Powikłania promienicy

Promienica Autor: redakcja Komentarzy: 2

Promienica, a zwłaszcza jej postać brzuszna, to choroba, którą bardzo trudno jest właściwie zdiagnozować. Tymczasem niewłaściwe leczenie tego schorzenia może być powodem różnych problemów. Jakie powikłania promienicy mogą wystąpić?

W przypadku promienicy brzusznej, gdy zmiany chorobowe pojawiają się w jelitach, standardowym powikłaniem jest zazwyczaj niedrożność jelit. Niewłaściwe leczenie może również skutkować chorobą zwaną skrobiawica, która występuje także jako powikłanie wielu innych schorzeń. Polega ona na odkładaniu się poza tkankami specyficznego białka, co często uniemożliwia prawidłowe działanie blisko położonych narządów.

Powikłania promienicy w różnych rodzajach choroby

Stosowanie nieprawidłowego leczenia sprawia, że promienica rozwija się dalej, co często prowadzi do otworzenia przetoki – na zewnątrz jamy brzusznej lub do innych narządów. W ten sposób choroba rozszerza się, a jej leczenie staje się trudniejsze. Jeśli nawet zmiany nie utworzą przetoki, powstały guz może być na tyle duży, że samo standardowe leczenie nie wystarczy i konieczna będzie operacja w celu jego usunięcia. W przypadku drugiej rzadkiej odmiany tej choroby – płucnej – jako możliwe powikłania po promienicy podaje się występowanie różnych chorób płuc, w tym gruźlicy.

Sama promienica jest chorobą występującą niezwykle rzadko, dlatego też powikłania w przypadku zachorowania również nie są częste. Niejednokrotnie wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny, by uchronić się od zarażenia tą chorobą od zwierząt. Warto wiedzieć jednak, że szczepy bakterii promienicy mogą znajdować się również w ludzkim organizmie, jednak nie są one niebezpieczne, dopóki nie zostaną przeniesione wgłąb tkanek. Powikłania przy promienicy praktycznie nie występują, gdy choroba zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie i zostanie podany antybiotyk. Niestety, w przypadku brzusznej odmiany tej choroby, nie jest to takie proste.

Objawy promienicy

Promienica najczęściej pojawia się w okolicach żuchwy i szyi. Wynika to z faktu, że bakterie z jamy ustnej mogą zostać przeniesione w głąb tkanek, na przykład podczas wyrywania zęba u dentysty. Urazy tego typu są dość częste, dlatego taka możliwość zakażenia jest wymieniania najczęściej.

W przypadku promienicy brzusznej, bakterie muszą zostać połknięte, a dodatkowo w przewodzie pokarmowym również musi nastąpić coś, co przerwie łączność tkanek, przez co bakterie dostaną się zbyt głęboko. Taka sytuacja ma miejsce niezwykle rzadko. Jeśli jednak zmiana się pojawi, wtedy problem stanowi postawienie odpowiedniej diagnozy.

Nacieki powodowane przez bakterie promienicy bardzo przypominają guzy nowotworowe. Zanim zostanie wykonana biopsja, która potwierdzi inne pochodzenie zmian, choroba może poczynić postępy. Z tego powodu można uznać, że choć promienica brzuszna jest schorzeniem występującym naprawdę sporadycznie, to jednak powikłania przy tej postaci choroby mogą pojawiać się znacznie częściej niż w przypadku promienicy żuchwowej. Podobnie ma się sprawa z promienicą płuc oraz miednicy mniejszej. W tych przypadkach choroba również przebiega w sposób ukryty i czasem może zostać pomylona z nowotworem.

 

Powikłania promienicy
5 (100%) 1 głosów

2 komentarzy

  • Mewa:

    Data: Kwiecień 11, 2016 Czas: 19:04

    Niedrożność jelit jest bardzo groźna, ale najważniejszym i najtrudniejszym do zwalczenia powikłaniem promienicy może być całkowity problem z przyjmowaniem pokarmów i ich przetwarzaniem. Bo w drastycznych przypadkach może to wręcz skończyć się śmiercią. Nie żartuję.

  • obserwator:

    Data: Kwiecień 12, 2016 Czas: 13:24

    Promienicę bardzo łatwo pomylić z nowotworem, zwłaszcza niedoświadczonemu lekarzowi. Lepiej więc iść do dobrego fachowca niż tracić czas na wizyty u młodych, którzy dopiero się uczą. Szkoda zdrowia, przekonałem się o tym już kilka razy, że lepiej zapłacić więcej lekarzowi z nazwiskiem, niż za darmo iść do młodego na dorobku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.