Czym zajmuje się hepatolog?

Autor: admin Dodaj komentarz

Hepatolog, to najogólniej mówiąc, lekarz zajmujący się problemami wątroby oraz woreczka żółciowego, a także budową i funkcjonowaniem tych narządów. Jego zadaniem jest wczesne zdiagnozowanie oraz szybkie i odpowiednie leczenie, które umożliwi choremu uniknąć groźnych następstw choroby i spowodować jej zahamowanie.

Do chorób, jakimi zajmuje się lekarz hepatolog należą wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C, pierwotna marskość żółciowa, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, toksyczne uszkodzenie wątroby, alkoholowa choroba wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, marskość wątroby, hemochromatoza, choroba Wilsona, niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, itp.

Hepatolog zajmuje się pełnym zakresem konsultacji w ramach swojej dziedziny, zarówno przypadków ostrych jak i przewlekłych. Ważny element leczenia chorych z przewlekłymi chorobami wątroby, to szczepienia ochronne, które hamują rozwój niektórych chorób. To również działanie hepatologa, który zleca i zaleca chorym nie tylko odpowiednie leczenie, ale i w tym wypadku profilaktykę.

Dobry lekarz hepatolog, to osoba która posiada wiedzę zarówno ze swojej specjalności, jak i doskonałą wiedzę ogólnomedyczną. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza z uwagi na różnorodne interakcje, jakie wywołują choroby wątroby i woreczka żółciowego oraz stosowane w ich leczeniu leki. Pojawić mogą się powikłania, w tym powikłania gastryczne, które mogą być bardzo niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego świadomość lekarza i jego wiedza, jest tu sprawą olbrzymiej wagi.

Poradnictwo z zakresu hepatologii z uwagi na fakt, iż hepatologia w Polsce nie jest uznana za oddzielną specjalizację, prowadzone jest przez specjalistów chorób zakaźnych (dla chorych z wirusowym zapaleniem wątroby) oraz gastroenterologów (pozostałe choroby).

To właśnie do gastroenterologów należy zadanie leczenia chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Choroby te są bowiem powiązane z najróżniejszymi chorobami typowo gastrycznymi, wchodząc często w korelacje z nimi.

Dużym problemem będącym wynikiem chorób gastrycznych, czy hepatologicznych, jest lokalizacja źródła bólu przez pacjenta. Objawy te mogą być mylące dla pacjenta, który błędnie wskazywał będzie miejsce bólu. Dobry lekarz gastoenterolog i hepatolog w jednym, będzie potrafił postawić odpowiednią diagnozę.

Gastrologia i hepatologia to dziedziny mocno ze sobą pokrewne, a pod pojęciem chorób układu pokarmowego, kryją się wszystkie zmiany poszczególnych chorób, dotyczące narządów jamy brzusznej, w tym wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Jeśli u chorego wystąpią objawy typu zgaga, nudności, wymioty, zaparcia, rozwolnienia, bóle brzucha, zażółcenie białek oczu, zażółcenia skóry, obecność krwi w stolcu, wówczas należy koniecznie skonsultować się z lekarzem hepatologiem lub lekarzem gastroenterologiem. Dobry specjalista z pewnością postawi odpowiednią diagnozę i rozpocznie leczenie odpowiednie do rodzaju schorzenia, na które zapadł pacjent.

Czym zajmuje się hepatolog?
3.1 (62.22%) 9 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.