Tabletki na trądzik – warto?
Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skórnych. Nieco bagatelizowany w okresie dojrzewania, staje się ogromnym problem, gdy pojawia się u osób dorosłych albo przybiera postać dużych, podskórnych gul, które mają tendencję do pozostawiania głębokich blizn oraz ich leczenie jest bardzo skomplikowane i długotrwałe. Wiele osób, które borykają się z niedoskonałościami, zanim uda się do dermatologa, kupuje tabletki na trądzik albo korzysta z popularnych maści, kremów oraz innych preparatów, które są dostępne w aptekach lub drogeriach. Jednak w przypadku ostrego trądziku, warto jak najszybciej zapisać się do specjalisty, który pomoże dobrać nam odpowiednią kurację w zależności od problemu.
Tabletki na trądzik – dobry pomysł?
Dermatolog po dokładnym zapoznaniu się ze stanem naszej skóry oraz udzielonych przez nas informacji dotyczących np. momentów zaostrzenia, diety lub chociażby stosowanych kosmetyków,może dobrać nam odpowiedni lek na trądzik albo tabletki hormonalne na trądzik, w zależności od postaci i charakterystyki choroby. Pamiętajmy więc, aby podczas wizyty szczerze odpowiadać na wszystkie pytania lekarza, ponieważ znacznie ułatwi to zdiagnozowanie problemu i dobranie nam skutecznej kuracji przeciwtrądzikowej. Czy warto faszerować się lekami na trądzik?
Obecnie jest dostępnych wiele leków na trądzik, które różnią się od siebie siłą działania. Bardzo popularnym lekiem jest np. izotretynoina, która wykazuje działanie blokujące nadmierną aktywność gruczołów łojowych, które bardzo często są odpowiedzialne za powstawanie ciężkich i bolesnych zmian skórnych typu trądzik guzkowaty. Ponadto, w leczeniu zwykle stosuje się tabletki na trądzik na receptę, gdyż są to silne substancje, które stosowane w niewłaściwy sposób, mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu. Każdy lek na trądzik, zwłaszcza ten, który wykazuje o silne działanie, musi być przepisany konkretnej osobie i nie można go przyjmować bez konsultacji z lekarzem.
Alternatywne sposoby na walkę z trądzikiem
Obecnie na rynku jest wiele leków, które są przeznaczone do leczenia trądziku. Większość z nich bazuje na izotretynoinie, czyli syntetycznej pochodnej witaminy A. Działanie substancji polega na znacznym zmniejszeniu aktywności gruczołów łojowych oraz działa przeciwzapalnie, co ma duże znaczenie w ostrym przebiegu choroby. Stosowany w przypadku trądziku guzkowatego, skupionego oraz takiego, który pozostawia głębokie blizny w postaci ubytku skóry w miejscu występowania zmiany skórnej. Izotretynoina wpływa na cały organizm, dlatego podczas kuracji wskazane jest regularne przeprowadzanie badań krwi, aby monitorować stan zdrowia. Jednym z przeciwwskazań do stosowania tej substancji jest karmienie piersią oraz ciąża – nawet planowana w przeciągu najbliższych kilku miesięcy od momentu, gdy zostanie nam przepisana izotretynoina. Skutki uboczne mogą występować dość często, a są to m.in.
- senność,
- łamliwość włosów,
- osłabienie,
- drażliwość,
- suchość oczu, ust, skóry
- nadwrażliwość na promieniowanie UV,
dlatego w trakcie kuracji, nie powinno się opalać oraz należy używać wysokich filtrów UV-A i UV-B. Dermatolodzy często stosują u swoich pacjentów leczenie trądziku izotretynoiną, ponieważ w wielu przypadkach przynosi ona oczekiwane rezultaty.
Jakie tabletki na trądzik są dostępne?
Izotretynoina na trądzik w różnym stężeniu znajduje się w lekach dostępnych wyłącznie na receptę.
- Izotek - stosowany w leczeniu umiarkowanej jak i ciężkiej postaci trądziku. Przypisywany jest również w przypadku długotrwałych (kilkuletnich) zmian, które nie reagowały na dotychczasowe leczenie. Warto wiedzieć, że Izotek hamuje aktywność gruczołów łojowych, co znacznie przekłada się na redukcję bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Ponadto ogranicza zatykanie się porów skórnych i wykazuje działanie przeciwzapalne. Średni czas trwania kuracji to około pięciu miesięcy.
