Nieznane, ale groźne rodzaje przepukliny

Artykuły Autor: redakcja Komentarzy: 3

Przepuklina jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która może wystąpić u każdego z nas. Warto wiedzieć, że możemy wyróżnić kilka jej rodzajów. Zatem ile istnieje rodzajów przepukliny i czy posiadają jakieś charakterystyczne objawy?

Jedną z najczęściej występujących przepuklin jest przepuklina wślizgowa. Jej powstaniu sprzyja przede wszystkim stres, a także częste palenie wyrobów tytoniowych. Również otyłość, a także podeszły wiek są czynnikami, które sprawiają, że przepuklina wślizgowa występuje częściej. Zazwyczaj podczas prowadzenia tak wyczerpującego trybu życia, nasza przepona nie działa prawidłowo. Z tego powodu powstaje wspomniana przepuklina. Jednak jakie są jej dokładne objawy?

Warto wiedzieć, że przepuklina wślizgowa jest jedną z odmian przepukliny rozworu przełykowego. Jak sama nazwa wskazuje, polega między innymi na „wślizgnięciu” się części naszego żołądka do przełyku. Do najczęstszych objawów tej choroby możemy zaliczyć miedzy innymi zgagę, która nieustannie towarzyszy pacjentom, a także wymioty. Często osobom, które zmagają się z tą chorobą towarzyszy ból w klatce piersiowej, jak i również problemy z przełykaniem. Bardzo często ta choroba nie jest odpowiednio zdiagnozowana, ponieważ wymienione wcześniej objawy mogą towarzyszyć bardzo wielu innym chorobom, takim jak przykładowo zapaleniu żołądka, czy też nadkwasota. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dany lekarz postawił odpowiednią diagnozę, a także czy odczuwamy wszystkie wymienione objawy, warto zdecydować się na badanie endoskopowe górnego odcinka przełyku. Dzięki temu zyskamy pewność, że w naszym organizmie nie dzieje się nic złego.

Jednak oprócz przepukliny wślizgowej, bardzo poważną chorobą jest także przepuklina udowa. Z pewnością ten rodzaj przepukliny jest najbardziej znany wielu ludziom, ponieważ to właśnie z powodu tej choroby bardzo wiele osób trafia do szpitala. Przepuklina udowa najczęściej pojawia się u kobiet. To właśnie one rodzą dzieci, a podczas porodu następuje rozszerzenie kanału udowego. Jednak nie tylko młode kobiety narażone są na zachorowanie na tę chorobę. Również przepuklina udowa bardzo często dotyka osoby starsze, zwłaszcza gdy ukończyły one 65 rok życia. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, iż ten rodzaj przepukliny może pojawić się u pacjentów, którzy doznali urazu powłok brzusznych, czy też dźwigali nadmierne ciężary. Jednak jakie są dokładne objawy tej choroby?

Warto wiedzieć, że przepuklinę udową możemy bardzo łatwo rozpoznać. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z tą chorobą możemy mieć do czynienia zwłaszcza wtedy, gdy bolą nas okolice pachwiny. Jest to zazwyczaj silny ból, który występuje nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale również podczas kaszlu, czy nawet wypróżniania się.

Ostatnim rodzajem przepukliny, która jest również bardzo niebezpieczną chorobą, jest przepuklina pachwinowa. Może ją spowodować silny uraz lub też nadmierny wysiłek fizyczny. Polega ona na przemieszczaniu się organów wewnętrznych. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko i nie poddamy się właściwemu leczeniu, zaniedbanie przepukliny pachwinowej może być tragiczne w skutkach. Często w tym przypadku niezbędny jest zabieg chirurgiczny, przykładowo laparoskopia.

Należy mieć świadomość, iż istnieje bardzo wiele rodzajów przepuklin. Niestety w przyszłości ta choroba może dosięgnąć także i nas. Powinniśmy mieć to na uwadze i systematycznie się badać. Często są to bardzo poważne schorzenia, które mogą zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i życiu.

 

3 komentarzy

 • Michał:

  Data: Grudzień 6, 2015 Czas: 14:49

  Polecam laparoskopię w leczeniu przepukliny. Nie ma lepszej metody, a powrót do zdrowia jest przy niej znacznie szybszy. Rehabilitacja trwa bardzo krótko, więc lepiej wybrać nieco droższą metodę i szybko wyleczyć przepuklinę niż się z nią męczyć nie wiadomo jak długo.

 • Sylwia:

  Data: Grudzień 6, 2015 Czas: 15:27

  Można uniknąć przepukliny udowej, zresztą nie tylko jej. Trzeba jednak prowadzić aktywny tryb życia – nie siedzieć i oglądać seriale na kompie, ale wyjść na rower, pobiegać i w ogóle się ruszać.

  • Maria:

   Data: Listopad 26, 2017 Czas: 12:46

   Dziekuje, dobra wskazowka ALE, czego nie mozna a co wskazane jesc? Czy gotowana kapusta jest ok.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.