Dieta w marskości wątroby
Choć zwłóknienie wątroby jest procesem nieodwracalnym, to podjęcie leczenia oraz zmiana diety mogą pomóc organowi w regeneracji oraz będą go wspierać w codziennym funkcjonowaniu. Jaka dieta w marskości wątroby jest najbardziej rekomendowana i czy są jakieś inne sposoby, dzięki którym można poprawić stan swojej wątroby, w której stwierdzono już niewielkie guzki?
Jak dochodzi do marskości wątroby
Marskość wątroby najczęściej kojarzona jest z alkoholikami. To właśnie nadmiernie spożywany alkohol jest odpowiedzialny za sporą część zachorowań, a jednocześnie lekarze radzą wszystkim pacjentom z marskością wątroby, aby odstawili alkohol lub spożywali go jedynie okazjonalnie. Oprócz alkoholu, do zwłóknienia wątroby przyczynia się także nieodpowiednia dieta, nadwaga i otyłość oraz inne choroby. Przebyte wirusowe zapalenie wątroby (typu B lub C) także może w przyszłości skutkować marskością wątroby.
Samego procesu nie da się odwrócić, można go jednak powstrzymać, o ile stopień zwłóknienia wątroby nie przekroczy 75%. W skrajnych przypadkach, zamiast leczenia, które nie będzie skuteczne ze względu na wspomniany stopień zwłóknienia, lekarz może podjąć decyzję o przeszczepie wątroby. Oprócz regularnego przyjmowania leków, ważna jest również odpowiednia dieta przy marskości wątroby, która nie będzie nadmiernie obciążać chorego narządu.
Diagnoza i leczenie marskości wątroby
Bardzo często pierwsze objawy marskości wątroby nie są kojarzone z chorobą. Zaczerwienie dłoni czy ciała, zniekształcenie kończyn czy wreszcie powiększenie ślinianek przyusznych, nie musi się kojarzyć z chorą wątrobą.
W drugiej fazie choroby pacjenci częściej są w stanie właściwie ocenić swój stan zdrowia. Na tym etapie marskość wątroby kojarzy się z bólami brzucha, powiększeniem śledziony, ale również z utratą masy ciała czy z nudnościami.
Najpoważniejsze konsekwencje zdrowotne ma ostatni etap marskości, w którym dochodzi do wybroczyn i krwawień, a pacjent może zachorować na żółtaczkę czy cukrzycę typu 2. Leczenie jest jednak zawsze związane z czynnikiem, który doprowadził do zachorowania, przy czym wszyscy pacjenci powinni zrezygnować z picia alkoholu, a jednocześnie w ich diecie powinno się znaleźć więcej tłuszczów roślinnych zamiast tłuszczów zwierzęcych.
Marskość wątroby – dieta
Rezygnacja lub przynajmniej ograniczenie alkoholu nie jest jedynym czynnikiem, który powinien się zmienić w diecie i sposobie życia pacjentów z marskością wątroby. Równie często lekarze zalecają rzucenie palenia czy rezygnację z mocnej kawy, w szczególności pitej na pusty żołądek.
Dieta zalecana przy marskości wątroby to przede wszystkim dieta, w której jest więcej warzyw i tłuszczów roślinnych, natomiast tłuszcze zwierzęce nie są rekomendowane. Ważna staje się także obróbka produktów, dlatego pacjenci powinni zrezygnować ze smażenia czy duszenia w sosach, a ich potrawy nie powinny być ponownie podgrzewane.
Co prawda w diecie na marskość wątroby zaleca się zwiększenie udziału warzyw, ale nie mogą to być warzywa powodujące wzdęcia czy warzywa strączkowe. Wszystkie posiłki powinny być podzielone na 5-6 porcji, które należy spożywać w równych odstępach czasowych, aby nie obciążać wątroby trawieniem. Zalecane są wszelkie rodzaje pieczywa pszennego, a jeśli nabiał, to tylko lekkie rodzaje twarożków i chude mleko, naturalny jogurt czy kefir. Zamiast mięsa wieprzowego czy wołowego oraz wędlin, wskazane są produkty z drobiu, jagnięcia czy dziczyzna.
Przy dużych zmianach w wątrobie zalecana jest dieta o niskiej zawartości tłuszczu i białka. Ograniczenie spożycia tłuszczu jest wskazane przy wszystkich dolegliwościach, związanych z wydzielaniem żółci.
2 komentarzy
Olaf:
Dieta przy marskości wątroby powinna w miarę możliwości praktycznie całkowicie wykluczyć nabiał. Oczywiście każdy lekarz powie, że on jest dozwolony, ale naprawdę nie polecam. U mnie po odstawieniu nabiału znacznie poprawiło się samopoczucie i nawet bóle się skończyły.
Max:
Nie wystarczy jeść zdrowo. Dieta na marskość wątroby to nie to samo co zdrowe odżywianie. Trzeba też pamiętać o tym, żeby w żadnym wypadku nie obciążać wątroby i trzustki. W wielu przypadkach to jest coś zupełnie odmiennego od tego, co mówią lekarze. Nie powinno się jeść praktycznie nic smażonego, o słodyczach zapomnieć, a nabiał tylko w minimalnych ilościach.