Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, którą leczyć powinien specjalista reumatolog. To schorzenie może dotknąć zarówno osób dorosłych jak i bardzo młodych. Odpowiednia terapia pozwala spowolnić rozwój choroby na tyle, by osoba chora mogła zachować pewną samodzielność.
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która wymaga drobiazgowego leczenia. W tym przypadku uszkodzenie stawów spowodowane jest nieprawidłowościami w obrębie mazi stawowej. To jednak tylko początek – schorzenie powoduje uszkodzenie chrząstki, a to z kolei przyczynia się do zwyrodnienia i zesztywnienia ruchomych części. W przypadku, gdy choroba ma formę złośliwą, tego typu zmiany mogą doprowadzić do niesamodzielności ruchowej nawet w przeciągu jednego roku.
Reumatologia w takich przypadkach nadal nie jest w stanie zwalczyć samej przyczyny choroby. Leczenie polega więc przede wszystkim na zwiększeniu możliwości chorej osoby. W przypadku tego schorzenia reumatolodzy czasami muszą sprawnie współpracować z lekarzami innych specjalności, ponieważ to schorzenie często obejmuje nie tylko stawy i kości, ale również narządy wzroku i elementy układu oddechowego. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie metod leczenia nie tylko z zakresu reumatologii.
W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów specjalista może zazwyczaj zaproponować coś więcej niż tylko standardowe lub bardziej zaawansowane leki przeciwbólowe. Choroby autoimmunologiczne, a do nich właśnie należy reumatoidalne zapalenie stawów, są spowodowane nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, który atakuje własne komórki. By spowolnić rozwój choroby reumatolog może zlecić zastosowanie leków immunosupresyjnych, które zahamują siły obronne organizmu. Oczywiście zastosowanie takiej terapii często niesie ze sobą skutki uboczne, o których lekarz musi pacjenta poinformować.
Oprócz stosowania przepisanych leków reumatolog może zalecić pacjentowi inne sposoby łagodzenia bólu. Leczenie w takim przypadku obejmuje między innymi fizjoterapię, w tym krioterapię, a także odpowiednią gimnastykę, do stosowania samodzielnie lub pod kontrolą lekarza. Profesjonalna Poradnia Reumatologiczna może Ci pomóc.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie