Operacja zmniejszenia żołądka – By-pass żołądkowy

Czytelnia Autor: redakcja Komentarzy: 25

Dzięki tej operacji można stracić na wadze 65-85 proc. nadmiaru masy ciała w ciągu roku. Zabieg modyfikuje przewód pokarmowy i sprawia, że czas trawienia znacznie się skraca. Nie jest jednak tani. Za operację zapłacić trzeba 16-24 tys. zł.

Operacja wszczepienia By-passa żołądkowego jest najpopularniejszą spośród wszystkich operacji bariatrycznych w USA. Coraz większą popularność zyskuje także w Europie, ale barierą często jest cena. Za taką usługę medyczną zapłacić trzeba od 16 do 24 tys. zł. Jest wprawdzie refundowana, ale niewielkie kwotowo kontrakty z NFZ mają nieliczne szpitale, więc kolejka jest bardzo długa. Dlaczego jest tak popularna? Bo jest niesamowicie skuteczna. Wszczepienie By-passa żołądkowego powoduje modyfikacje przewodu pokarmowego. Dzięki temu znacznie skraca się czas trawienia oraz wchłaniania pokarmów. To znakomicie przyspiesza proces odchudzania.

Lekarze szacują, że w ciągu 6-12 miesięcy pacjenci po wszczepieniu By-passu żołądkowego (Roux-en-Y Gastric Bypas – RNY) tracą od 65 proc. do nawet 85 proc. nadmiaru masy ciała.

To efekt piorunujący, więc stosuje się go tylko u pacjentów, u których tradycyjne metody odchudzania, aktywność i ścisłe diety nie dały zadowalających rezultatów.

Dla kogo By-pass żołądkowy

bypass żołądkaStosuje się go głównie w przypadku sporej otyłości, a więc u osób, u których wskaźnik BMI jest większy niż 40, lub większy od 35 w przypadku, gdy otyłość wiąże się także z przewlekłymi chorobami:

  • nadciśnieniem,
  • cukrzycą,
  • zespołem bezdechów sennych
  • czy innymi schorzeniami.

Operację zaleca się przede wszystkim osobom, które borykają się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z otyłości, a inne metody odchudzania skończyły się w ich przypadku fiaskiem. By-pass żołądkowy wszczepia się zwłaszcza osobom, które cierpią na skłonność do niekontrolowanego obżarstwa (Binge Eating), kompulsywnego jedzenia oraz dla tzw. pożeraczy słodyczy (Sweet Eaters).

Jak działa By-pass żołądkowy

By-pass to zmniejszenie żołądka poprzez sztuczne stworzenie jego mniejszej pojemności. Tworzy się ją poprzez przeciążenie i zszycie z pętlą jelita cienkiego. Dzięki temu efekt jest podwójny. Mniejszy żołądek po prostu mieści mniej pokarmów, więc choćbyśmy chcieli i próbowali jeść więcej, będzie to po prostu niemożliwe. Poza tym, pokarm trafia wprost do jelita cienkiego, omija dwunastnicę i aż półtora metra drogi, jaką musi przebyć w jelicie cienkim. Dzięki temu czas wchłaniania oraz trawienia jest znacząco skrócony.

Sama operacja nie jest przesadnie skomplikowana, trwa z reguły około dwóch godzin i przeprowadzana jest przy znieczuleniu ogólnym. Okres hospitalizacji po jej wykonaniu to kilka dni – wszystko zależy od czasu zrastania się nacięć na brzuchu.

By-pass żołądkowy – po operacji

Po kilku dniach pacjent z pewnością opuści szpital, ale nie wolno od razu wrócić do normalnej aktywności fizycznej. Z tym poczekać trzeba nawet kilka tygodni. Nie ma się jednak czym martwić, bo już dzień po operacji możliwe będzie siadanie. Nie wolno się jednak forsować.
Po operacji wykonane będzie prześwietlenie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem. Pozwoli to na realną ocenę niezbędnego czasu rehabilitacji. Niezależnie od tego, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pierwsze dwa tygodnie to przede wszystkim dieta w postaci płynów oraz zmiksowanych pokarmów. Dzięki operacji na pewno nie będzie jednak dochodzić do przejadania.

Istnieją też jednak możliwości powikłań. Do najczęstszych z nich (ale w gruncie rzeczy i tak bardzo rzadkich) należy przerwanie staplera oraz zwężenie połączenie żołądka z jelitem. Dlatego jedzenie trzeba dokładnie przeżuwać i gryźć, co uchroni nas też przed niezbyt przyjemnymi wymiotami. Do końca życia trzeba też przyjmować dodatkowe witaminy oraz mikroelementy.

Zdecydowanie więcej jest jednak korzyści z zastosowania by-passa żołądkowego. U 70 proc. pacjentów obniża się ciśnienie oraz ustępują zaburzenia lipidowe lub bezdech senny. Są też znakomite efekty dla cukrzyków. Ok. 90 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2 nie musi już po zabiegu stosować insuliny. Choroba refluksowa ustępuje natomiast praktycznie u wszystkich, kończą się również bóle stawów i kończyn – ze względu na znaczne obniżenie masy ciała.

