Powikłania colitis ulcerosa

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to schorzenie, które nie zawsze może być całkowicie wyleczone. Bywa, że choroba rozpoznana zbyt późno lub w danym przypadku jej postępy są bardzo szybkie. Wtedy nawet w sytuacji, gdy leczenie zostało już podjęte, mogą pojawić się poważniejsze zmiany. Jakie są możliwe powikłania przy Colitis ulcerosa?

W przypadku lekkich postaci tej choroby, możliwe jest obecnie nawet całkowite wyleczenie. Uzyskuje się to poprzez podanie długo działającego sterydu. Niestety – taka metoda ma sens na początku choroby i w przypadku, gdy zmiany nie są jeszcze zbyt duże. W innej sytuacji należy liczyć się z koniecznością stałego przyjmowania specjalnych lekarstw. Mają one na celu nie wyleczenie, a utrzymanie choroby w ryzach, co również jest istotne, ponieważ znacznie poprawia codzienne życie pacjenta. Przepisane środki stosuje się zazwyczaj do końca życia.

Powkłania przy colitis ulcerosa

Powkłania Colitis ulcerosa dotyczą głównie ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Tam właśnie pojawiają się zmiany, które są powodem krwawej biegunki i pogorszenia wchłaniania wody oraz innych składników. W takim przypadku konsekwencją jest anemia, ponieważ organizm nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości czerwonych ciałek krwi, które zastąpiłyby te stale usuwane. W przypadku, gdy utrata krwi staje się duża, może nastąpić niedożywienie, a co za tym idzie, osoba chora bardzo szybko traci na wadze. W rezultacie możliwe jest porażenie okrężnicy. Objawia się ono nie tylko standardowymi dolegliwościami colitis ulcerosa, takimi jak ból i gorączka. Chory może mieć problemy z zachowaniem przytomności. Taki stan wymaga wizyty w szpitalu – może zaistnieć konieczność operacyjnego usunięcia zniszczonej części jelita grubego, a często również założenia stomii.

Powikłania po colitis ulcerosa

Powikłania po Colitis ulcerosa mogą obejmować także choroby nowotworowe ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Choć początkowo zmiany, które powoduje choroba, są nierakowe, to konieczne jest ciągłe ich kontrolowanie. Wykonanie koloskopii jest obowiązkowe po dziesięciu latach od wykrycia choroby, by możliwe było wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Powikłanie w postaci nowotworu pojawić się może nawet po dwudziestu latach od rozpoznania Colitis ulcerosa. Zapobieganie tego typu mutacjom jest obecnie praktycznie niemożliwe. Jedyną metodą jest szybkie zdiagnozowanie choroby i całkowite jej wyleczenie poprzez podawanie długo działających środków.

Nie ma zbyt wielu metod, by zapobiec powikłaniom Colitis ulcerosa. Najlepiej byłoby zapobiegać samej chorobie, jednak jest to prawie niemożliwe, ponieważ do tej pory nie jest znana jej dokładna przyczyna. Na pewno warto zwracać uwagę na swoją dietę, zwłaszcza w przypadku, gdy w rodzinie zdarzały się zachorowania na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Taka dieta powinna obfitować w produkty, które są bogate we włókno roślinne. Pomagają one w prawidłowej pracy przewodu pokarmowego, w tym także w utrzymaniu właściwej flory bakteryjnej. Niestety – produkty z dużą zawartością błonnika są niezalecane w przypadku wystąpienia samej choroby.

2 komentarzy

  • setik:

    Data: Kwiecień 13, 2016 Czas: 15:43

    Najgorsze powikłania colitis ulcerosa to ciągłe biegunki, które zdarzają się regularnie, a właściwie nieregularnie, bo występują praktycznie bez przerwy. Grypa żołądkowa to przy tym mały pikuś, więc radzę się nie zdziwić jak biegunka będzie z krwią i skończy się odwodnieniem, bo tak naprawdę nie da się tego niczym zatrzymać.

  • powikłany:

    Data: Kwiecień 20, 2016 Czas: 16:08

    Najgorszym powikłaniem colitis ulcerosa jest anemia, którą potem trzeba leczyć. I niestety to leczenie anemii źle wpływa na colitis ulcerosa, bo jelita dostają ostro w d… gdy przyjmuje się więcej żelaza niż w normalnej diecie. Suplementacja żelaza często pogłębia objawy colitis ulcerosa i ja musiałem je odstawić i próbować jeść więcej wątróbki, której nienawidzę i szpinaku, którego nienawidzę jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.