Rola psychologa w leczeniu problemów gastrycznych

Autor: admin Komentarz: 1

Choroby gastryczne stają się coraz powszechniejsze. Bardzo wielu, nierzadko młodych i zdrowych ludzi, cierpi z powodu problemów z łaknieniem, metabolizmem oraz bólów brzucha. Jest to poniekąd znak czasów w jakich żyjemy.

Ciągły pośpiech, stres i nieregularna dieta sprzyjają powstawaniu takich dolegliwości. Coraz więcej lekarzy zauważa, że choroby gastryczne często nie wynikają jedynie ze złej diety oraz nieprawidłowych, szkodliwych nawyków, ale również z powodu przewlekłego stresu, nerwicy czy depresji.

Okazuje się, że bardzo często problem z brzuchem ma swoje podłoże w… głowie. Dlatego też, gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, warto zastanowić się, czy tam, gdzie nie może nam już pomóc gastrolog, nie powinien wykazać się doświadczony psycholog.

Jednym z czynników najczęściej wywołujących problemy gastryczne jest bowiem przewlekły stres. Odpowiada on za takie dolegliwości, jak bóle brzucha, wzdęcia, brak łaknienia i utratę wagi. Potwierdzone jest jego wyjątkowo negatywne działanie, jakie wywiera na pracę układu pokarmowego. Psycholog może pomóc nam opracować skuteczne metody łagodzenia stresu, które w konsekwencji sprawią, że problemy z układem pokarmowym staną się o wiele mniej dolegliwe, a nawet całkiem znikną.

Również osoby zmagające się z depresją często skarżą się na powracające problemy gastryczne. Kłopoty z przemianą materii, brak apetytu, bóle brzucha oraz inne dolegliwości często towarzyszą osobom zmagającym się z depresją. Dlatego też niezwykle ważnym jest, by osoby te szukały odpowiedniej dla siebie terapii.

Nowoczesne leki, które psycholog powinien dobrać na podstawie szczegółowego wywiadu, nie powodują efektów ubocznych, których obawia się wielu pacjentów. Pomogą za to ustabilizować stan pacjenta i sprawić, że jego nastrój zacznie ulegać poprawie. Taka terapia zbawiennie wpływa również na układ pokarmowy. Znane są liczne przypadki osób chorujących na depresję, które po podjęciu leczenia przestały zmagać się problemami z łaknieniem, przemianą materii czy bólami brzucha.

Podsumowując – warto pamiętać, że wiele z dolegliwości, na jakie cierpi nasz układ pokarmowy, może być powiązane ze stanem naszej psychiki. Nasz organizm stanowi spójną całość, dzięki czemu doskonale funkcjonuje, ale sprawia to również, że gdy jeden z elementów zaczyna szwankować, przenosi się to na inne. Dlatego też problemy, przewlekły stres lub inne zaburzenia mogą – i niestety bardzo często powodują – choroby gastryczne. Należy leczyć się kompleksowo, a więc nie tylko starać się usunąć fizyczne objawy choroby, ale również znaleźć jej podłoże. Dobry psycholog pomoże znaleźć i pokonać źródło problemu.

Bardzo często podjęcie odpowiedniej terapii psychologicznej wpływa pozytywnie na ogólny stan chorego. Dlatego też jeśli zmagasz się z nawracającymi problemami gastrycznymi, których nie jesteś w stanie pokonać tradycyjnym leczeniem, zastanów się czy nie warto zajrzeć głębiej w siebie. Dobry psycholog ustali przyczynę problemów i pomoże pokonać je u źródeł. To znacznie zwiększa szansę na zdrowe życie bez problemów.

Rola psychologa w leczeniu problemów gastrycznych
5 (100%) 2 głosów

1 komentarz

  • Ewka:

    Data: Listopad 22, 2015 Czas: 09:17

    Bardzo trafnie napisane – podłoże w głowie. Można się zmuszać do diety, można się zmuszać do ćwiczeń, a najłatwiej i najskuteczniej jest po prostu… zmienić swoje nawyki w głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.