Rzęsistkowica – Objawy i leczenie

Czytelnia Autor: redakcja Dodaj komentarz

Rzęsistkowica jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową a zostaje wywołana przez pierwotniaka (mikroskopijnego pasożyta), zwykle znajdującym się w pochwie i tkankach cewki moczowej.
 Chociaż ten stan jest najczęściej leczony u kobiet, może wystąpić zakażenie także u mężczyzn (i często nie ma objawów). Okres inkubacji między narażeniem na zakażenie nie jest znany, ale uważa się, że mieści się w zakresie od pięciu do 28 dni.

Przyczyny rzęsistkowicy

Rzęsistkowica jest spowodowana zakażeniem małym, jednokomórkowym pasożytem Trichomonas vaginalis. Pasożyt jest organizmem, który przetrwa żyjąc w innym organizmie. W tym przypadku pasożyt przetrwa, przyczepiając się do komórek w tkankach w okolicach narządów płciowych. Zwłaszcza podszewki pochwy u kobiet i wewnątrz cewki moczowej (rurek, które przenoszą mocz z pęcherza moczowego przez penis) u mężczyzn.

Ponieważ pasożyt nie może przetrwać w tkankach w takich okolicach jak usta i odbytnica, rzęsistkowica jest zwykle przenoszony przez narządy płciowe w trakcie kontaktów seksualnych pochwowych, między penisem a pochwą lub sromem na sromką (zewnętrzna powierzchnia żeńskich narządów płciowych).

Rzęsistkowica nie rozprzestrzenia się poprzez normalny kontakt fizyczny, np. przytulanie, całowanie, dzielenie się potrawami lub siedzenie na sedesie. Ponadto nie można jej rozprzestrzeniać poprzez kontakt seksualny, który nie obejmuje narządów płciowych. Zakażenie rozprzestrzenia się, gdy pacjent współżyje seksualnie bez zabezpieczenia z zainfekowanym partnerem. U kobiet organizmy chorobotwórcze zazwyczaj zakażają pochwę i szyjkę macicy, nerki, pęcherz i gruczoły w okolicy narządów płciowych, takie jak gruczoły Bartholina i Skene’a. U mężczyzn pojawiają się infekcje w cewce moczowej lub pod napletkiem nieobrzezanego penisa.

Wiele kobiet i większość mężczyzn nie ma żadnych objawów chorobowych. Jeśli pojawiają się, zwykle zaczynają się w ciągu 1 tygodnia po zarażeniu się a mogą pojawić się dopiero po miesiącu. W większości przypadków należy leczyć rzęsistkowicę, aby zapobiec przenoszeniu się zakażeń na inne osoby i zapobiegać niektórym problemom, które mogą się zdarzyć w przypadku zajścia w ciążę. Partnerzy seksualni powinni być leczeni jednocześnie, aby uniknąć reinfekcji siebie nawzajem.

Rzęsistkowica w czasie ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego pęknięcia błony płodowej i przedwczesnego porodu. Leczenie infekcji nie zmniejsza tego ryzyka. Jeśli pacjentka jest w ciąży i ma zakażenie, powinna porozmawiać z lekarzem o zaletach i wadach leczenia. Choroba może być przenoszony z matki na dziecko podczas porodu przez pochwę, ale jest to rzadkie.

Osoby najbardziej zagrożone zakażeniem tą chorobą weneryczną to kobiety aktywne seksualnie w wieku od 16 do 35 lat. Uważa się, że 1 na 5 kobiet w tej grupie wiekowej zostanie zakażonych w danym momencie.

Zachowania, które zwiększą ryzyko wystąpienia rzęsistkowicy obejmują:

Nie używanie prezerwatyw podczas seksu z nowym partnerem lub partnerem, który był narażony na zakażenie przenoszone drogą płciową. Partner może przenosić pasożyta chorobotwórczego bez objawów zakażenia.
Mając wielu partnerów seksualnych, zwiększa się ryzyko kontaktu z osobą chorą. Nastolatki i młodzi ludzie mają większe ryzyko wystąpienia rzęsistkowicy i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Dzieje się tak, ponieważ ich partnerzy seksualni często mieli innych niedawnych partnerów, którzy mogą nosić w sobie pierwotniaka.

Można również zarazić się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka, chlamydia, HIV i syfilis, w tym samym czasie, gdy występuje infekcja rzęsistkowicy. Jeśli jedno zakażenie zostanie zdiagnozowane, należy przeprowadzić testy na inne choroby weneryczne, aby wszystkie infekcje mogły być leczone w tym samym czasie.

Niektóre infekcje, które można rozprzestrzeniać poprzez kontakt seksualny, takie jak zakażenie wirusem ludzkiego niedoboru odporności (HIV), są zagrażające życiu. Badania wykazały, że zakażenie rzęsistkowicą może zwiększyć ryzyko przenoszenia zakażenia HIV. Pracownicy służby zdrowia na całym świecie są zaniepokojeni zwiększonym ryzykiem wystąpienia tego zakażenia i HIV.

Typowe objawy rzęsistkowicy

  • Podrażnienie i świąd w okolicy narządów płciowych
  • Nietypowa wydzielina z nieprzyjemnym zapachem, która może być czysta, biała, żółta lub zielona
  • Dyskomfort podczas seksu i podczas oddawania moczu
  • Odczuwanie bólu brzucha (jest to rzadkie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.