Ból głowy – problem milionów Polaków

Czytelnia Autor: redakcja Komentarzy: 2

Ból głowy to najczęściej występująca dolegliwość. Jest ona bardzo powszechna, na tyle, że dla niektórych jest normalną, codzienną przypadłością. Na ból głowy skarży się większość Polaków. Wielu miewa ból głowy przynajmniej raz w tygodniu. Skąd on się bierze? Jakie są jego rodzaje? Czy ból głowy może być śmiertelnie niebezpieczny?

Bóle głowy mogą mieć najróżniejsze przyczyny i tyle też jest typów tego schorzenia. Najczęstsze są spowodowane zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem, zmęczeniem, brakiem dostatecznej ilości snu. Wiele osób reaguje bólem głowy na zmianę pogody lub czują nieprzyjemne przeszywające prądy, gdy jest bardzo zimno.

Co to jest migrena

Migrena to nawracający, bardzo bolesny ból głowy. Cierpiący na migrenę, opisują to jako pulsujące nakłuwanie jednej strony głowy. Trwa ona wiele godzin. W ekstremalnych przypadkach może to być nieustający – przez nawet dwa, trzy dni – ból. Trudno określić jego przyczynę. Wiadomo jednak, że wysiłek fizyczny, wystawienie organizmu na działanie głośnych, nieprzyjemnych dźwięków lub intensywnych zapachów, może wzmagać prawdopodobieństwo wystąpienia migreny. W skrajnych przypadkach chorzy cierpią na nudności i wymioty. Niestety, ta przypadłość według wielu badaczy jest dziedziczna i występuje duże prawdopodobieństwo przekazania potomstwu skłonności do migreny. Dotyka ona znacznie częściej kobiety, zwłaszcza dziewczynki w młodym wieku, wieku dojrzewania.

Co to jest migrena – czytaj na stronie http://abcmigreny.net.pl/

Ból głowy z aurą

Jeden na dziesięć osób mających migrenę ma także aurę. Aura to krótkotrwałe, kilkugodzinne porażenie narządu wzroku, czasem paraliż rąk, nudności, a nawet trudności w mówieniu. Do tego choremu, cierpiącemu na migrenę z aurą, towarzyszy nieustępujący ból głowy.

Leczenie migreny

Osoby mające napady migrenowe mogą się przed nią bronić. Na rynku farmaceutycznym istnieje szeroki wybór leków, działających na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe. Są to na przykład niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Istnieją też leki działające bezpośrednio tylko na ból migrenowy. Ma to swoje zalety, ponieważ ograniczamy ingerencję lekarstw i środków chemicznych w nasz organizm. Leki przeciwwymiotne i uspokajające również są niezbędne dla osób cierpiących na te najostrzejsze odmiany migreny. Należy jednak uważać przy zażywaniu tych leków, by nie stało się to regularne. Są to środki doraźne, a przewlekłe stosowanie może prowadzić do powstania zespołu wtórnych bólów głowy. Co więcej, u wielu pacjentów z migreną występują uzależnienia od substancji zawartych w lekarstwach.

Migrena to częsta i nieprzyjemna przypadłość kobiet ciężarnych. Jest to o tyle uciążliwe, że kobiety w ciąży nie mogą przyjmować żadnych leków przeciwbólowych. Jedyne dopuszczalne substancje to paracetamol itp.

Migrena i różne typy bólów głowy to przypadłości, które towarzyszyły ludziom od zawsze. Udokumentowane są historie badań z czasów antycznych. To pokazuje, że migrena nie jest chorobą nowoczesnego świata. Mimo rozwoju medycyny i techniki, trudno jest nam jednak wyeliminować tę dolegliwość.

Więcej: http://poradnikzdrowia.net/co-to-jest-aura-migrenowa/

Ból głowy – problem milionów Polaków
5 (100%) 1 głosów

2 komentarzy

  • Szrama:

    Data: Listopad 14, 2016 Czas: 13:20

    Przede wszystkim nie można lekceważyć bólu głowy u dzieci. Bo one nie miewają migreny, a ból głowy może być zwiastunem, że w przedszkolu doszło do jakiegoś uderzenia. Dziecko często nie chce się przyznać, że się przewróciło, że były jakieś kłopoty, a potem zaczynają się kłopoty.

  • Sabinka:

    Data: Listopad 15, 2016 Czas: 09:04

    Z dzieckiem trzeba przede wszystkim rozmawiać i mieć z nim dobry kontakt. Wtedy wszystko powie, nie wszystko od razu, ale powinno wiedzieć, że jak pojawia się ból głowy czy ból gardła, to trzeba mówić rodzicom od razu. Mój Michałek ma 5,5 roku, a już rozumie, że im szybciej powie, że coś go boli, tym łatwiej będzie wyleczyć. A ból głowy u dziecka zdarza się bardzo rzadko, więc tym bardziej powinno się zwracać na to uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.