Osteoporoza – Objawy i Leczenie
Objawy osteoporozy można zatrzymać. Osteoporoza została uznana za chorobę cywilizacyjną i szacuję się, że w Europie co 30 sekund dochodzi do złamania kości w wyniku tego schorzenia. Co jest przyczyną tak dużego niebezpieczeństwa wśród wielu z nas? Na pewno istnieje wiele czynników, na które mamy ogromny wpływ i dzięki zdrowszemu trybowi życia jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko, a w wypadku choroby ograniczyć nieprzyjemne skutki uboczne.
Przyczyny osteoporozy
Jak każda choroba kości, osteoporoza może bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze życie, a także osłabić ogólną sprawność organizmu. Kości tracą swoją twardość wraz z wiekiem i dlatego choroba częściej dotyka osób starszych płci żeńskiej. Duży wpływ mogą na to mieć: usunięcie jajników, wczesne zakończenie miesiączkowania u kobiet, czy rodzinna skłonność do złamań i słabych kości.
Oprócz powyższych, bardzo zły wpływ na nasze kości mogą mieć: dieta uboga w wapń, białko, czy witaminę D, a także stosowane leki (sterydy, leki przeciwpadaczkowe, uspokajające, zmniejszające krzepliwość). Przyczyną słabych kości jest również zły styl życia, mała aktywność fizyczna, spożywanie dużych ilości alkoholu i palenie papierosów.
Objawy osteoporozy
Pierwszymi objawami choroby mogą być częste złamania, do których może dochodzić nawet w sytuacjach bezpiecznych dla nas, w których nie jesteśmy narażeni na urazy mechaniczne, np. wstawanie z łóżka. Niepokoić mogą również objawy, takie jak: zmniejszenie masy ciała, w szczególności w bardzo szybki sposób, czy zaokrąglenie się pleców. Jeśli chodzi o złamania, to najniebezpieczniejsze mogą być dotyczące kręgów i bioder. Podstawą rozpoznania choroby jest badanie gęstości kości (densytometria). Najczęściej sprawdza się kręgosłup lędźwiowy i biodra.
Czytaj też: OSTEOPOROSIS – Portal O Osteoporozie
Zapobieganie osteoporozie
Jak chronić się przed taką chorobą? Na pewno może pomóc pozbycie się powyższych czynników z naszego życia, które mogą mieć duży wpływ na postępowanie schorzenia, a także zmniejszać sprawność naszego organizmu w inny sposób. Może pomagać nam dieta bogata w produkty, które pomagają utrzymać zdrowe i mocne kości, takie jak: wapń, fosfor, witamina D.
Jak podkreśla wielu lekarzy, zdrowa i zbilansowana dieta ma zbawienny wpływ na nas nie tylko w wypadkach konkretnej choroby, ale również w wielu innych sytuacjach.
Leczenie może również polegać na lekach, które wzmacniają nasze kości i zmniejszają postępowanie choroby. Jadłospis, który może być dobry przeciwdziałaniu osteoporozie, to: mleko i jego przetwory, owoce, rośliny strączkowe, warzywa, szczególnie kapustne: kapusta, brokuły, brukselka, jarmuż, ryby morskie (w szczególności jedzone ze szkieletem sardynki, szprotki), produkty zbożowe, kasza gryczana oraz jaglana, orzechy, migdały, nasiona sezamu, maku i słonecznika, oliwa, olej lniany i rzepakowy.
Wszystkie te produkty zawierają niezbędne składniki, aby wspomagać leczenie i zapobieganie chorobie. Wielu lekarzy podkreśla, że odpowiednia dieta odgrywa olbrzymią rolę w profilaktyce walki z osteoporozą i dlatego polecają oni dietę, obok aktywności fizycznej, jako bardzo ważny czynnik leczenia.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie
1 komentarz
Masażysta:
Ale spróbujcie wytłumaczyć starszej osobie, że ma osteoporozę – chorobę, która nie boli. Ja mam tak z babcią, która ma osteoporozę. Ale nijak nie da się jej wytłumaczyć, że musi brać tabletki, bo wcześniej czy później będzie tak, że coś sobie złamie. Nie dociera, nie mam już sił na to jak jej tłumaczyć.