Skrzywienie kręgosłupa u dzieci – skąd się bierze?
Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa. Jest schorzeniem ortopedycznym najczęściej występującym u dzieci – z tego powodu wszyscy świadomi rodzice powinni zapoznać się z mechanizmami jej powstawania, profilaktyką oraz leczeniem, by móc skutecznie zapobiegać skrzywieniu kręgosłupa u swoich dzieci, a w razie zauważenia niepokojących sygnałów szybko udać się do poradni ortopedycznej.
Jak powstaje skolioza?
Najczęstszą przyczyną jej powstawania jest nieprawidłowa postawa podczas siedzenia lub brak ruchu. Jednak skolioza może być wrodzona – najczęściej współwystępuje wtedy z innego typu zaburzeniami – wadami układu moczowo – płciowego lub wadami serca. Wśród rzadszych powodów wykształcenia się skoliozy podaje się na przykład różnicę w długości kończyn, przepuklinę krążka międzykręgowego lub guzy kości.
Jakie są czynniki ryzyka?
W przypadku wrodzonego lub nabytego pod wpływem innych chorób skrzywienia kręgosłupa czynnikami ryzyka są takie choroby, jak porażenie mózgowe lub dystrofia mięśniowa. skolioza pojawia się czasem także po chorobach opłucnej i operacjach w obrębie klatki piersiowej przebytych w dzieciństwie. Poradnia ortopedyczna powinna być miejscem, do którego rutynowo kieruje się dzieci po takich zabiegach.
Poważnym czynnikiem ryzyka w nabytej skoliozie u dzieci jest przede wszystkim niedostatek ruchu. Ruch jest bardzo istotny, ponieważ dzięki niemu wzmacniają się mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Pozwala to na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Siedzący tryb życia wzmaga też ryzyko przyjmowania nieprawidłowej postawy (trudno jest przez wiele godzin siedzieć wyprostowanym).
Jak rozpoznać skoliozę u dziecka?
Boczne skrzywienie kręgosłupa daje widoczne objawy, do których rozpoznania nie jest konieczny lekarz ortopeda. Jeśli dziecko ma wystające łopatki, garb z jednej strony pleców, ramiona i biodra są nierównej długości, występuje wyraźna różnica w długości nóg lub talia z jednej strony jest bardziej wcięta niż z drugiej, należy się niepokoić i udać z dzieckiem na wizytę do ortopedy. Lekarz wykona zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa, postawi ostateczną diagnozę oraz podpowie, jakie należy wdrożyć leczenie i rehabilitację, by kręgosłup wrócił do zdrowego kształtu. Czasami stawką bywa jedynie zatrzymanie dalszego postępowania zwyrodnienia.
Jak leczy się skoliozę?
Poradnia ortopedyczna jest miejscem, w którym specjaliści pomagają dzieciom obciążonym wadami postawy. w zależności od zaawansowania wady i wieku dziecka wdraża się odpowiednie działania. Może to być gimnastyka korekcyjna, zwłaszcza na basenie. Czasami niezbędny jest specjalistyczny gorset zapobiegający dalszemu skrzywieniu – nosi się go do kilkunastu godzin na dobę – lub wkładki do butów, pozwalające na wyrównanie długości kończyn.
Zobacz również: Poradnia Ortopedyczna Gdańsk – Lifemedica.
Jeśli skrzywienie jest bardzo duże (taki stan najczęściej występuje przy skoliozie wrodzonej lub spowodowanej innymi chorobami), lekarz ortopeda może uznać, że konieczna jest operacja i wszczepienie implantów. Niestety pełna sprawność po takiej operacji nie jest możliwa, ale pozwala ona zapobiec powikłaniom i znacznie ułatwia dotkniętemu wadą dziecku codzienne funkcjonowanie.
Przeczytaj również
- Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczem do zdrowego uśmiechu?
- Krosty na pośladkach – skuteczny zabieg
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Skuteczne zabiegi na odchudzanie
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej
1 komentarz
Sylwia:
Moja córa ma skoliozę, ale już się jej zmniejsza odkąd zaczęłyśmy kilka miesięcy temu chodzić na os. Hutnicze w Krakowie na Pressio i jest różnicy 5 czy 6 stopni w tak krótkim czasie. Wcześniej chodziła na basen, na korekcyjną, ale nie zdało to egzaminu, już jej groził gorset, ale na szczęście się oddalamy od tej smutnej opcji. jak coś to polecam tę metodę, w Krakowie to jest właśnie tu rehabilitacje.org.