Domowe sposoby na hemoroidy
Hemoroidy to obecnie nadal wstydliwa przypadłość, choć – jak pokazują badania – cierpi na nią coraz więcej osób. Główną przyczyną hemoroidów jest niewłaściwy tryb życia. Choroba dotyka zwłaszcza osoby, które odżywiają się nieprawidłowo – ich dieta zawiera zbyt małą ilość błonnika. Warto jednak pamiętać, iż czasami hemoroidy są objawem groźniejszych schorzeń. Dlatego warto udać się do lekarza w przypadku, gdy standardowe sposoby na hemoroidy okażą się nieefektywne.
Hemoroidy – objawy
Głównymi objawami hemoroidów jest swędzenie, pieczenie oraz ból. Charakterystyczną dolegliwością może być także krwawienie. Często ten ostatni objaw sprawia, że osoba cierpiąca na hemoroidy udaje się do lekarza. To działanie jest słuszne, ponieważ krwawienie z odbytu najczęściej jest objawem hemoroidów, ale bywa również symptomem chorób o wiele poważniejszych. Zazwyczaj hemoroidy rzadko bywają przyczyną bardziej poważnych dolegliwości, jednak mogą znacząco obniżyć komfort życia osoby chorej. Dlatego też w przypadku wystąpienia natężonych objawów warto zwrócić się do lekarza.
Hemoroidy – leczenie
Zwykle w przypadku pierwszej fazy choroby stosuje się tylko leczenie objawowe. W zależności od natężenia objawów, lekarz może zalecić stosowanie samych czopków lub czopków i maści. Ich działanie ma na celu zmniejszenie objawów oraz wzmocnienie naczyń krwionośnych. W celu zmniejszenia żylaków zalecane jest stosowanie również środków doustnych zawierających diosminę. Podobnie działa się w przypadku standardowych żylaków.
Leki i maść na hemoroidy
Leki, które zazwyczaj są stosowane w przypadku leczenia hemoroidów, najczęściej posiadają substancje znieczulające i ściągające skórę. W przypadku pierwszych chodzi o zmniejszenie bólu i pieczenia. W taki sposób działa na przykład lidokaina – znaleźć można ją w maściach na hemoroidy. Substancje aktywne zawarte w czopkach mają zwykle działanie ściągające. Warto pamiętać, że czopki zalecane są w początkowych fazach choroby, potem należy dołączyć również inne środki.
Operacja hemoroidów
W rzadkich przypadkach, gdy żylaki zwisają poza odbytem, konieczne bywa ich usunięcie. Można to zrobić za pomocą podwiązania, które ma na celu odcięcie krwi od zmienionej żyły i jej obumarcie. Drugim rozwiązaniem jest laserowa koagulacja hemoroidów. Trzecim sposobem jest wycięcie hemoroidów w standardowy sposób, jednak nie jest to zazwyczaj metoda zalecana i stosuje się ją wyłącznie w ostateczności.
Nie należy zapominać, że podstawową formą leczenia żylaków jest zastosowanie właściwej diety. Niezastąpionym środkiem, który zapobiega zaparciom, jest błonnik. Zmieniając swoje podstawowe menu należy pamiętać, że choć błonnik jest niezbędny w przypadku hemoroidów, to jednak trzeba uważać na niektóre produkty. Zyt duża ilość nasion, choć mogą one wspomóc proces trawienia i defekacji, może jednak podrażniać hemoroidy. Dlatego też lepiej jest zastosować dietę bogatą w błonnik występujący w miękkich owocach. Ponadto podstawą leczenia hemoroidów jest również aktywność fizyczna. Wspomaga ona ruchy jelit i jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaparć.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie
2 komentarzy
mokasyn:
Hemoroidy można ograniczyć przez dietę, ale one na pewno nie znikną tylko dzięki temu. Polecam maść na hemoroidy, ale przy jednoczesnej zmianie diety. Nie trzeba wiele. Ale mniej słodyczy i więcej wody powinno wystarczyć, żeby się trochę przeczyścić.
Sznek:
No tylko trzeba pamiętać o odpowiedniej kolejności: maść na hemoroidy trzeba od razu kupić i zastosować, bo zmiany w diecie czy początki joggingu to długotrwały proces i nie będzie żadnych zmian po jednym truchciku i zupie z brukwi. Hemoroidy tak łatwo nie odpuszczają.