Astygmatym u dzieci

Czytelnia Autor: redakcja Komentarzy: 2

Astygmatyzm, inaczej nazywany niezbornością, to wada wzroku, która uniemożliwia prawidłowe widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Z tego powodu ta wada wzroku potrafi być dużo bardziej uciążliwa niż standardowa krótkowzroczność i nadwzroczność. W jaki sposób można wykryć astygmatyzm i czy jest możliwe całkowite jego wyleczenie?

Objawy astygmatyzmu u dzieci

Astygmatyzm u dzieci może być trudny do wykrycia, ponieważ samo dziecko może nie zauważyć, że ma wadę wzroku. Jednak istnieją objawy, które jednoznacznie wskazują, iż prawidłowe widzenie w danym przypadku jest niemożliwe. Dlatego w sytuacji, gdy podejrzewa się wadę wzroku u dziecka, konieczna jest wizyta u okulisty. Obecnie można wykryć każdą wadę wzroku, nawet u bardzo małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Zazwyczaj w przypadku wykrycia wady konieczne jest zastosowanie szkieł lub soczewek. Jednak w przypadku, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze czwartego roku życia, a astygmatyzm jest niewielki, wtedy lekarz niekoniecznie musi przepisywać okulary, a jedynie zaleca regularne kontrole. Wizyta u specjalisty jest jednak konieczna, ponieważ wada może się powiększać.

Test na astygmatyzm

Test na astygmatyzm może obejmować proste zadania, polegające na określeniu, czy widoczne na kartce linie są jednakowe. Jednak w przypadku bardzo małych dzieci, tego typu testy mogą okazać się niemożliwe do przeprowadzenia. Ponadto, proste testy nie pozwalają zwykle na dokładne określenie wielkości wady.

Badania specjalistyczne w kierunku astygmatyzmu pozwalają na określenie, jak wygląda topografia rogówki. W takim przypadku można wykryć również schorzenie nazywane stożkiem rogówki, które zazwyczaj wpływa na jej kształt i może powodować astygmatyzm. Tego typu schorzenie raczej nie pojawia się u dzieci – pojawia się zazwyczaj w wieku dorosłym, a astygmatyzm wywołany przez tę chorobę ma zwykle wyższy stopień niż ten wrodzony. Zbadanie topografii rogówki pozwala bez trudu stwierdzić, czy w danym przypadku występuje astygmatyzm. Warto jednak pamiętać, że ta wada wzroku może być spowodowana również przez nieodpowiedni kształt soczewki, co jednak jest rzadszym przypadkiem.

Badanie w kierunku astygmatyzmu wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy zauważalne są niepokojące objawy. Niepokojące są takie symptomy, jak podwójne widzenie lub zamglony obraz. Takie dolegliwości wywołane są przez nieodpowiednie załamywanie się promieni świetlnych.

Objawy astygmatyzmu

U małych dzieci, które nie potrafią określić, czy mają wadę wzroku, niepokojącymi objawami są na przykład bóle głowy. U dzieci nieco starszych, które chodzą już do szkoły, astygmatyzm może być powodem problemów w nauce. Dzieje się tak dlatego, iż przy astygmatyzmie niemożliwe jest ani wyraźne widzenie z tablicy, ani z książki. Z tego powodu trudna jest również nauka czytania i pisania pojedynczych liter.

U dzieci możliwe jest niwelowanie wady tylko poprzez okulary lub soczewki kontaktowe – operacje, wykonywane zazwyczaj przy użyciu lasera, wykonuje się dopiero po dwudziestym roku życia. W niektórych przypadkach możliwe jest zmniejszenie wady poprzez specjalne ćwiczenia, jednak taka opcja rzadko okazuje się skuteczna i zalecona może być tylko w sytuacji, gdy wada jest niewielka.

Astygmatym u dzieci
5 (100%) 7 głosów

2 komentarzy

  • Augusto:

    Data: Styczeń 26, 2017 Czas: 17:26

    Wrodzony astygmatyzm jest najtrudniejszy do zdiagnozowania. Dziecko widzi tak, jak widziało od początku i nie ma możliwości porównania tego do lepszych osiągów. Może jedynie sprawdzić się z kimś, że ktoś widzi dalej, albo dokładniej. I dopiero wtedy może pojawić się podejrzenie, że ma astygmatyzm lub w ogóle jakąś wadę wzroku.

  • Przemek:

    Data: Styczeń 27, 2017 Czas: 17:59

    Objawy astygmatyzmu nie są tak czytelne u małych dzieci, ale z drugiej strony nie ma się czym przejmować, bo astygmatyzm to nie jest wada wzroku, którą można ograniczyć. To znaczy nie można u dziecka, ale dorosły może z powodzeniem zrobić sobie operację na astygmatyzm i laserowa korekcja wzroku za jednym razem koryguje wszystkie wady w oku. I to na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.