Ostatnie stadium marskości wątroby

Marskość wątroby może mieć różne podłoża, jednak najczęściej za jej powstanie odpowiada nadmiernie spożywany alkohol czy zła dieta, obfitująca w tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego. Jakie są zatem najczęstsze objawy, świadczące o zwłóknieniu i kiedy można rozpoznać ostatnie stadium marskości wątroby?

Co powoduje marskość wątroby?

Najgroźniejsze dla pacjentów, ostatnie stadium marskości wątroby, najczęściej kojarzone jest z nadużywaniem alkoholu. Tymczasem osoby, które regularnie piły alkohol (przynajmniej od 10 lat), mogą zachorować na marskość wątroby, jednak liczba takich pacjentów nie przekracza 15% wszystkich alkoholików.

Do marskości wątroby może również prowadzić nadwaga i nieodpowiednia dieta, jednak dużo częściej do zwłóknienia wątroby dochodzi na skutek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, ale także z powodu niedrożności przewodów żółciowych. Sama choroba rozwija się przez kilka lat, dlatego część pacjentów dowiaduje się o chorobie dopiero wtedy, gdy zdiagnozowana jest marskość wątroby – ostatnie stadium.

Wcześniejsza diagnoza zwiększa szanse na normalne życie: jeśli wątroba jest zwłókniona w więcej niż 75%, wówczas konieczny może być przeszczep organu, do którego nie zawsze dochodzi ze względu na stan zdrowia pacjenta.

Objawy marskości wątroby

Pierwsze objawy marskości wątroby nie zawsze są kojarzone z tą chorobą. Zaczerwienia na ciele, czerwonawe plamy na tułowiu, ale również zniekształcenie palców czy przerost ślinianek przyusznych, nie zawsze kojarzą się z marskością wątroby.

W drugim stadium marskości wątroby wszystkie objawy można już dość łatwo powiązać z powiększoną wątrobą, która może uciskać błonę wątrobową. Powiększona śledziona, czasem także wodobrzusze, brak apetytu, nudności i utrata wagi, są dość powszechne wśród pacjentów, którzy trafiają do lekarza. Najczęściej to właśnie na tym etapie lekarze zlecają przeprowadzenie prób wątrobowych oraz wykonują dodatkowe badania (zwykle USG, rezonans lub tomografię jamy brzusznej).

Niemniej jednak część pacjentów zauważa problemy z wątrobą dopiero w ostatnim stadium marskości wątroby, gdy pojawiają się krwawienia i wybroczyny, ale także żółtaczka, rak wątrobowokomórkowy czy insulinooporność i cukrzyca typu 2.

Jak sobie radzić z ostatnim stadium marskości wątroby?

Pacjenci, po zdiagnozowaniu stadium marskości oraz czynników, które doprowadziły u nich do uszkodzenia wątroby, mają ustalany sposób leczenia. Wskazanie czynnika, który doprowadził do marskości wątroby, wymusza sięgnięcie po określone grupy leków.

Równie istotna dla procesu leczenia jest dieta oraz przestrzeganie w tym zakresie zaleceń lekarza. Pacjent z marskością wątroby, zwłaszcza w jej ostatnim stadium, powinien bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu, może być również poproszony o rzucenie palenia czy zrezygnowanie z mocnej kawy i herbaty.

Ostatnie stadium marskości wątroby zwykle leczy się kierując pacjenta na dietę ubogą w tłuszcze oraz w białko, aby wątroba nie była dodatkowo obciążona koniecznością trawienia białka. Zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne oraz obniżenie kaloryczności posiłków poprzez zastąpienie tłustych produktów ich odchudzonymi odpowiednikami, jest niemal zawsze rekomendowana przy dolegliwościach wątroby.

Przy marskości wątroby posiłki należy spożywać w regularnych odstępach (przerwy pomiędzy posiłkami nie mogą przekraczać 3 godzin), ale jednocześnie należy w nich unikać niektórych produktów. Wskazane są warzywa, pod warunkiem, że nie są to warzywa strączkowe oraz potrawy powodujące wzdęcia. Zaleca się także rezygnację z potraw smażonych i duszonych w sosach.

2 komentarzy

  • dr:

    Data: Marzec 22, 2018 Czas: 11:46

    Ostatnie stadium marskości wątroby może skończyć się nie tylko w szpitalu, bo przeszczep wątroby jest taki, że czasem się udaje, a często niestety nie. Już nie mówiąc o tym, że żeby w miarę szybko znaleźć odpowiedniego dawcę, to jest już wielkie wyzwanie.

  • nikt:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 12:16

    Przeszczep wątroby w Polsce? Zapomnij, że znajdziesz dawcę poza własną i to najbliższą rodziną. Nasza transplantologia leży i kwiczy. Ostatnie stadium marskości wątroby to rzeczywiście jest ostatnie stadium i naprawdę niewiele da się już zrobić oprócz uporządkowania własnych spraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.