Dieta przy colitis ulcerosa – wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Colitis ulcerosa, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to przewlekłe schorzenie, które wymaga stosowania odpowiedniej diety. Jest ona w stanie złagodzić objawy tej przykrej przypadłości gastrycznej i pomóc w osiągnięciu wyraźnej poprawy zdrowia.

Istnieje szereg produktów, których spożywanie przez osoby cierpiące na colitis ulcerosa jest wskazane oraz szereg produktów, których należy unikać. Odpowiednie zbilansowanie codziennej diety jest kluczem do tego, by chora na colitis ulcerosa osoba nie odczuwała dyskomfortu trawiennego w trakcie dnia i w nocy, co pozwoli na jej w miarę normalne funkcjonowanie, tak jak w przypadku zupełnie zdrowej osoby.

Produkty wskazane przy colitis ulcerosa

Dieta przy colitis ulcerosa powinna być przede wszystkim bogata w produkty zdrowe i lekkostrawne. I tak, jeśli chodzi o pieczywo, dozwolone jest pieczywo jasne, pszenne, a w przypadku mięsa, zalecane jest mięso chude, takie jak: kurczak, cielęcina czy indyk, natomiast w przypadku serów, należy postawić na sery twarogowe chude i półtłuste.

Dieta na colitis ulcerosa powinna być ponadto bogata w warzywa i owoce. Jeśli chodzi o warzywa, warto jest postawić przede wszystkim na łagodne dla układu trawiennego pomidory, marchew, dynię, szpinak i koperek. Z kolei w przypadku owoców, doskonałym rozwiązaniem może być urozmaicenie diety w bogate w błonnik śliwki i morele, a także w owoce jagodowe, jabłka i winogrona.

W trakcie colitis ulcerosa trzeba zwracać uwagę na to, co się pije. Oprócz wysokomineralizowanej wody, zbawienny wpływ na układ trawienny mogą mieć świeżo wyciśnięte soki owocowe. Dopuszczalna jest jednak także (oczywiście w rozsądnych ilościach) gorzka herbata i kakao.

Produkty, których należy unikać przy colitis ulcerosa

W przypadku zachorowania na colitis ulcerosa, należy unikać takich produktów, jak: pieczywo żytnie i razowe, tłuste mięso (w szczególności wieprzowina, dziczyzna i kaczka), sery dojrzewające i tłuste oraz grube makarony i kasza. Aby załagodzić dolegliwości układu pokarmowego, dieta podczas colitis ulcerosa powinna być oprócz tego uboga w ostre przyprawy i przetwory owocowe na cukrze. Warto jest również zrezygnować lub poważnie ograniczyć kawę i alkohol.

Zasady spożywania posiłków przy colitis ulcerosa

Oprócz stosowania w diecie określonych produktów, w przypadku zachorowania na colitis ulcerosa, warto jest stosować się także do określonych zasad, dotyczących porcjowania i przygotowania posiłków. Jeśli chodzi o liczbę posiłków w trakcie dnia, dobrze jest postawić na większą liczbę posiłków o mniejszych porcjach. Optymalne w przypadku tego schorzenia jest spożywanie w trakcie dnia 5-6 posiłków. Z kolei jeśli chodzi o przygotowanie potraw, należy przede wszystkim unikać potraw smażonych, zastępując je lekkostrawnymi potrawami gotowanymi (także na parze), pieczonymi, bądź duszonymi w folii. Dzięki temu można uniknąć spożywania dużej ilości tłuszczu, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, obciążając dodatkowo objęte schorzeniem jelita.

 

Dieta przy colitis ulcerosa – wrzodziejące zapalenie jelita grubego
4.8 (95.38%) 13 głosów

2 komentarzy

  • pinio:

    Data: Kwiecień 13, 2016 Czas: 15:50

    Przy colitis ulcerosa trzeba przede wszystkim jeść lekkostrawnie. Dzięki temu unikniemy wielu przypadłości, a CU jest jedną z nich. Ale jedzenie dużo smażonego, fast foodów itp. może wywołać okropne hemoroidy i przede wszystkim otyłość. A stąd jużkrok do zawału serca i innych chorób kardiologicznych.

  • żarłoczek:

    Data: Kwiecień 20, 2016 Czas: 16:05

    Najlepsze jest to, że dieta na colitis ulcerosa jest jednocześnie dietą odchudzającą. To po prostu zdrowe jedzenie, które nie zalega w jelitach i jest szybko przetwarzane przez organizm na właściwe mikroelementy, które organizm może szybko wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.