Leczenie promienicy
Promienica to choroba bakteryjna, która może powodować guzowate zmiany. U ludzi występuje niezwykle rzadko i jest zazwyczaj spowodowana przeniesieniem naturalnie występujących bakterii z jamy ustnej w głąb tkanek. Jak leczyć promienicę i czy można uchronić się przed tą chorobą oraz co ona powoduje?
Prawidłowe leczenie promienicy jest możliwe dopiero po jej zdiagnozowaniu. W najczęstszym przypadku, gdy zmiany pojawiają się w pobliżu jamy gębowej lub szyi, zazwyczaj możliwe jest pobranie płynu z narośli i wykonanie odpowiedniego badania. W takiej sytuacji choroba rozpoznawana jest dość szybko i rozpoczyna się leczenie. Choć trwa ono długo – niekiedy może być to nawet sześć miesięcy – to zwykle jest skuteczne.
W przypadku, gdy pojawia się rzadka postać tej choroby – płucna lub brzuszna – postawienie właściwej diagnozy może potrwać nieco dłużej. Wynika to z faktu, iż zmiany powodowane przez bakterie promienicy nie nasuwają od razu skojarzenia z tą chorobą. Przypominają raczej guzy, występujące przy schorzeniach nowotworowych. Dopiero po wykonaniu biopsji, lekarz może stwierdzić, jakie to schorzenie i co naprawdę należy zrobić. Leczenie promienicy znacznie bowiem odbiega od terapii stosowanych przy leczeniu chorób nowotworowych.
Jak leczyć promienicę
Jak się leczy promienicę? Po wykryciu zmian i przeprowadzeniu testów konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Jak w wielu innych chorobach bakteryjnych powodujących zakażenia, najczęściej stosowana jest penicylina – zamienniki stosuje się tylko wtedy, jeśli penicylina nie może zostać podana. Oprócz tego, zarówno w przypadku promienicy brzusznej, jak i innych postaci tej choroby, lekarz może zadecydować o wycięciu zmiany podobnej do guza. Na tym zazwyczaj terapia się kończy.
Jak diagnozować promienicę
Samodzielne leczenie promienicy nie jest możliwe. Zmiany powodują różne dolegliwości, których nie można usunąć za pomocą specjalnej diety, ani innych standardowych środków. Promienica brzuszna umiejscawia się zazwyczaj w jelitach, często w okolicach wyrostka robaczkowego, co stwarza dodatkowe zagrożenie. Objawy jakie mogą pojawić się w przypadku tej choroby, również są nieswoiste. Ból brzucha, gorączka i nagły spadek wagi może świadczyć między innymi o chorobie nowotworowej lub na przykład o schorzeniu spowodowanym przez pasożyta. Nie zawsze również wszystkie symptomy promienicy występują razem. Dlatego ta choroba uważana jest za trudną do szybkiego zdiagnozowania.
Promienica jest obecnie rzadko występującą chorobą. Działania profilaktyczne to przede wszystkim dbanie o higienę. Szczególnie istotna jest w tym przypadku jama ustna, gdzie bakterie promienicy często występują. Nie są one jednak niebezpieczne, o ile nie wnikną głębiej na skutek urazu. Bakterie te mogą znajdować się również w końcowym odcinku jelit i drogach rodnych u kobiet. W tym ostatnim przypadku, jeśli pojawi się uraz, promienica może zaatakować narządy znajdujące się w miednicy mniejszej. Na szczęście promienica nie jest chorobą silnie zakaźną – sam kontakt z osobą zakażoną nie grozi zachorowaniem.
2 komentarzy
Hulk:
Nie ma się co zmieniać w lekarza i lepiej od razu zastosować antybiotyki na promienicę. To jedyny skuteczny lek, zwłaszcza jak już choroba jest daleko posunięta. Można więc zastosować się do zaleceń lekarzy i nie udawać – jak to w Polsce – że każdy się na wszystkim zna.
fervex:
Są choroby, których samemu nie wyleczysz. Promienica na pewno do nich należy, bo nie jest to przeziębienie czy nawet angina, którą da się wyleczyć lekami bez recepty. Poza tym lekarska wizyta jest konieczna choćby w celach diagnostycznych. Spawacz sobie diagnozy nie postawi, chyba że będzie miał szczęście i akurat trafi.