Niestrawność – objawy i przyczyny

Niestrawność Autor: redakcja Komentarzy: 2

Teoretycznie zauważenie objawów niestrawności jest bardzo łatwe, ale można pomylić je z innymi dolegliwościami, więc lepiej upewnić się z czym mamy do czynienia. Zwłaszcza, że niestrawność dotyka coraz częściej także młodych ludzi, a cierpi na nią ok. połowa naszego społeczeństwa.

Objawy niestrawności

Najczęściej niestrawność daje znać o sobie ok. 2-3 godziny po posiłku. Zazwyczaj przyczyną są kłopoty z przejściem pokarmu przez układ trawienny. Właśnie wtedy zaczynają się nieprzyjemne objawy. Najczęstsze z nich to ból brzucha, uczucie wypełnienia żołądka lub zalegającego pokarmu. Towarzyszy temu oczywiście brak apetytu, czasem nudności, wzdęcia, odbijanie, wymioty lub biegunka. Zdarza się też stan podgorączkowy. Ogólne samopoczucie jest bardzo słabe.

Przyczyny niestrawności

Jest wiele powodów niestrawności. Jednym z najważniejszych jest niewłaściwa dieta, która jest za bardzo nasycona zwierzęcym tłuszczem, spowalniającym proces trawienny. Inną przyczyną jest objadanie się. Zbyt duża ilość pokarmu po prostu nie może być przetworzona przez organizm, który nie nadąża z procesami trawienia, zwłaszcza po obfitym i szybko zjedzonym posiłku. Niestrawność powoduje też jedzenie potraw niedogotowanych, zbyt gorących lub za zimnych.

Dieta to jednak nie wszystko. Niezbyt higieniczny tryb życia może powodować niestrawność nawet przy odpowiednim odżywianiu. Używki, picie alkoholu w dużych ilościach, stres – to także bezpośrednie przyczyny tej dolegliwości.

Uważać należy też na tytoń. I wcale nie dotyczy to tylko palaczy papierosów. Należy wręcz unikać zadymionych pomieszczeń, bo bierne palenie jest równie szkodliwe. A papierosy negatywnie wpływają na ukrwienie żołądka. Ograniczają też kurczliwość – i żołądka, i przełyku – zakłócają również pracę dolnego zwieracza przełyku, co powodować może zgagę.

2 komentarzy

 • Katarzyna:

  Data: Grudzień 25, 2013 Czas: 23:30

  Słuchajcie moi drodzy, czy przyczynami niestrawności może być zbyt duże spożywanie produktów typu coca cola? Nie wiem jak to wyjasnić, ale chyba jestem uzależniona od coca-coli :) Bardzo ją lubię, ale jak sobie czasami pozwalam (no a teraz czas swiąt,…) to mam straszne problemy z niestrawnościa. Dziwi mnie to – bo każdy niby mowi, ze jak sie ma jakies przygody z zoladkiem, to warto napić się tego cudownego w smaku odrdzewiacza – ale czey moze on powodować spadek formy naszego metabolizmu i tym samym problemy z niestrawnością?

  • okoń:

   Data: Kwiecień 17, 2014 Czas: 08:54

   może, przecież to sam cukier i woda. Colę można wypic od czasu do czasu ale jeśli się od niej uzależnisz i będziesz wypijała 10 litrów dziennie to nie ma co się dziwic że nabawiłaś się problemów z niestrawnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.