Laryngolog a choroby gastryczne

Autor: admin Dodaj komentarz

Do laryngologa najczęściej idziemy lub jesteśmy wysyłani wtedy, gdy mamy problem z zapaleniem gardła, ucha albo krtani. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektóre kłopoty gastryczne, takie jak zgaga, również mogą wymagać konsultacji z tym specjalistą. Warto o tym pamiętać, ponieważ refluks żołądkowy może spowodować nie tylko uszkodzenie przełyku.Laryngolog, oprócz leczenia schorzeń, takich jak szumy uszne czy zapalenie krtani, jest w stanie pomóc na przykład w przypadku nieprawidłowej przegrody nosowej czy polipa. Ten specjalista może zdecydować o zabiegu lub samodzielnie zoperować pacjenta. Ma to duże znaczenie przy uszkodzeniach nosa czy żuchwy spowodowanych różnymi schorzeniami.

Laryngolog jest w stanie pomóc nam w najróżniejszych chorobach uszu, gardła czy nosa. Warto się do niego zgłosić w przypadku zatkania ucha oraz zawsze wtedy, gdy mamy problemy z szumami i bólami uszu lub jakimkolwiek ciałem obcym w kanale słuchowym. Także uporczywa chrypka, katar długotrwale zatykający zatoki oraz zaburzenia równowagi, pojawiające się bez uchwytnej przyczyny, są schorzeniami, które może wyleczyć laryngolog. Osoby uprawiające ten zawód mogą posiadać dodatkowe specjalności – jeśli na przykład mamy problemy ze strunami głosowymi, warto zwrócić się do laryngologa, który posiada specjalność z zakresu foniatrii.

Do wizyty u laryngologa powinny nas zmotywować objawy, które nie chcą zniknąć, takie jak wspomniane już szumy uszne, ból ucha, wyczuwalne guzy w obrębie szyi (zazwyczaj powiększone węzły chłonne, które mogą, choć nie muszą, być objawem poważniejszej choroby). Niewiele osób idzie do laryngologa ze zgagą. Tymczasem zarówno częste odbijanie się kwaśną treścią żołądka, poważne bóle za mostkiem oraz chrypka, mogą być już objawami dużych zmian w przełyku. Zazwyczaj przy wystąpieniu takich dolegliwości kontaktujemy się jedynie z lekarzem rodzinnym lub zażywamy leki dostępne bez recepty. Tymczasem jeśli takie objawy chorobowe występują często, możemy mieć o wiele większy problem, niż sądziliśmy.

Często występująca zgaga może być powodem zapalenia. Cofająca się treść żołądkowa zawiera w sobie kwas, który niszczy ściany przełyku. To może spowodować, że konieczna będzie operacja (obecnie możliwe jest nawet wykonanie przełyku ze ściany żołądka). Uporczywe odbijanie się treścią żołądkową może być także objawem uchyłków. One również mogą być leczone operacyjnie – jest to wskazane wtedy, gdy są duże.

Często trudno jest postawić diagnozę. Najlepiej w celu rozpoznania udać się do laryngologa, który może wykonać badanie endoskopowe. Dzięki niemu można obejrzeć wnętrze przełyku i sprawdzić, co powoduje cofanie się treści żołądkowej. Przy okazji można także pobrać próbkę tkanki i potwierdzić lub wykluczyć zmiany nowotworowe. Cofająca się treść żołądka może zniszczyć nie tylko przełyk. Może szkodzić także strunom głosowym, a także dostawać się do oskrzeli. Czasami nie ma wyraźnych objawów refluksu, jednak jeśli ktoś śpiewa zawodowo, może usłyszeć zmiany w swoim głosie – konsekwencję niszczenia strun głosowych. To powinno skłonić go do wizyty u specjalisty.

Laryngolog a choroby gastryczne
3.3 (66.25%) 16 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.