In vitro – skuteczne leczenie bezpłodności

Artykuły Autor: redakcja Komentarzy: 2

Chociaż istnieje wiele metod leczenia niepłodności, to jednak jest cały szereg przypadków, w których tylko zapłodnienie pozaustrojowe może dać oczekiwane rezultaty. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze ta forma kuracji jest wskazana na samym początku.

Refundacja in vitro, która możliwa jest obecnie również w Polsce, to szansa dla wielu par. Koszt tego typu terapii może wynosić nawet ponad 10 tysięcy złotych, nie wliczając między innymi kosztów dojazdu. Nie każdy może jednak liczyć na refundację – istnieją określone kryteria, które trzeba spełniać. Jednym z nich, choć wielu osobom wydaje się to niesprawiedliwe, jest wiek kobiety starającej się o dziecko. Wynika to jednak z praw biologicznych – po czterdziestym roku życia trudniej jest utrzymać ciążę. Kolejne kryterium wynika z możliwości leczenia innymi metodami, które często nie są aż tak kosztowne – w niektórych przypadkach zamiast in vitro stosuje się na przykład inseminację. Wiele zależy między innymi od stanu jajowodów – w przypadku, gdy komórka jajowa nie może przejść jajowodem do macicy, in vitro jest jedyną metodą.

Od czego zależy skuteczność in vitro

Skuteczność in vitro zależy w dużej mierze także od trybu życia pary. Lekarze często upominają, iż problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać ze stosowania używek takich, jak narkotyki. alkohol czy papierosy. Takie używki mają wpływ na płodność nie tylko w przypadku kobiet, ale i mężczyzn. By skorzystać z terapii in vitro, konieczne jest przebadanie obojga partnerów. W przypadku, gdy nie ma niepokojących wskazań, metoda zapłodnienia pozaustrojowego może mieć nawet czterdziestoprocentową skuteczność.

Na czym tak naprawdę polega metoda in vitro i na co należy się przygotować? Przede wszystkim w przypadku, gdy chce się uzyskać refundację, konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Często metoda in vitro stosowana jest jako ostatnia, chyba że istnieją do niej specjalne wskazania. W innych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie serii badań, by upewnić się co do natury bezpłodności.

In vitro krok po kroku

Metoda in vitro krok po kroku, to przede wszystkim pobranie komórki jajowej, zapłodnienie jej i umieszczenie zarodka w macicy. By jednak te wszystkie etapy były możliwe, konieczne jest najpierw podawanie kobiecie hormonów, które mają na celu uzyskanie większej ilości dojrzałych komórek jajowych. Dopiero potem możliwe jest wykonanie punkcji i pobranie jajeczek.

Zapłodnienie może odbyć się w sposób bardziej naturalny – wtedy w okolice uzyskanej komórki jajowej wprowadzone zostają plemniki. W wielu przypadkach jest to jednak niemożliwe – przeciwwskazaniem może być między innymi mała liczba plemników lub ich nienajlepsza jakość. W takim przypadku selekcji dokonują ludzie, a plemnik zostaje wprowadzony do komórki jajowej bezpośrednio.

Potem zarodek umieszcza się w macicy i jest to wbrew pozorom zabieg mało inwazyjny. W wielu przypadkach umieszcza się dwa zarodki – takie działanie jest przeprowadzane ze względu na możliwość nie przyjęcia zarodka – po prostu zwiększa się w ten sposób szanse. Nie jest to jednak działanie niezbędne – coraz częściej wskazuje się na fakt, że sukces jest możliwy nawet w przypadku umieszczenia tylko jednego zarodka.

W przypadku ciąży z in vitro zazwyczaj stosuje się częstsze kontrole z powodu możliwych powikłań. Częściej również zdarza się, że kobieta decyduje się na rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to nic niezwykłego i dzieje się tak również często w przypadku, gdy kobieta decyduje się na naturalne zajście w ciążę w późniejszym wieku.

 

In vitro – skuteczne leczenie bezpłodności
5 (100%) 6 głosów

2 komentarzy

  • Młoda (nie)zdolna:

    Data: Kwiecień 13, 2016 Czas: 15:59

    Politycy ręce precz od in vitro. Przecież czego się nie dotkniecie, to zaraz jest skandal. Dajcie ludziom normalnie żyć i decydować o swoim życiu. Zapłodnienie pozaustrojowe to osiągnięcie współczesnej nauki a nie jakichś genetyków Hitlera, więc dajcie spokojnie lekarzom pomagać ludziom. Dla mnie in vitro to jedyna szansa, ale oczywiście musicie zajmować się rzeczami, o których nie macie pojęcia.

  • Ujek:

    Data: Kwiecień 16, 2016 Czas: 17:58

    Znane są przypadki, że lekarz odmówił wykonania in vitro całkowicie bezpłodnej parze, a potem okazało się, że była ciąża i wcale nie rodziło się „czarne” dziecko… Takie rzeczy też się zdarzają i nie są wcale rzadkością. Po prostu czasem wychodzi, a czasem nie. I tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.