- Aknenormin - podobnie jak Izotek, Aknenormin hamuje nadmierne wydzielanie sebum, co w konsekwencji zmniejsza ilość bakterii powodujących trądzik. Stosuje się go w przypadku ciężkich przypadków choroby skórnej, które nie reagują na inne leki. Dawkę oraz częstotliwość przyjmowania Aknenorminu ustala dermatolog, natomiast średni czas trwania kuracji to od 4 do 6 miesięcy.
- Roaccutane - kolejny lek zawierający izotretynoinę, o działaniu zbliżonym do Izoteku i Aknenorminu, który również hamuje aktywność gruczołów łojowych zmniejszając tym samym ilość bakterii, które są przyczyną powstawania trądziku. Dostępny w formie kapsułek, natomiast dawkowanie Roaccutane ustala lekarz. Zwykle stosuje się go do 6 miesięcy. W trakcie kuracji nie wolno stosować kremów złuszczających ani kwasów oraz należy zadbać o skuteczną ochronę przed słońcem. Obecnie lek Roaccutane niedostępny jest w Polsce.
- Axotret - przeznaczony do ciężkich postaci trądziku pospolitego, który nie reaguje na leczenie miejscowe (za pomocą maści). Dostępny w formie kapsułek. Zarówno częstotliwość przyjmowania leku oraz dawkowanie ustala dermatolog. Kuracja lekiem Axotret trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy, podczas której należy zadbać o bardzo delikatną i łagodną pielęgnację środka zewnętrznymi.
- Curacne - kolejny lek, w którym składzie znajduje się Izotretynoina. Hamuje rozwój baterii poprzez znaczne zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, pozytywnie wpływa na przyśpieszenie odnowy naskórka oraz znacznie zmniejsza rogowacenie. Stosowany zwykle nie dłużej niż 6 miesięcy w dawkach ustalonych przez lekarza, który go przepisał. Podczas przyjmowania Curacne, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dermatologa.
Na każdym opakowaniu wyżej wymienionych leków, znajdziemy informację, że w kapsułkach zawarta jest izotretynoina. Opinie dotyczące skuteczności leków z dodatkiem syntetycznej pochodnej witaminy A są bardzo różne, jednak przeważają pozytywne komentarze osób, które dzięki Izotretynoinie zdołały wyleczyć się z trądziku. Należy pamiętać, że bez względu na to, który lek zostanie nam przypisany przez dermatologa, musimy zadbać o łagodną pielęgnację, ponieważ w trakcie kuracji nasza skóra będzie bardzo podatna na uszkodzenia. W tym celu należy stosować silnie nawilżający krem, najlepiej taki do skóry trądzikowej, oraz odpowiednie filtry UV-A i UV-B.
Pamiętajmy, że zabronione jest stosowanie leków z zawartością Izotretynoiny, ponieważ może ona uszkadzać płód. Podczas kuracji nie wolno również karmić piersią oraz należy unikać zbytniej ekspozycji słonecznej. Zanim zaczniemy stosować jakikolwiek lek, bez względu na to, czy będą to leki hormonalne na trądzik czy inne substancje lecznicze, przed użyciem należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki.
Przeczytaj również
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Krem przeciwzmarszczkowy – kilka słów o kremach przeciwzmarszczkowych
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
- Jak sprawić, by łupież pstry nie powrócił?
- Nasiona chia – opis, właściwości, zastosowanie
5 komentarzy
Dama:
Używałam Roaccutane – bardzo ale to bardzo wysuszył moją skórę. Trądzik faktycznie na chwilę odpuścił, ale po odstawieniu leków niestety nastąpił powrót.
Robert:
Mam początki trądziku. Czy to możliwe, żeby trądzik dotykał osoby po 25 roku życia? Wygląda mi to na trądzik młodzieńczy….
Mała1990:
Ja już tracę cierpliwość co do mojej cery, jem zdrowo, staram się prowadzić aktywny styl życia i żyć z dala od stresu…a trądzik jak jest tak jest.. może znacie jakieś domowe sposoby na oczyszczanie twarzy ?
Kinia00:
Ja polecam Sevolium, odkąd używam tego kremu, jest naprawdę lepiej. moje wypryski znikają z dnia na dzień… najważniejsze, że nie pojawiają się żadne nowe. I niech tak zostanie. Krem ma fajny naturalny skład, jest lekki pomimo swojego zbawiennego działania.
Janeczka88:
Znacie jakieś domowe sposoby na problematyczną cerę? Jakieś maseczki?