Czerniak
Niestety, czerniak zalicza się do grupy najbardziej złośliwych nowotworów skóry i błon śluzowych. Niepocieszający jest również fakt, iż każdego roku medycy odnotowują coraz większą liczbę pacjentów, u których czerniaka się rozpoznaje. Co więcej, nieprawdą jest, iż czerniak występuje tylko na skórze zmienionej znamionami barwnikowymi. Okazuje się, że aż 60% przypadków zachorować to nowotwór, który powstał na skórze niezmienionej.
Kontrola znamion
Zachorowań na czerniaka nie da się niestety skutecznie zapobiegać natomiast wiadomo na pewno, że konieczna jest kontrola dermatologiczna przynajmniej raz w roku, dzięki której będzie on wykluczany, ewentualnie diagnozowany. Kontroli powinny być poddawane wszelkie zmiany skórne o niestandardowym zabarwieniu, poszarpanych brzegach czy odmiennej strukturze i wielkości. Wizyta u lekarza powinna odbyć się tym bardziej, jeśli znamiona przybrały niepokojącą postać, do tego krwawią, bolą czy zaczynają swędzieć.
Czynniki ryzyka
Uznaje się, że dużo większym ryzykiem zachorowania na nowotwór, jakim jest czerniak obarczone są osoby, u których występuje nadmierna ilość znamion barwnikowych. U każdego z nas występuje ich średnio 200 natomiast niektórzy mogą mieć ich tylko kilka a inni kilkaset. Wiadomo na pewno, że na stan skóry niekorzystnie wpływa nadmierne opalanie – zarówno na słońcu jak i w solarium. Co więcej, czerniak częściej występuje u osób z bardzo jasna i jasną karnacją.
Inne rodzaje czerniaka
- Czerniak błony śluzowej jamy ustnej
„Trafne rozpoznanie czerniaka błon śluzowych jamy ustnej jest znacznie trudniejsze od rozpoznania czerniaka skóry z uwagi na mniej charakterystyczny obraz. Czerniak w jamie ustnej ma najczęściej postać plam, guzków lub tworu uszypułowanego. Krwawienie lub wrzodzenie zmian w jamie ustnej zdarza się natomiast rzadziej, niż w przypadku czerniaków skóry. Czerniaki w jamie ustnej występują najczęściej na podniebieniu twardym lub śluzówce żuchwy. Część czerniaków zlokalizowanych w jamie ustnej to czerniaki amelanotyczne (bezbarwnikowe), co powoduje opóźnienie w rozpoznaniu. W związku z tym, że każda zmiana barwnikowa, której przyczyna powstania w jamie ustnej nie jest znana, jest potencjalnym zagrożeniem czerniakiem, należy ją więc profilaktycznie usunąć „– mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
- Czerniak podpaznokciowy
To jedna z odmian, którą diagnozuje się najtrudniej, przynajmniej biorąc pod uwagę fazę początkową choroby. Co ciekawe, czerniak w tej postaci może na początku być mylony z grzybicą paznokci bądź krwiakiem. Czerniak występuje wtedy najczęściej na palcach dłoni, zazwyczaj na kciuku i palcu wskazującym oraz kończynach dolnych – na halluxie i wszystkich palcach. Da się jednak zauważyć dużo większą częstotliwość występowania czerniaka na dłoniach, szczególnie na tej dominującej w wykonywaniu codziennych czynnościach.
Jak diagnozować czerniaka?
Czerniak może być skutecznie zdiagnozowany dzięki metodom nieinwazyjnym. Do takich zalicza się dermoskopię bądź wideodermoskopię. W ramach potwierdzenia bądź całkowitego wykluczenia nowotworu wykonuje się zaś biopsję – pobiera się wycinek zmienionego miejsca i poddaje szczegółowej analizie.
Przeczytaj również
- Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczem do zdrowego uśmiechu?
- Krosty na pośladkach – skuteczny zabieg
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Skuteczne zabiegi na odchudzanie
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej