Przyczyny Promienicy
Promienica to schorzenie, które obecnie jest niezwykle rzadkie. Powoduje ono tworzenie się zmian w formie nacieków, często na ścianach narządów. Jakie są przyczyny promienicy i czy można zapobiegać tej chorobie?
Bakterie powodujące promienicę mogą zostać przeniesione z zewnątrz, na przykład od zwierząt gospodarskich i innych. Bardzo często jednak występują one w ludzkim organizmie, na przykład w jamie ustnej. Zazwyczaj nie powodują szkód. Jednak, w wyjątkowych przypadkach, na skutek urazu te drobnoustroje mogą zostać przeniesione w głębsze warstwy. To tam właśnie bakterie promienicy powodują problemy. W rzadkich przypadkach zmiany mogą dotknąć również innych narządów, takich jak jelita, płuca czy narządy rodne u kobiet.
Jak rozpoznać promienicę
Bakteria i uraz to tak naprawdę nie jedyna przyczyna promienicy. Oprócz przeniesienia bakterii organizm musi zostać osłabiony, by nie mógł sobie z nią poradzić. Jako że w przypadku jamy ustnej bakterie te są nieaktywne, musi nastąpić również coś, co sprawi, iż zaczną się one rozrastać. Takie przypadki nie zdarzają się zbyt często. Z drugiej strony nie zawsze istnieje pewność, że wszystkie przypadki promienicy zostały prawidłowo zdiagnozowane. Zmiany, które powoduje ta choroba przypominają te, które powoduje rak. Dlatego też może zdarzyć się, że promienica zostaje wyleczona przypadkiem, po podaniu penicyliny, wcale nie rozpoznana. To są jednak tylko hipotezy.
Przyczyny promienicy
Główne powody promienicy, oprócz występowania bakterii, to często po prostu nieprzestrzeganie higieny. Utrzymywanie jamy ustnej w odpowiednim stanie to między innymi bardzo dobre działanie profilaktyczne przeciwko promienicy. Nie tylko w ten sposób powstrzymuje się rozwój bakterii, ale również minimalizuje ilość zabiegów u dentysty, które mogłyby spowodować przeniesienie głębiej drobnoustrojów powodujących promienicę. Taka forma profilaktyki ma sens także w przypadku promienicy brzusznej. W tym przypadku bakterie przenoszą się do jelit często poprzez połknięcie, dlatego utrzymywanie jamy ustnej w doskonałym stanie minimalizuje takie ryzyko.
Głównym powodem promienicy są bakterie, dlatego leczenie tej choroby polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków – najczęściej penicyliny. Obecnie jest to jeden z najskuteczniejszych środków, choć w przypadku rozwiniętej promienicy brzusznej może okazać się niewystarczający. W przypadku, gdy choroba bardzo się rozwinęła, możliwe jest, że lekarz postanowi o operacyjnym naprawieniu zmian, a przede wszystkim usunięciu narośli. W innych przypadkach – gdy guz jest widoczny na zewnątrz, oprócz stosowania antybiotyku w formie doustnej wskazane może być również stosowanie maści, zawierających dodatkowy antybiotyk lub na przykład jod. Takie działania mają przede wszystkim za zadanie zwalczenie bakterii.
Zwykła kuracja może zająć nawet kilka miesięcy – w zależności od rozwoju choroby i odporności bakterii na podane antybiotyki. W przypadku wczesnego wykrycia i zdiagnozowania choroby, jest ona w pełni wyleczalna i nie pozostawia żadnych powikłań.
2 komentarzy
Zubryk:
Promienica zdarza się na wsiach bardzo często. Ale wiadomo, że z diagnostyką jest ciężko, a właściwie ludzie z małych miast praktycznie nigdy nie chodzą do lekarza, więc nie wiadomo jaka jest rzeczywista liczba zakażeń. Chorzy na promienicę albo sami nie wiedzą, że to ta choroba, albo lekarze dają ciała i nieprawidłowo ją diagnozują.
Mroczny rycerz:
Penicylina dobra na wszystko. Tak naprawdę na większą część chorób wystarczy stosować penicylinę, na promienicę także. I okaże się, że jest ona skuteczna i bez problemu można wyleczyć wiele chorób. A odkryto ją tak dawno, że powinno dziwić, że przez ten czas medycyna i farmakologia się nie rozwinęła na tyle, żeby powstało coś bardziej skutecznego.