Wazektomia

Czytelnia Autor: redakcja Komentarz: 1

Wazektomia to bezpieczna, a zarazem bardzo skuteczną stałą metodą męskiej antykoncepcji, która w porównaniu do kobiecej sterylizacji poprzez podwiązanie jajowodów, jest o wiele tańsza i prostsza. U zdrowego mężczyzny, w najądrzach, do których przedostają się wytworzone w jądrach plemniki. Wazektomia polega na przecięciu ciągłości nasieniowodów(przewodów wyprowadzających plemniki z jąder).  Zabieg ten nie jest skomplikowany i wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, a przy tym nie wymaga stosowania skalpela, czy  zakładania szwów, dzięki czemu pacjenci szybko wracają do aktywności seksualnej.

Najpierw znieczula się skórę moszny tuż nad nasieniowodem, po czym poprzez kilkumilimetrowy otwór skóry nasieniowód przecina się w odległości minimum 3 cm od najądrza. Końce nasieniowodów podwiązuje się  nicią chirurgiczną lub używa się elektrokoagulacji (czyli prądu medycznego). Elektrokoagulacja zmniejsza ryzyko ewentualnego ponownego samoistnego połączenia końców nasieniowodu do 0.5%. Następnie zabieg wykonuje się po drugiej stronie moszny. Cała procedura nie trwa długo, bo około 30 minut. W trakcie zabiegu pacjenci moją odczuwać jedynie uczucie dotyku i lekkiego dyskomfortu.

Wazektomia – więcej: http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/

Wazektomia jest odwracalna, lecz ponowne odtworzenie ciągłości nasieniowodów jest zabiegiem p wiele bardziej skomplikowanym i kosztowny m,przy czym wcale nie gwarantuje przywrócenia płodności. Z tego właśnie powodu wazektomia jest uważana za trwałą metodę koncepcji. Decyzja o wykonaniu zabiegu powinna być zatem naprawdę dobrze przemyślana.

Wazektomia nie działa natychmiast. Dopiero po wykonaniu ogólnego badania nasienia (3 miesiące po zabiegu ) można ocenić skuteczność zabiegu. Po upływie tego czasu u większości pacjentów niesienie nie zawiera już ruchomych plemników, których ilość nie powinna przekraczać 100 tysięcy w 1 ml. Jednocześnie w przeciągu tych 3 miesięcy niezbędnych jest minimum 20-30 wytrysków, żeby całkowicie „opróżnić” nasieniowody z pozostałych plemników. Jeśli po 3 miesiącach od zabiegu stwierdza się obecność ruchomych plemników w nasieniu lub plemników nieruchomych w ilości większej niż 100 tysięcy w 1 ml, to wykonuje się kolejne badania co 6 tygodni. Obowiązuje ta sama zasada odnośnie ilości wytrysków. Należy wiedzieć, że wykrycie obecności ruchomych plemników po 6 miesiącach od wazektomii wymaga ponownego wykonania zabiegu.

Wazektomia to niezaprzeczalnie najbardziej skuteczna metoda męskiej kontracepcji. Jej skuteczność wynosi ponad 99%, natomiast należy pamiętać, że nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową czy HIV.

Po wykonanym zabiegu znieczulenie miejscowe przestaje działać po około 2 godzinach więc już bezpośrednio po zabiegu można przyjąć pierwszą dawkę leku przeciwbólowego. Przez 48 godzin zaleca się noszenie uciskowych majtek oraz zimne okłady, które zapobiegną obrzękowi. Nie należy pić alkoholu w ciągu 24 godzin po zabiegu. W ciągu 2-3 dni należy ograniczyć wysiłek fizyczny i jedynie wypoczywać. Do takich aktywności jak: podnoszenie ciężarów, ćwiczenia na siłowni czy pływanie na basenie można wrócić dopiero po 7 dniach od zabiegu.

O czym należy pamiętać!

  • niezbędna jest dwudniowa abstynencja alkoholowa,
  • niezbędne jest powstrzymanie się od stosunku 2-3 dni, jednak nie dłużej niż przez siedem dni,
  • nasienie pobiera się podczas masturbacji, po uprzednim umyciu narządów płciowych,nie może zostać pozyskane z prezerwatywy,
  • świeże nasienie powinno być dostarczone do laboratorium w ciągu 30 min od pobrania (lub oddane bezpośrednio w laboratorium)
Wazektomia
5 (100%) 11 głosów

1 komentarz

  • Elunia:

    Data: Kwiecień 4, 2018 Czas: 11:24

    naprawde jest tansza niz podwiazanie jajowodow? nie wiedzialam o tym. Moze to rzeczywiscie jest dobry pomysl zeby podjac decyzje. Poza tym z tego co czytalam jest to krotki i bezbolesny zabieg, wiec wydaje sie naprawde dobra opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.