Jak leczyć grypę jelitową
Choć grypa sama w sobie jest o wiele cięższa w przebiegu, niż przeziębienie, to jednak dopiero ta jelitowa sprawia, że nagle najwięksi mocarze po prostu nie mają siły zupełnie na nic. Niestety, wiele osób nie wie, jak postępować przy grypie żołądkowej, bo nigdy nie próbowali jej prawidłowo zwalczać.
Istnieje pogląd, że grypę trzeba po prostu przetrwać, co niestety skutkuje tym, że wiele osób nie sięga po rozwiązania mogące łatwo pomóc nie tylko w przyspieszeniu powrotu do zdrowia, ale również w regeneracji organizmu. Jak więc walczyć z grypą jelitową, aby z satysfakcją móc wrócić jak najszybciej do zdrowia i zregenerować organizm?
Czym jest grypa jelitowa?
Grypa jelitowa jest wywoływana wirusami grypy, które odpowiadają nie tylko za pojawienie się typowych objawów tej choroby, ale również powodują reakcję ze strony układu pokarmowego. Wirusy zazwyczaj atakują nagle i niezależnie od ich rodzaju jednym z pierwszych objawów choroby jest po prostu gorączka. Sięga ona często nawet 40 stopni, jest bardzo ciężka w przebiegu, może powodować dreszcze. Objawy ze strony układu pokarmowego pojawiają się dopiero wówczas, gdy wirus dotrze również do błon śluzowych, które podrażnia, wywołując typowe objawy jelitowe.
Objawy grypy żołądkowej
Grypa żołądkowa najpierw objawia się jak każda zwyczajna grypa. Pojawiają się bóle mięśni, gorączka, znaczne osłabienie. Dopiero w drugiej dobie choroby, albo pod koniec pierwszej widać objawy ze strony jelitowej. Zazwyczaj jest to biegunka, czasami dołączają do niej również mdłości oraz wymioty. Rzadko kiedy zdarza się, aby grypa wywoływała dodatkowe objawy, na przykład katar – jeśli już, to można doświadczać suchego, napadowego, nieprzyjemnego kaszlu, którzy w przypadku grypy jelitowej może dodatkowo prowokować do odruchu wymiotnego.
Zazwyczaj grypa żołądkowa trwa w najcięższym stadium do 3 dni, ale objawy ogólne utrzymywać mogą się nawet od 7 do 10 dni. Często w takich przypadkach niezbędne jest wsparcie ze strony lekarza, jako że grypa jest chorobą bardzo wyczerpującą organizm. Niebezpieczna jest zwłaszcza u osób starszych oraz dzieci i wówczas, gdy powoduje jednocześnie wymioty i biegunkę. Uniemożliwia to podawanie płynów, a także elektrolitów, często zmuszając do odwiedzenia oddziału ratunkowego w celu podawania kroplówek.
Leczenie grypy żołądkowej
Lekarze, przy pojawieniu się objawów grypy żołądkowej, zazwyczaj zalecają najpierw zastosowanie jednodniowej głodówki, a potem powrót do zwyczajnej diety, jedynie w lżejszej odmianie. Istotne jest, aby przez cały czas przyjmować płyny, a jeśli biegunka i wymioty są silne, wspierać się również elektrolitami. W przypadku, gdy niemożliwe jest doustne przyjmowanie płynów, konieczne będzie udanie się do szpitala w celu podawania kroplówek.
Podstawą leczenia grypy jest pozostanie w domu, wygrzanie się oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów – najlepiej wody. Leki stosuje się dość rzadko i zazwyczaj są to leki przeciwbólowe, albo przeciwgorączkowe, jeśli temperatura faktycznie jest bardzo wysoka. Chorym zaleca się izolację od pozostałych domowników i szczególne dbanie o higienę, łącznie z wypraniem w wysokiej temperaturze bielizny, pościeli czy ręczników.
Bardzo ważne jest, aby wspierać organizm w kolejnych dobach lekkimi posiłkami, które przywrócą siły. Dobrze jest stosować napary z ziół łagodzących bóle oraz gorączkę, a także wspierających układ immunologiczny w walce z wirusem. Podstawą leczenia jest również odpowiednia regeneracja po chorobie – gdy mija uczucie zmęczenia, nie należy wracać do codziennego życia, ale jeszcze ok. 2-3 dni regenerować organizm.

Przeczytaj również
- Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczem do zdrowego uśmiechu?
- Krosty na pośladkach – skuteczny zabieg
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Skuteczne zabiegi na odchudzanie
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
2 komentarzy
Juwenia:
Grypa żołądkowa to najgorsza z dolegliwości, jaka może się przytrafić zdrowemu, dorosłemu człowiekowi. Lepiej więc mieć na podorędziu właściwe leki, choć przy tej dolegliwości właściwie można ograniczyć się do elektrolitów, bo podstawowe objawy czyli biegunka i wymioty nie powinny być blokowane. Krótko mówiąc, trzeba pozbyć się jak największej ilości toksyn z organizmu, żeby szybciej wrócić do zdrowia.
Cracovia ;):
Dużo gorzeją na grypę jelitową reagują dzieci. U nich może to być wręcz zagrożenie życia, a nie tylko zdrowia. Bo mogą łatwo odwodnić się przy grypie żołądkowej i wtedy jest klops. Lepiej odpuścić sobie kombinacje i zdać się całkowicie na lekarza, który musi kontrolować całą terapię. Ważna jest też kontrola, co często się zaniedbuje, bo szkoda czasu czy pieniędzy. Tymczasem po grypie żołądkowej trzeba dziecko dobrze zbadać, żeby szybko nie pojawiły się kolejne dolegliwości.