Czym zajmuje się proktolog?

Autor: admin Dodaj komentarz

Proktolog jest lekarzem zajmującym się chorobami powstającymi w końcowych odcinkach układu pokarmowego – czyli w jelicie grubym i odbytnicy. Mogą to być schorzenia o charakterze zapalnym lub nowotworowym.

Jakie niepokojące objawy powinny nas skłonić do wizyty u proktologa?

Do proktologa powinniśmy się zwrócić, kiedy pojawiają się następujące objawy:
- kłopoty gastryczne – zaparcia, problemy z trzymaniem stolca, gazy,
- uczucie rozpierania,
- gwałtowne i ostre bóle w układzie pokarmowym,
- ropne wycieki z odbytnicy i widoczne zmiany ropne w jej okolicach, krwawienia, krew w stolcu.

Jakie schorzenia leczy proktolog?

Szczelina odbytu – jest to pęknięcie, bądź owrzodzenie błony śluzowej kanału odbytu – może powstać przez uszkodzenie mechaniczne, ale mogą ją także wywołać choroby gastryczne, skutkujące zaparciami i biegunkami, wskutek czego w odbycie powstają szczeliny. Szczeliny odbytu proktolog leczy odpowiednią dietą, lekami zmiękczającymi stolec, lekami przeciwzapalnymi oraz lekami, które obniżają napięcie zwieraczy. Przy braku skutku leczenia w taki sposób, stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Hemoroidy (link do leczymyhemoroidy.pl) wewnętrzne i zewnętrzne – do ich objawów należą krwawienia podczas wypróżniania się, swędzenie i bóle odbytnicy. Wewnętrzne hemoroidy są nabrzmiałymi żyłami, znajdującymi się na ścianach odbytu – ich pojawienie się łatwo zauważyć poprzez ślady krwi i śluzu na papierze toaletowym i bóle przy wypróżnianiu. Z zewnętrznymi hemoroidami natomiast możemy mieć do czynienia w przypadku występowania podrażnień skóry i skrzepów wyczuwalnych pod nią, w okolicach odbytu. Po zbadaniu odbytu przez proktologa, hemoroidy leczy się przez stosowanie odpowiedniej diety, maści i środki zmiękczające stolec. Niekiedy jednak potrzebne są inne metody – podwiązanie hemoroidów opaskami lub specjalne zabiegi mające na celu zniszczenie hemoroidów.

Ropień okołoodbytniczy – jest to zbiornik ropy, który rozwija się w pobliżu odbytu. Można go rozpoznać przez uwypuklenie w okolicach odbytu i zaczerwienienie skóry. Objawami tego schorzenia są silne pulsujące bóle odbytu, pojawiające się podczas siedzenia, kaszlu lub w trakcie wypróżniania się. Nieleczone zakażenie spowodowane przez ropień może wywołać gorączkę i dreszcze oraz wycieki ropy z odbytu lub z jego okolic. Ropień leczy się przez zabieg chirurgiczny, a następnie stosowanie diety bogatej w błonnik oraz odpowiednią higienę odbytu, wspomagane środkami farmakologicznymi.

Kłykciny kończyste – są to brodawczaki weneryczne, spowodowane przez zakażenia powstałe na skutek kontaktów seksualnych, wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego. Powodują one powstawanie narośli w okolicach narządów płciowych i odbytu. Charakterystyczne dla kłykcin kończystych odbytu są: pieczenie, swędzenie, wilgotność oraz krwawienia przy wypróżnianiu się. Po wycięciu i zbadania kawałka zakażonej tkanki stosuje się leczenie farmakologiczne, a gdy ono okaże się nieskuteczne – metody chirurgiczne, takie jak krioterapia, wycinanie, czy też metody laserowe.

Czym zajmuje się proktolog?
4 (80%) 2 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.