Zespół cieśni nadgarstka – zapobieganie powstawaniu tej choroby.
Wiele ze schorzeń, które dokucza ludziom obecnie, nosi nazwę chorób cywilizacyjnych. Choroby te nie występowały wcześniej, występowały bardzo rzadko lub tez z zupełnie innych przyczyn niż obecnie. Wiele osób stara się im zapobiec, jednak inni ignorują ich istnienie i dopóki czują się dobrze nie podejmują żadnych działań profilaktycznych. Dlatego właśnie wiele osób, które zgłaszają się do lekarza, cierpi na zaawansowaną postać dyskopatii, zespołu cieśni nadgarstka, czy innych chorób, które można było zatrzymać na wczesnym etapie, gdyby tylko pacjenci zdecydowali się na wcześniejszą wizytę u lekarza specjalisty. Dlatego właśnie reumatolog, neurolog czy ortopeda powinni być odwiedzani przez pacjentów cierpiących na ostry ból, ale także przez osoby, które zauważyły u siebie niepokojące zmiany i pragną dowiedzieć się, co jest ich przyczyną. Poradnia reumatologiczna to miejsce, w którym można zostać profesjonalnie zbadanym i prawidłowo zdiagnozowanym.
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które polega na zwężeniu kanału, w którym przebiega nerw pośrodkowy. Kiedy nerw jest drażniony, wywołuje to drętwienie rąk, ból przy wykonywaniu prostych czynności. Jednakże zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, któremu można skutecznie zapobiegać.
Ważne jest, aby osoby, które przez długie godziny pracują przy komputerze, wykonywały co jakiś czas ćwiczenia nadgarstków. Mogą one wykonywać krążenia raz w jedną, a raz w drugą stronę, a także stając twarzą do ściany, oprzeć się o nią dłońmi i powoli przesuwać je w górę aż do wystąpienia uczucia rozciągnięcia.
Poza tym bardzo ważna jet odpowiednia dieta. Witaminy z grupy B, takie jak witamina B6 i B12 wpływają na prawidłowe funkcjonowanie nerwów. Podczas ich braku lub niedoboru układ nerwowy nie może prawidłowo funkcjonować. Biorą one także udział w procesach metabolicznych, dlatego są tak ważne dla naszego organizmu. Powinno się spożywać suplementy, zawierające odpowiednie dla nas dawki witaminy B12, jeśli nie jesteśmy w stanie spożyć jej odpowiedniej ilości. Na jej niedobór mogą być narażone osoby na diecie wegańskiej, dlatego tak ważne jest spożywanie przez nich odpowiednich suplementów.
Poza tym osoby, które często grają w tenisa, powinny starać się wykonywać ćwiczenia przed grą oraz po jej zakończeniu. Proste ruchy rotacyjne nadgarstków wykonywane przez kilka minut pozwolą na uniknięcie kontuzji. Poza tym usprawniają one przepływ krwi do kończyn, co zapobiega ich drętwieniu.
Osoby, które większość dnia spędzają przy komputerze powinny zaopatrzyć się w specjalne podkładki pod nadgarstki, które pozwalają zapewnić ich prawidłową pozycję podczas pracy, dzięki czemu kanał, w którym przebiega nerw pośrodkowy nie jest zwężany. Poza tym powinniśmy dbać również o prawidłową pozycję podczas snu. Nie należy spać z rękami ułożonymi pod głową, ponieważ na nadgarstki i wszelkie przebiegające w ich pobliżu struktury nerwowe działają wówczas siły, które mogą powodować ich postępujące uszkodzenie. Dłonie powinny być swobodnie ułożone na materacu w możliwie jak najbardziej naturalnej pozycji.
Przeczytaj również
- Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są kluczem do zdrowego uśmiechu?
- Krosty na pośladkach – skuteczny zabieg
- Body wrapping – kosmetyki do domowego zabiegu antycellulitowego
- Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Odkryj całą prawdę o tej niezwykle uciążliwej chorobie!
- Skuteczne zabiegi na odchudzanie
- Skuteczne usuwanie blizn zabiegami medycyny estetycznej