Jak się pozbyć zaskórników?
Zaskórniki to bardzo powszechny defekt kosmetyczny wśród osób borykających się z cerą trądzikową. Z tego powodu szczególnie narażone są na nie młode osoby w okresie dojrzewania, a także te dojrzałe, które mają problem z cerą nadmiernie przetłuszczającą się. Wyróżnić możemy zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte. Te pierwsze są zlokalizowane są dość głęboko pod skórą skóry, natomiast te drugie – przy samej skórze. Wbrew pozorom, sposoby ich usuwania niczym się nie różnią, bowiem przyczyna ich powstawania jest taka sama. Zapchane gruczoły łojowe nie są w stanie uwolnić sebum i zalega ono pod powierzchnią skóry, tworząc nieestetyczne i często bolesne wybrzuszenie. Dlatego wszelkie sposoby walki z zaskórnikami są skoncentrowane na oczyszczaniu skóry.
Peelingi mechaniczne i kwasowe, czyli jak usunąć zaskórniki
Do jednych z najłagodniejszych i najmniej inwazyjnych metod oczyszczania z zaskórników można zaliczyć peeling kwasem migdałowym. W ten sposób świetnie możemy zlikwidować zaskórniki na nosie i zaskórniki na czole. Kwas wnika w skórę, rozpuszczając zrogowaciałe tkanki – w ten sposób skóra jest nie tylko oczyszczona, ale także uruchomione zostają jej procesy regeneracyjne. Nieco silniejsze działanie wykazuje kwas salicylowy (niestety powinny go unikać osoby z alergią na salicylany), pirogronowy i glikolowy. W ofertach gabinetów medycyny estetycznej możemy też znaleźć zabieg Ancelan – to również peeling z wykorzystaniem specyficznej mieszanki kwasów: salicylowego, szikimowego i sodium lapergilate. Dodać należy, że zabieg ten świetnie sprawdza się u osób z cerą trądzikową.
Mechaniczne sposoby oczyszczania
Dwa najpopularniejsze zabiegi spotykane w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej to peeling kawitacyjny i mikrodermabrazja. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się ultradźwięki, natomiast drugi zabieg przebiega z użyciem głowicy pokrytej diamencikami, która usuwa wierzchnią warstwę naskórka, pobudzając procesy regeneracyjne skóry.
Domowe sposoby walki z zaskórnikami nie dają często wymiernych rezultatów. Wystrzegać się należy w szczególności ich wyciskania. Żaden domowy przyrząd do usuwania zaskórników nie jest skuteczny. Drogeryjna maseczka na zaskórniki zawierająca naturalne kwasy organiczne to jednak dość dobry sposób, jednak tylko w przypadku bardzo łagodnych zmian.
Przeczytaj również
- Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczem do zdrowego uśmiechu?
- Krosty na pośladkach – skuteczny zabieg
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Skuteczne zabiegi na odchudzanie
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej