Rak szyjki macicy – podstępny przeciwnik

Artykuły Autor: redakcja Komentarzy: 2

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania i trzecim pod względem śmiertelności nowotworem u kobiet. Jego bezpośrednią przyczyną jest infekcja onkogennymi typami wirusa HPV. Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to ponad 100 serotypów, z których ok. 40 typów powoduje infekcje dróg rodnych, a 15 ma ścisły związek z rozwojem zmian przednowotworowych i nowotworowych.

O ogromnym zasięgu problemu najlepiej świadczy fakt, iż 80% aktywnych seksualnie osób ma na jakimś etapie życia kontakt z wirusem, przy czym większość zakażeń ma charakter samoistnie przemijających infekcji. Jednak bezobjawowy przebieg zakażenia sprzyja nieświadomemu przekazywaniu wirusa kolejnym partnerom seksualnym, a u kilku procent z nich może dojść do infekcji przetrwałej i inicjowania zmian przeciwnowotworowych.

Wirus HPV – najważniejsze informacje

Wirus brodawczaka przenosi się drogą kontaktów płciowych. Na zakażenie narażony jest każdy aktywny seksualnie człowiek, najczęściej infekcja dotyczy osób rozpoczynających życie płciowe (15-25 rok życia). Niebezpieczne są klasyczne stosunki seksualne, a także analne czy oralne. Możliwe jest także zakażenie okołoporodowe dziecka przez zainfekowaną matkę. Większość zakażeń HPV przebiega bezobjawowo i ulega samoistnej remisji po ok. 2 latach.

Czynniki sprzyjające rozwojowi poważnych konsekwencji zakażeń wirusem HPV to palenie tytoniu, antykoncepcja hormonalna, liczne porody, niedobory odporności, wczesna inicjacja seksualna i duża liczba partnerów oraz współistnienie innych zakażeń przenoszonych drogą płciową (opryszczka, chlamydia czy HIV). Wtedy rozwinąć się może rak szyjki macicy. Jak go rozpoznać? I czy można mu zapobiec?

Zamów test na wirusa HPV

Symptomy raka szyjki macicy

Jeśli podejrzewany jest rak szyjki macicy objawy początkowo mogą być niezauważalne. Wraz z postępem choroby mogą wystąpić następujące symptomy:

 • przedłużone krwawienia miesięczne lub atypowe krwawienia między cyklami czy po menopauzie
 • nietypowe upławy
 • bóle podbrzusza
 • ból podczas stosunku
 • zaburzenia oddawania moczu

Objawy te występują z różnym nasileniem, nie stanowią ponadto podstawy do postawienia rozpoznania. Jednoznaczną diagnozę umożliwia badanie cytologiczne oraz biopsja szyjki macicy.

Leczenie raka szyjki macicy i rokowania

Jeśli zmiany w obrębie szyjki macicy są mało zaawansowane, wystarczy zabieg usuwania zmian przedrakowych laserem bądź pętlą elektryczną. Jeśli zostanie rozpoznany zaawansowany rak szyjki macicy leczenie polega na chirurgicznym wycięciu zmian. Dodatkowo stosowana jest radioterapia i chemioterapia. Dla skuteczności terapii kluczowe znaczenie ma jak najszybsze postawienie rozpoznania. Jeśli zbyt późno zostanie rozpoznany rak szyjki macicy rokowania nie są dobre – przy II stadium raka umiera aż 50% chorych.

Czytaj też: Powikłania raka szyjki macicy – czytaj.

Najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem jest profilaktyka – unikanie ryzykownych zachowań seksualnych oraz szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV, które mogą być przeprowadzone u dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia płciowego.

Rak szyjki macicy – podstępny przeciwnik
5 (100%) 1 głosów

2 komentarzy

 • Żyzny:

  Data: Kwiecień 27, 2017 Czas: 19:53

  Rak szyjki macicy spowodowany wirusem HPV jest w pełni wyleczalny. le konieczne jest zaczęcie terapii jak najszybciej. Nie ma co robić dodatkowych badań, sprawdzać nie wiadomo czego i nie wiadomo po co, tylko od razu brać leki na raka a nie inne choroby.

 • Ewa:

  Data: Kwiecień 28, 2017 Czas: 20:14

  Nie wiadomo czym jest wywołany rak szyjki macicy więc tak nie szafuj sądami jaki nowotwór się da wyleczyć a jaki nie. Bo jak na razie to żaden lekarz czy naukowiec jeszcze nie stwierdził czy i co powoduje raka szyjki macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.