Depilacja laserowa – czy jest wyjątkowa? Fakty i mity
Depilacja laserowa to wykonywany od wielu lat zabieg medycyny estetycznej. Z roku na rok coraz więcej decyduje się na takie trwałe usunięcie owłosienia z dowolnego obszaru ciała. Tym, co wyróżnia zabieg depilacji laserowej, jest definitywne pozbycie się owłosienia z twarzy, pleców, klatki piersiowej, pośladków, okolicy bikini, ramion, nóg czy pach. Mimo coraz większej popularności tego zabiegu, narosło wokół niego wiele mitów czy niedomówień. Pora przyjrzeć się im bliżej.
Dlaczego depilacja laserowa musi być powtarzana kilkukrotnie?
Zabieg depilacji polega na oddziaływaniu na melaninę, czyli barwnik włosa. Światło lasera podgrzewa komórki macierzyste mieszków włosowych, powodując ich zniszczenie. Jednak na działanie lasera wrażliwe są tylko włosy z fazie wzrostu, syntetyzujące duże ilości melaniny. Włosy rosną na ciele w różnym tempie, stąd jednorazowy zabieg nie usunie wszystkich włosów. Zalecana jest zatem seria kilku zabiegów, najczęściej 4 – 8, co jest kwestią indywidualną i zależy głównie od grubości włosa i jego barwy. Takie postępowanie gwarantuje trwałą utratę owłosienia. Dlatego właśnie depilacja laserowa musi być wykonywana kilkukrotnie.
Osoby o jasnych włosach nie powinny wykonywać depilacji laserowej?
Jak już wspomniano, zabieg depilacji skoncentrowany jest na oddziaływaniu na melaninę włosa. Im ciemniejszy włos, czyli im większa zawartość melaniny, tym włos jest bardziej podatniejszy na działanie lasera. Bardzo ważny jest także kontrast między skórą a włosem – barwa skóry także zależy od zawartości melaniny. Stąd osoby o ciemnej skórze (odcień naturalny lub opalenizna) mogą spodziewać się gorszych efektów. Najskuteczniejszym obecnie laserem do depilacji jaśniejszych włosków jest laser diodowy, jednak nawet on nie poradzi sobie z włosami blond czy siwymi, pozbawionymi barwnika.
Depilacja laserowa uchodzi za bolesny zabieg. Czy słusznie?
Działanie lasera na skórę może powodować uczucie pieczenia czy bólu. Udogodnieniem dla pacjenta jest zatem możliwość miejscowego znieczulenia przy użyciu kremu lub zaawansowane systemy chłodzące, skutecznie znieczulające skórę. Dzięki takim rozwiązaniom dyskomfort podczas depilacji laserowej nie przewyższa tego towarzyszącego depilacji woskiem czy depilatorem.
Czy depilacja laserowa jest ekonomicznym rozwiązaniem?
Koszt zabiegu depilacji laserowej okazuje się być niewielkim, jeśli oceni się go na przestrzeni kliku lat. Ten poniesiony kilka razy wydatek okazuje się być niższym niż nakłady finansowe związane z bardzo częstym wykonywaniem nietrwałych metod depilacji. Nie bez znaczenia jest także znaczna oszczędność czasu.
Czytaj więcej na temat depilacji: http://cytomegalia.org.pl/depilacja-laserowa-gdansk-vectus/
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie
1 komentarz
Depilator jak każdy inny:
Zależnie od posiadanego rodzaju włosków, tak można spróbować depilacji samemu. Wystarczy wybrać dobry depilator.