się poprzez zmianę nawyków żywieniowych, a jeśli to nie pomaga – także przez leki i zabiegi chirurgiczne.

- Zespół jelita drażliwego – czyli zaburzenie funkcji wypróżniania jelita grubego o przewlekłym charakterze. Cechą charakterystyczną tego schorzenia są częste zaparcia. Występują przy tym także częstokroć zaburzenia trawienia i wzdęcia, gazy, bóle pleców, zmęczenie oraz osłabienie. Schorzenie to leczy się poprzez zmianę trybu życia i eliminowanie stresu – głównej przyczyny zespołu jelita drażliwego.

Niekiedy jednak schorzenia zdiagnozowane przez gastrologa mogą okazać się nowotworami. Wymagają one wówczas hospitalizacji oraz zastosowania chemioterapii. Do chorób nowotworowych układu pokarmowego należą m.in.:

- Rak żołądka – którego objawami są niestrawność i przewlekłe bóle brzucha w nadbrzuszu, silne szczególnie po posiłku, brak apetytu i mdłości,

- Rak trzustki – objawem, którego może być cukrzyca, żółtaczka, swędzenia na całym ciele, poczucie przepełnienia nawet po niewielkim posiłku oraz nagła, niewyjaśniona utrata wagi.

- Rak wątroby – charakteryzują go bóle w górnej części brzucha, wyczuwalne guzki pod żebrami, zażółcenie skóry i oczu, nudności i wymioty, utrata masy ciała,

- Rak jelita grubego – objawia się przez krew w stolcu oraz zmiany rytmu wypróżnień.

Czym zajmuje się gastrolog?
5 (100%) 3 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.