Lekarz chorób wewnętrznych

Autor: admin Dodaj komentarz

Lekarz chorób wewnętrznych zajmuje się niezwykle szeroką działką medycyny. Pod jego „nadzorem” znajdują się choroby układu krążenia, przemiany materii, układu oddechowego, układu moczowego, układu pokarmowego (choroby gastryczne), układu krwiotwórczego. Jest też specjalistą od chorób przemiany materii, narządów wydzielania wewnętrznego etc.

Lekarz chorób wewnętrznych (internista) odwiedzany powinien być przynajmniej raz w roku, by pacjent skontrolować mógł swój stan zdrowia, na podstawie wyników badań krwi i moczu.
Internista na podstawie wyników jest w stanie wykryć różne nieprawidłowości i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Każde nietypowe dla organizmu dolegliwości, które zauważą Państwo u siebie, powinny zostać niezwłocznie zgłoszone interniście. Zwłaszcza zgłaszać należy wszelkie bóle głowy, brzucha, gardła, infekcje, etc.

Internista – najogólniej rzecz ujmując – zajmuje się zdrowiem całego organizmu ludzkiego, nie tylko jego jednym narządem, czy wycinkiem ciała. To lekarz, który potrafi zadbać i o zdrowie gardła, wyleczyć anginę, jak i wyleczyć choroby gastryczne.

Internista powinien być tym lekarzem, który nadzoruje niejako pacjenta leczącego się u lekarzy różnych specjalizacji, obserwować interakcje różnych leków przepisanych pacjentowi, czy zlecać dodatkowe badania pacjentowi. Interna, nie bez powodu nazywana jest więc królową nauk medycznych.

W jej skład wchodzą:

* Alergologia – zajmuje się leczeniem schorzeń alergicznych, czyli uczuleń i nadwrażliwości
* Angiologia – zajmuje się układem naczyniowym
* Pulmonologia lub pneumonologia – zajmuje się schorzeniami układu oddechowego
* Diabetologia – zajmuje się leczeniem cukrzycy i jej powikłań
* Endokrynologia – zajmuje się schorzeniami gruczołów dokrewnych (zaburzenia wydzielania hormonów)
* Gastroenterologia – zajmuje się czynnościami i schorzeniami układu pokarmowego: żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych oraz dróg żółciowych
* Geriatria – zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego
* Hematologia
* Hepatologia – zajmuje się schorzeniami, budową i funkcjonowaniem wątroby oraz pęcherzyka i dróg żółciowych
* Hipertensjologia – zajmuje się leczeniem nadciśnienia tętniczego
* Kardiologia – zajmuje się schorzeniami układu sercowo-naczyniowego: serca, naczyń krwionośnych i aorty
* Nefrologia – zajmuje się schorzeniami nerek
* Reumatologia – zajmuje się badaniem i leczeniem schorzeń reumatycznych i reumatoidalnych – w szczególności leczeniem chorób układu ruchu (stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni).

Z uwagi na coraz szerszy problem wśród naszego społeczeństwa z problemami gastrycznymi, lekarze interniści coraz częściej zajmują się tą dziedziną, podlegającą pod ich kompetencje i specjalizują w niej.

Coraz większa liczba pacjentów boryka się z chorobami przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego, wątroby i dróg żółciowych oraz trzustki. Coraz większa liczba pacjentów zgłasza się jednak do lekarza chorób wewnętrznych bardzo późno, bagatelizując pierwsze objawy poważnych zmian chorobowych. Wśród coraz częściej spotykanych chorób jest m.in. rak jelita grubego, czy inne równie poważne choroby.

Niepokojące objawy, z którymi bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza chorób wewnętrznych są gwałtowny spadek wagi, krwawienie z górnego lub dolnego odcinka pokarmowego, problemy a nawet zmiana godzin wypróżniania, problemy z połykaniem – wówczas bezwarunkowo należy skonsultować się z lekarzem chorób wewnętrznych. Po dokonaniu szczegółowych badań, internista postawi diagnozę i rozpocznie leczenie lub w razie konieczności wyśle pacjenta do specjalisty.

Lekarz chorób wewnętrznych
4.5 (90%) 2 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.