Poznaj najczęstszą przyczynę utraty włosów

Czytelnia Autor: redakcja Dodaj komentarz

Wypadanie włosów to jedna z bardzo uciążliwych i wstydliwych chorób. Istnieje wiele powodów ich utraty, jednak najczęstszą z nich jest choroba zapalna nazywana łysieniem plackowatym. Włosy zaczynają wypadać, ponieważ ich mieszki z różnych przyczyn ulegają uszkodzeniu. Charakterystycznym elementem tego schorzenie jest powstawanie na wcześniej owłosionej skórze łysych obszarów o plackowatych kształtach. Zazwyczaj problem ten utożsamiany jedynie z wypadaniem włosów na głowie, ale zdarza się, że łysienie plackowate może ujawnić się również na przykład na brodzie.

Objawy łysienia plackowatego

Nigdy nie powinniśmy ignorować nienormalnych zmian w naszym organizmie, również tych na skórze. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia sytuacji. Objawy łysienia plackowatego to zwykle po prostu powstawanie łysych plam na początkowo owłosionej skórze, w skrajnych przypadkach nawet wypadnięcie wszystkich włosów. W większości przypadków najbardziej dostrzegalne jest to na skórze głowy. U niektórych chorych towarzyszy temu również uszkodzenie płytki paznokci. Zwykle schorzenie dotyka osoby młode, a czasami nawet dzieci. Nawet jeżeli po wypadnięciu nasze włosy zaczną odrastać, nie powinniśmy lekceważyć łysienia plackowatego. Po jakimś czasie bowiem możemy utracić je ponownie.

Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj w młodym wieku pod postacią ograniczonych ognisk wyłysienia – zwykle na głowie. Może zdarzyć się również tak, że zmiany pojawiają się również w innej okolicy – broda, brwiwyjaśnił dr n. med. Igor Michajłowski z portalu drTrycholog.pl

Jakie są przyczyny schorzenia?

Przyczyny łysienia plackowatego nie są dokładnie znane. W wielu przypadkach jest to choroba dziedziczna, szczególnie przejmowana od najbliższej rodziny. Uważa się, że może ona mieć podłoże autoimmunologiczne, czyli mieszki włosowe zostają zwalczane przez nas własny układ odpornościowy. Zdarza się, że łysienie plackowate na przykład takim chorobom, jak zespół Downa, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca typu 1, bielactwo, toczeń rumieniowaty albo zapalenie jelita grubego. Niektórzy sądzą, że schorzenie może być powodowane przez silny stres i zaburzenia psychiczne, niedobór niektórych niezbędnych składników mineralnych, czynniki hormonalne czy zaburzenia właściwego stanu skóry głowy.

Sposoby leczenia łysienia plackowatego

Należy być świadomym, że leczenie łysienia plackowatego bardzo często bywa trudne, skomplikowane, długotrwałe i ostatecznie nieprzynoszące oczekiwanych efektów. Nie oznacza to jednak, pozostaje nam jedynie poddanie się. Wręcz przeciwnie – powinniśmy zaufać profesjonalnym lekarzom świetnie obeznanych w tym problemie – trychologów. Pomogą nam oni w diagnozie choroby, a ponadto w wyborze i przeprowadzeniu najbardziej skutecznego sposobu leczenia. Nie obawiajmy się pytać ich o nurtujące nas kwestie. Trycholog powinien chętnie pomóc nam zrozumieć wszystkie tajemnice choroby. Przykładowe sposoby leczenia łysienia plackowatego to między innymi: naświetlanie promieniami UVA i UV; ochłodzenie tkanek przy użyciu podtlenku azotu; stosowanie na skórę specjalnych płynów pobudzających porost włosów czy użycie silnych alergenów kontaktowych.

Poznaj najczęstszą przyczynę utraty włosów
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.