Epilepsja to nie żarty
Epilepsja czyli padaczka jest złożoną chorobą, która cechuje się występowaniem napadów padaczkowych, które mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia. Wynikają one z przejściowych zaburzeń czynności mózgu i polegają na gwałtownych i samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Okazuje się, że epilepsja ma naturalną, organiczną przyczynę, co wywnioskował już Hipokrates
Rodzaje epilepsji
Padaczki można podzielić w zależności od rodzaju napadów, a więc mamy padaczki uogólnione, częściowe oraz niesklasyfikowane.
Jeśli chodzi o napady uogólnione, to dotyczą one głębszych struktur mózgu i rozprzestrzeniającym się pobudzeniem od początku na całą korę obu półkul mózgu. Do najczęstszych objawów zalicza się drgawki, które rozpoczynają się uogólnionym skurczem tonicznym mięśni, który obejmuje też przeponę i mięśnie krtani. Dochodzi wówczas do szczękościsku, bezdechu, zasinienia, wydobywania się piany z ust, a następnie pojawia się faza kliniczna z drgawkami głowy, kończyn i tułowia. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, podczas której może dojść do groźnych urazów. Należy pamiętać o zabezpieczeniu języka i warg podczas szczękościsku, ponieważ chory może odgryźć sobie nieświadomie język. Podczas napadu padaczkowego dochodzi też do nieświadomego oddania moczu. Z kolei u dzieci może dojść do napadów nieświadomości, podczas których dochodzi do wyłączenia świadomości, co poboczni obserwatorzy odbierają jako wrażenie nieobecności chorego. Niestety, ale pierwotne uogólnione napady często pojawiają się znienacka lub są poprzedzone nietypowym samopoczuciem.
Zobacz: Neurolog Gdańsk – Lifemedica
Z kolei napady częściowe dotyczą ograniczonego obszaru kory mózgowej, a objawy zależą od miejsca ogniska padaczkowego. Należą do nich skurcze toniczne, drgawki kloniczne ograniczone do konkretnego obszaru ciała, drętwienie, mrowienie, zaburzenia wegetatywne oraz nietypowe doznania psychiczne i zmysłowe. Jeśli chodzi o świadomość podczas takiego napadu częściowego, to może być zachowana lub zaburzona. Zdarza się też tak, że napad częściowy prowadzi do wtórnego uogólnienia napadu. Padaczka jest poważną chorobą, więc im wcześniej zostanie ona wykryta, tym pacjent ma większe szanse na uzyskanie możliwości w miarę normalnego funkcjonowania.
Poradnia neurologiczna a potwierdzenie diagnozy
Pomimo tego, że objawy epilepsji są dosyć typowe, to wiele z nich wymaga dodatkowej analizy neurologa, ponieważ większość z nich może świadczyć o posiadaniu również innych chorób. Drgawki i utrata przytomności mogą pojawić się też w przypadku zaburzeń sercowo-naczyniowych, zespołu podkradania tętnicy podobojczykowej, migreny, zaburzeń toksycznych, przemijającej globalnej amnezji, narkolepsji, mar nocnych, napadów zatrzymania oddechu, hiperwentylacji, zaburzeń ruchowych typu pląsawica czy tiki, napadów rzekomo padaczkowych czy też zaburzeń metabolicznych.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie