Najczęstsze powody bólu jądra

Artykuły Autor: redakcja Komentarzy: 2

Każdemu mężczyźnie ból jądra spędza sen z powiek. Wystarczy najdrobniejsze ukłucie, by zaczął sobie wyobrażać najgroźniejsze choroby, tymczasem bardzo często to właśnie one nie powodują nadmiernej tkliwości.

Najczęstsze powody bólu jądra

Ból prawego jądra czy ból lewego jądra nie determinuje powodów cierpienia. Te zaś bardzo często są wynikiem urazu, który ma za sobą każdy mężczyzna. O ile bolesność ustępuje, o tyle nie wymaga interwencji lekarza. Jeśli jednak ból i krwiak utrzymują się, warto skonsultować sprawę ze specjalistą i upewnić się, że konsekwencje odniesionego urazu nie wymagają interwencji chirurga.

Innym, trywialnym wręcz powodem bólu jądra jest zbyt ciasna bielizna, której długotrwałe noszenie powoduje tępy, trwający nawet kilka godzin ból. Regularny ucisk może doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji dlatego warto zadbać o dopasowaną, ale nie za ciasną bieliznę, co stanowi część codziennej higieny zdrowia.

Czytaj tez o bólu jąder spowodowanym chorobami wenerycznymi – https://drwenerolog.pl/objawy/bol-jader-2/

Skręt jądra to ten powód bólu, który wymaga konsultacji ze specjalistą. Może być wynikiem odniesionego urazu lub wad anatomicznych, które powodują nadmierną ruchomość jądra, a tym samym mogą doprowadzić do tego skrętu. Ból pojawia się cyklicznie w sytuacjach, gdy następuje chwilowe niedokrwienie z powodu złego ułożenia jądra powstające w wyniku niepełnego skrętu jądra. W skrajnych sytuacjach, mianowicie przy pełnym skręcie, dochodzi do niedokrwienia krytycznego i wymagana jest natychmiastowa pomoc chirurga.

Zaskoczenie może budzić ból jądra po długotrwałym lub wielokrotnym zbliżeniu seksualnym, który powodował długotrwałe przekrwienie narządow intymnych. Tępy ból jest wynikiem podrażnienia receptorów nerwowych. Dobrą wiadomością jest to, że bolesność minie sama, złą – abstynencja seksualna do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych.

Inne przyczyny bólu jądra – choroby

Nie tylko urazy lub czynniki zewnętrzne są wynikiem bólu jądra. Do schorzeń, których objawem jest ból prawego lub ból lewego jądra należą:

 • żylaki powrózka nasiennego,
 • przepuklina pachwinowa,
 • kamica moczowodowa,
 • zapalenie jądra i nadjądrza,
 • wodniak jądra.

Każde z wyżej wymienionych schorzeń wymaga konsultacji z lekarzem, a niektóre nawet zabiegu chirurgicznego.

Nowotwór, którego obawiają się mężczyźni odczuwający ból jądra, powoduje ból jądra przy dotyku. Jeśli wykluczy się urazy czy czynniki zewnętrzne mogące odpowiadać za odczuwany dyskomfort, należy pilnie zasięgnąć konsultacji lekarza.

W każdej sytuacji, w której mężczyzna odczuwa ból prawego lub ból lewego jądra, pierwszą czynnością powinna być próba złagodzenia dolegliwości bólowych. Ściągnięcie bielizny zmniejszy nacisk na jądra. Okład z czystej wody i uniesienie moszny powinno złagodzić ból. Wskazana jest przy tym pozycja leżąca oraz przyjęcie leku przeciwbólowego lub nawet przeciwzapalnego, jeśli występuje gorączka.

2 komentarzy

 • jąder:

  Data: Kwiecień 24, 2017 Czas: 12:45

  Kamica musi być leczona przez konkretnie doświadczonego lekarza, bo w przeciwnym wypadku zaczną się powikłania. A te już delikatne i miłe nie są, więc warto się zastanowić nad tym jak się wybiera lekarza. Bo tak naprawdę najwięcej zależy od tego jak szybko zostanie postawiona prawidłowa diagnoza.

 • Kryzyskowa:

  Data: Kwiecień 25, 2017 Czas: 12:08

  Zawsze najgorsze są powikłania choroby. Sama choroba obojętnie czy to jest kamica czy nawet rak jąder, to nie jest jeszcze taka tragiczna, ale jak się zacznie kłopot z powikłaniami, to już łatwo nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.