Reumatyzm i jego odmiany
Reumatyzm to pojęcie ogólne. Kryją się pod nim różnego rodzaju schorzenia obejmujące stawy. Istnieje kilka schorzeń, które można zakwalifikować do schorzeń reumatycznych. Zalicza się do nich przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), chorobę zwyrodnieniową stawów oraz reumatyzm tkanek miękkich. Gdy pojawią się pierwsze objawy reumatyzmu, nieodzowna jest wizyta u lekarza. Leczenie reumatyzmu na własną rękę może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami dla organizmu.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby obciążone genetycznie oraz posiadające defekty w swoim układzie odpornościowym. Równie częstą przyczyną RZS jest silny stres oraz tendencja do palenia nałogowo papierosów. W wyniku RZS dochodzi do zapalenia stawów, którego efektem jest bardzo często uszkodzenie chrząstek, kości, ścięgien oraz więzadeł. Osobie cierpiącej na RZS towarzyszy silny ból oraz obrzęk zmienionych chorobowo miejsc.
Nieleczony w odpowiedni sposób RZS może doprowadzić do miażdżycy, chorób serca i innych schorzeń obejmujących narządy wewnętrzne, stąd też w przypadku wystąpienia pierwszych objawów, które mogą świadczyć o RZS, należy pilnie umówić się na wizytę lekarską.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów to jedna z najczęściej występujących chorób reumatoidalnych. W jej wyniku dochodzi do zaburzeń chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawów, a także ułatwianie przesuwania się ich w trakcie ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów atakuje głównie kolana, kręgosłup, biodra i kości palców u rąk i nóg, ale może się ona pojawić także w innych stawach, zlokalizowanych w dowolnym miejscu ciała.
Wyróżnia się pierwotną i wtórną odmianę choroby zwyrodnieniowej stawów. Odmiana pierwotna związana jest ze starzeniem się organizmu i zachodzeniem zmian w pewnym wieku, z kolei odmiana wtórna jest wywołana konkretną przyczyną, taką jak m.in. RZS, uraz mechaniczny, zakażenie, cukrzyca lub też nadczynność przytarczyc.
Reumatyzm tkanek miękkich
Reumatyzm tkanek miękkich występuje w przypadku nieropnych zmian zapalnych, powstałych w związku z przeciążeniami. Jest on spowodowany występowaniem mikrourazów. W przypadku ich wystąpienia może pojawić się ból, prowadzący do naderwania mięśnia lub ścięgna, a niekiedy także do złamania kości. Gdy tego typu mikrourazy powtarzają się, dochodzi do ich sumowania się. Efektem tego jest rozwój zmian zapalnych, które występują najczęściej w miejscu, w którym mięsień przyrasta do kości, ale stosunkowo często również w ścięgnach lub w kaletkach maziowych.
Do zachorowania na reumatyzm tkanek miękkich dochodzi najczęściej wśród osób powyżej 40. roku życia o określonej budowie, szczególnie tych, które wykonują na co dzień liczne prace fizyczne. Leczenie reumatyzmu jest w takim przypadku skuteczne i ogranicza rozwój negatywnych zmian w organizmie, w przypadku udania się w porę do odpowiedniego lekarza.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie
2 komentarzy
Ormo:
Najważniejsze to nie przestawać leczyć reumatyzmu. Nawet jak ktoś ma kłopoty z systematycznością, albo motywacją, bo na przykład chce od razu jakieś efekty widzieć. A w leczeniu reumatyzmu efektów nie będzie, bo bardzo dobrze jest jak się on nie pogłębia. I z tego trzeba być zadowolonym.
Velo:
Łatwo się mówi, ale jak po paru miesiącach sobie uświadamiasz, że bierzesz leki, ćwiczysz codziennie i robisz dokładnie wszystko co powiedział lekarz, a reumatyzm ani trochę się nie zmienia, to można się załamać. Dlatego powinno być tak, że przy dłuższych terapiach przysługuje rozmowa z psychologiem. Wtedy ludzie by mogli z powodzeniem leczyć się jeszcze lepiej, bo byłoby tak, że mieliby motywację do dalszej pracy.