Kurzajki – leczenie
Kurzajki lub inaczej brodawki, to zmiany skórne o charakterze grudkowatym. Jest to dość nieestetyczna zmiana skórna, która może pojawiać się pojedynczo, bądź w grupie innych.
Kurzajki – przyczyny
Są często wywoływane poprzez zakażenie wirusem HPV. Te nieprzyjemne zmiany skórne, mogą pojawić się poprzez kontakt z osobą, która nosi tego wirusa (np. uścisk dłoni) lub poprzez dotykanie przedmiotów, które mogły zostać zakażone (np. ręcznik). Najczęściej na tego wirusa są narażone miejsca publiczne m.in. sauna i basen i to dzięki nim pojawiają się np. kurzajki na stopie lub kurzajki na dłoniach. Kolejną przyczyną ich powstawania może być także osłabiona odporność organizmu.
Istnieje dość sporo objawów kurzajek, jednak do najpopularniejszych należy zaliczyć: zmiany skórne w postaci pęcherzykowatej oraz to, że mogą wywoływać ból i nieprzyjemne swędzenie.
Kurzajki – jak wyglądają?
Zazwyczaj mają barwę skóry, osiągają wielkość od 1 do 2 centymetrów i charakteryzują się nierówną, szorstką powierzchnią. Często występują kurzajki na stopach oraz kurzajki na palcach zarówno rąk, jak i nóg. W trakcie stosowania kuracji, może pojawić się także inna zmiana w ich okolicach – czarne kropki. Jest to nic innego jak korzeń kurzajki.
Nie ma określonego wieku, w którym mogą się pojawić. Pojawiają się kurzajki u dzieci tak samo jak u dorosłych. Dość niebezpieczne są kurzajki w ciąży. Wynika to z tego, że jeśli nie usunie się ich do czasu porodu, mogą się one w jego trakcie rozprzestrzenić na skórze. Ponadto, kurzajki mogą przenieść się na dziecko.
Co na kurzajki?
Dość często kurzajki są mylone z odciskami. Dlatego jeśli się zauważy tego rodzaju zmiany na swojej skórze, nie należy ich lekceważyć i od razu wybrać się do podologa. Bez względu na to, czy chodzi o kurzajki na rękach, czy kurzajki na twarzy, specjalista określi ich rodzaj, a następnie dobierze metodę leczenia.
Jak się pozbyć kurzajki
Sposobów na kurzajki jest wiele. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów zarówno domowych, jak i specjalistycznych, których najczęściej podejmuje się tylko lekarz podolog.
Usuwanie w domu
Sprawdzony i domowy sposób na kurzajki, który jest powszechnie stosowany, polega na smarowaniu zmiany skórnej sokiem z glistnika. Minusem tej kuracji jest jednak to, że nie mogą jej stosować osoby cierpiące na różne uczulenia.
Kurzajki – leczenie
Znacznie więcej osób decyduje się jednak na specjalistyczne usuwanie nieestetycznych efektów wirusa HPV, które może polegać na:
- smarowaniu środkami zawierającymi odpowiednie substancje )działanie złuszczające, preparat nakłada się za pomocą pędzelka);
- przeprowadzeniu kuracji laserem CO2 (dzięki niemu rany goją się szybko, jednak aby przeprowadzić taką terapie, kurzajka nie może przekraczać 1 cm)
- terapii ciekłym azotem (polega na wymrażaniu kurzajki za pomocą ciekłego azotu)
I wiele innych. Są to sprawdzone sposoby na kurzajki, które zazwyczaj pozwalają na ich całkowite pozbycie się.
Przeczytaj również
- Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczem do zdrowego uśmiechu?
- Krosty na pośladkach – skuteczny zabieg
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Skuteczne zabiegi na odchudzanie
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
4 komentarzy
krejka:
Miałam kilka małych kurzajek na małym palcu na stopie. Nigdy się jakoś tym, nie przejmowałam. Po latach przypadkiem siostra kupiła preparat na swoje kurzajki i też zastosowałam. Odpadły mi, ale teraz zostały nieładne dziurki. Weźcie przykład z mojej sytuacji i zacznijcie takie kurzajki leczyć od razu specjalistycznymi preparatami!
jarek:
Moja kurzajka wyszła mi po wizycie na basenie, kiedy zapomniałem wziąć klapek, na stopie. Byłem u lekarza i zastosował ten ciekły azot. Trochę bolało, ale bardzo szybko pomogło, kurzajka sama wypadła po jakimś czasie. Miałem też proponowany laser, ale w końcu przekonała mnie niższa cena
weronika:
@jarek jak to wyglądało?? Szukam sprawdzonego na kurzajki leczenia, ale złapałam trochę cykora Stosowałam kilka domowych sposobów np. z octu jabłkowego, ale dermatolog powiedział, że sprawdzi się to jedynie na mniejsze kurzajki,a moja ma kilka cm
jarek:
@weronika kilka sekund dermatolog trzymał taki sprzęt przy kurzajce i tyle. Potem musiałem zmieniać opatrunek kilka dni i po ok. 2 tygodniach odpadła. Myślę, że jest to naprawdę spoko opcja leczenia kurzajek, bo jest na pewno tańsza niż laser