źródło zdjecia: http://wroclaw.doba.pl/?s=subsite&id=7701&mod=1

Operacja zmniejszenia żołądka – By-pass żołądkowy
4.1 (82.79%) 43 głosów

25 komentarzy

  • agnieszka:

    Data: Kwiecień 11, 2016 Czas: 10:25

    Ja tez jestem gruba..I tez chce. Zrobic sb taka operacje ale nie wiem co i jak..wie ktos jak zapisac sie. Na k on sultac je to moj nr.509713449.bede bardzo wdzieczna za jaka ko wiek informacje.dziekuje

    • Agnieszka:

      Data: Kwiecień 26, 2016 Czas: 14:14

      Proponuje szpital w Zabrzu. Namiary w internecie na dr Gluck.
      Pozdrawiam

    • Po resekcji żołądka:

      Data: Wrzesień 15, 2016 Czas: 06:28

      Marek zazdroszczę Ci tej operacji. Ja miałam robiona operację resekcja mankietowa żołądka i w moim przypadku sie nie sprawdziła. Refluks jest po wycieciu żoładka tek potezny ze nie da sie go okiełznać juz lekami. Po gb czytam ze refluks mija, mam zrobione nie tą operacje eh i trzeba szukać dalszego ratunku bo za pare lat rak przełyku jak znalazł przy takich wymiocinach. Na dodatek trzeba pracować a z takim refluksem ciezko nie mowiac juz o jedzeniu białka ktore powoduje u mnie silny refluks, jazda na rowerze tez jest juz problemem, nawet przy tym wraca mi pokarm lub picie .

  • Marek:

    Data: Czerwiec 7, 2016 Czas: 19:51

    Jestem po takim zabiegu.w 4-tym dniu po zabiegu wypis do domu.Wykonany w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie,pełny profesjonalizm!Polecam.

  • Marta:

    Data: Sierpień 29, 2016 Czas: 12:08

    Dziś mija trzeci dzień po operacji jestem już w domu. Co do Operacji Jestem bardzo zadowolona .Opieka Niesamowita polecam jeżeli już mus to Kopernika 21 Kraków Szpital Uniwersytecki Czerwona Chirurgia

  • ola:

    Data: Wrzesień 29, 2016 Czas: 21:28

    Oddam termin na 25 listopad operacja ba saszerow Warszaw. Pilnie

  • bettina:

    Data: Marzec 1, 2017 Czas: 19:40

    Witam interesuje mnie taka operacja ale nie wiem jak mam zaczac . Miesxkam w Świdnicy moze jest osoba ktora mize mi pomoc

    • Gosia:

      Data: Marzec 24, 2017 Czas: 22:55

      Witam, nie dawno jeszcze byl oddział w Zdunowie w Szczecinie. Bardzo dobry lekarz tam operowal Dr Kaseja. Teraz najblizej to Wejherowo. Musisz isc do lekarza rodzinnego i poprosic o skierowanie na chirurgiczne leczenie otylosci. Umawiasz wizyte w tym szpitalu…chyba w kazdy piatek lekarz przyjmuje , robisz wszystkie wyniki ktore Ci beda kazali zrobic i ustalaja termin. Problemem jest dlugi czas oczekiwania, procedura nie jest trudna. Zycze zdrowka i pozdrawiam .

  • Gosia:

    Data: Marzec 24, 2017 Czas: 22:51

    Witam, prosze o kontakt osoby po Gastric Bypas. Chcialabym porozmawiam

    . gosia19852@onet.eu.

    • Ania:

      Data: Maj 5, 2017 Czas: 22:53

      Jestem po takiej operacji 6 tyg.Jest ok schudłam 9 kg lekarz mówi że to ok

  • Renata:

    Data: Kwiecień 5, 2017 Czas: 21:51

    Witam ,a ja pól roku po Gb i wogole nie chudne na samym poczatku 20 kg i teraz wogole juz nic..Dlacezgo tak jest?

  • Bożena:

    Data: Kwiecień 6, 2017 Czas: 22:44

    jestem po tej operacji 6 miesecy. Polecam szpital kliniczny w Gdansku dr.Kaska i dr.P.rocko. Najpierw jest spotkanie grupowe dla zainteresowanych na ktorym dowiesz sie wszystkiego o kolejnych etapach przygotowujacych do operacji,o terminie takiego spotkania dowiesz sie w rejestracji,a potem reszta juz pojdzie ,zanim jednak dojdzie do operacji czeka cie w miare dluga droga,Konsultace z chirurgami,dietetykiem,psychologiem,szereg badan. Wez pod uwage ze warunkiem operacji jest schudniecie 10 procent wagi,dla twojego bezpieczenstwa. Operacja jest jedynym sposobem dla grubasa aby trwale sie odchudzic,diety sa na chwile. Polecam operacje typu gastricbaypass skuteczna na zawsze ,natomiast resekcja mankietowa -jesli ktos zaczyna duzo jesc,wracaja ludzie do otylosci znowu. Jesli masz pytania BETTINAzapraszam na maila b.hermann@interia.pl

    • Anna:

      Data: Kwiecień 14, 2017 Czas: 22:08

      Jaki efekt

  • Anna:

    Data: Kwiecień 14, 2017 Czas: 22:07

    Witam jestem 2miesiace po gastricu -12.5 nie zaluje operacji

    • Gosia:

      Data: Maj 21, 2017 Czas: 05:25

      Witam, prosze napisz mi jak sie czujesz teraz masz jakies mdlosci? jest cos co Twoj zoladek nie przyjmuje ? Ja jestem 4 dobe po operachi i dzis wychodze do domu. Panicznie sie boje cokolwiek jesc.

  • krzyś:

    Data: Listopad 2, 2017 Czas: 16:40

    Witam ,państwa Polecam dr Kaska w Gdańsku .Sympatyczny ,ciepły ,miły ,bardzo pomocny .bardzo mi pomógł.
    Ważyłem 130 kg przed zgłoszeniem do dr. Kaski teraz po 1 miesiącu po zabiegu bajpas gastric ważę 105 kg .
    Nie wiem ile jeszcze schudnę ? jedzenie bardzo mało .Za dużo jedzenia od razu wymioty .trzeba 5-6 razy coś małego lekkiego zjeść .
    Najlepiej zupki takie miksowane .Też boję się jeść . Od razu się zle czuję jak dużo zjem . Trudno ocenić co będzie dalej .
    czas pokaże . Na razie dużo sił witalnych . Lepsze poruszanie . Niski cukier poniżej 100 ml . tętno i ciśnienie w normach .
    Nie ma refluksu i zadyszki . Polecam dużym osobom w wadze powyżej 130 kg .proszę pamiętać życie się zmienia w 100% .
    Trudno się przyzwyczaić . Widać to na twarzy i na brzuchu . szwy trzeba smarować maścią z sylikonem . Polecam lekarzy z Gdańska .
    dr Kaska i nowoczesny szpital na Smoluchowskiego 17 . Jest naprawdę super warunki i obsługa .
    Pozdrawiam Krzyś

  • Maggie:

    Data: Styczeń 23, 2018 Czas: 19:20

    Ja również polecam UCK w Gdańsku! Wczoraj miałam gastric bypass, opieka rewelacyjna, wszyscy niezmiernie życzliwi i uśmiechnięci i na każde wezwanie pacjenta. Pełen profesjonalizm, piękny nowoczesny szpital, dwuosobowe sale z łazienkami. I full opieka po wyjściu ze szpitala.

    • Ewa:

      Data: Luty 20, 2018 Czas: 09:46

      Witam proszę o kontakt ewa193@onet.eu

    • Ewa:

      Data: Luty 20, 2018 Czas: 09:47

      Jestem właśnie przed wizytą u psychologa u dietetyka, już po ogólnym spotkaniu. Proszę odezwij się.

  • Iwona:

    Data: Luty 6, 2018 Czas: 15:51

    Proszę o kontakt osoby po operacji bariatrycznej za 2 tygodnie mam zabieg i strasznie się boję chinata201@gmail.com

  • Aldona:

    Data: Marzec 12, 2018 Czas: 19:57

    Witam…
    Właśnie jestem w oczekiwaniu na operację i trochę się boję proszę powiedz mi Iwona jak to naprawdę jest czy nie żałujesz że zrobiłaś ta operację..
    Pozdrawiam Aldona

    • Strach:

      Data: Maj 30, 2018 Czas: 11:58

      Hej aldona mam pytanie czy stosowalas diete bialkowa przed operacja ? Jeśli tak to jaki miałaś wynik na minusie

  • Strach:

    Data: Maj 28, 2018 Czas: 20:58

    Hej ja właśnie też jestem przed taka operacja dokladnie za tydzień będę miała po mału zaczynam się bać. Chciałam się kogoś z was zapytać o dietę białkowa ta przed operacją jakie efekty mieslicie mnie obecnie zaczyna się 3 tydzień jak jestem na tej diecie i mam na minusie nie całe 10 kg i nie wiem czy to dobrze czy źle czy moze ktos z was podzielic sie waszym doswiadczeniem bede bardzo wdzieczna !

  • ewa:

    Data: Czerwiec 10, 2018 Czas: 19:18

    Witam wszystkich ciepło.Za 3 tygodnie mam operacje.Mam pytanie,po jakim czasie wróciliście do pracy ?

    • Ola:

      Data: Listopad 14, 2018 Czas: 01:51

      Ja po tygodniu od wyjścia ze szpitala -praca za biurkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.