Domowe sposoby na inhalacje

Artykuły Autor: redakcja Dodaj komentarz

Inhalacja to zabieg leczniczy, który polega na wdychaniu pary wodnej, najczęściej z dodatkiem mieszanek ziołowych, olejków eterycznych lub leków. Może być wykonana za pomocą specjalnego sprzętu; inhalatora lub nebulizatora, bądź w postaci znanej wszystkim „parówki”. Jakie są najbardziej skuteczne domowe sposoby na inhalacje?

 

Co trzeba przygotować

 

Przede wszystkim naczynie, w którym umieścimy gorącą wodę. Aby zapobiec przypadkowemu poparzeniu wybierzmy takie, które jest wysokie i stabilne. Do tego gruby ręcznik, a jeszcze lepiej koc, którym nakryjemy głowę nad parującym płynem. I tyle właściwie wystarczy, aby wykonać podstawową wersję „parówki”, jednak aby zabieg był jeszcze bardziej skuteczny, do wrzątku możemy dodać różne mieszanki ziołowe lub olejki eteryczne. W zależności od schorzenia, na które cierpimy, możemy wybrać:

- mieszankę mięty pieprzowej, rumianku, szałwii i skrzypu – ma doskonałe właściwości przeciwzapalne i łagodzące, zmniejsza obrzęk błony śluzowej, ułatwiając oddychanie, susz ziołowy mieszamy w równych ilościach, na jedną sesję inhalacyjną wsypujemy do wrzątku około 50g;

- olejek sosnowy i eukaliptusowy – ich połączenie wzmacnia efekt leczniczy, działają antyseptycznie i wykrztuśnie, ułatwiają usunięcie wydzieliny z drzewa oskrzelowego, wystarczy do inhalacji użyć po 2-3 krople każdego z nich;

- olejek z drzewa herbacianego – jest bardzo pomocny w leczeniu uciążliwego kaszlu i zapalenia gardła.

 

Innym bardzo prostym, a zarazem skutecznym sposobem, jest inhalacja solą. Wystarczy do 2 litrów wrzątku wsypać łyżkę soli – wdychane pary rozrzedzą zalegającą wydzielinę, a to z kolei ułatwi jej usunięcie. Warto spytać się też w aptece o gotowe preparaty do domowych inhalacji wydawane bez recepty.

 

Trzymajmy się zaleceń

 

Jak się inhalować w domu, by było to skuteczne i bezpieczne? Należy pamiętać, że wszystkie składniki dodawane do zabiegu należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. „Parówkę” należy wykonywać nie częściej niż 3 razy dziennie i nie dłużej niż 15 minut jednorazowo. Pamiętajmy by nie jeść bezpośrednio przed planowaną inhalacją i nie robić jej, gdy jesteśmy sami w domu – gorące powietrze może doprowadzić do utraty przytomności lub omdlenia. Palacze powinni powstrzymać się od palenia pół godziny przed i godzinę po zabiegu – dym tytoniowy może podrażnić śluzówkę i doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

 

Pomimo tego, że jest to zabieg bezpieczny i łagodny, istnieją zdrowotne przeciwwskazania do wykonywania go; nadciśnienie i problemy z krążeniem, nowotwory i wysoka gorączką. Ograniczyć inhalację powinny też osoby z skłonnościami do krwotoków z nosa oraz wrażliwe na wysoką temperaturę.

 

Słuchaj swojego ciała

 

Już po kilku zabiegach większość ludzi dostrzega, który domowy sposób na inhalacje najlepiej na nich działa. Warto zapamiętać lub zapisać sobie które dodatki do „parówki” przynoszą nam największą ulgę oraz jak długo trwały najskuteczniejsze seanse. Pozwoli nam to na szybką reakcję już przy pierwszych objawach choroby, co w efekcie skróci czas jej trwania i złagodzi skutki.

Domowe sposoby na inhalacje
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.